Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Księżyc pojawi się na niebie. Czeka nas niezwykła pełnia. Pierwsza taka od ponad 70 lat

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Jak podkreślają specjaliści od obserwacji nieba, każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko gołym okiem, bez żadnego specjalnego sprzętu. Widoczny będzie nawet na obszarach o słabym świetle. Jednak, aby móc w pełni podziwiać to zjawisko, warto wybrać się za miasto, z dala od świateł.
Jak podkreślają specjaliści od obserwacji nieba, każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko gołym okiem, bez żadnego specjalnego sprzętu. Widoczny będzie nawet na obszarach o słabym świetle. Jednak, aby móc w pełni podziwiać to zjawisko, warto wybrać się za miasto, z dala od świateł. unsplash.com
Blue Moon 2020. Pod koniec października będziemy świadkami bardzo rzadkiego zjawiska astronomicznego na niebie. To będzie pierwsza taka pełnia od ponad 70 lat. Kiedy i gdzie będziemy mogli ją podziwiać?

Zobacz też: Pełnia kwiatowego księżyca. Spektakularny widok znad Berlina

Niebieski Księżyc w Halloween. Pojawi się na całym świecie

Najbliższa pełnia księżyca czeka nas 31 października 2020 r. Ale nie będzie to zwyczajna pełnia. Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc, to bardzo rzadkie astronomiczne zjawisko, które zdarza się raz na 2,5 roku (ostatni raz mogliśmy je podziwiać 31 marca 2018 r.). Druga już październikowa pełnia (pierwsza miała miejsce 1 października 2020 r.), która czeka nas w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli w Halloween, będzie jeszcze bardziej wyjątkowa, ponieważ będzie widoczna na całym świecie. Ostatnim razem podobne zjawisko miało miejsce w październiku 1944 r. Według astronomów kolejna taka pełnia, może wydarzyć się dopiero w 2039 roku.

Pełnię Niebieskiego Księżyca będziemy mogli podziwiać 31 października 2020 r. niezależnie od strefy czasowej. W Polsce widoczna będzie od godz. 15:49. Nasz naturalny satelita znajdzie się wtedy w odległości 405 290 km od Ziemi.

Zobacz też: Niebiesko-krwawy "superksiężyc" po raz pierwszy od 150 lat. Spektakularne zdjęcia z Londynu

Czy księżyc stanie się niebieski?

Czy tarcza księżyca będzie mieć niebieski kolor? Okazuje się, że nie. Zjawisko jest niebieskie tylko z nazwy, dla podkreślenia jego wyjątkowości. W języku angielskim powiedzenie once in a blue moon ("raz na niebieski księżyc") oznacza coś niezwykle rzadkiego.

Niebieski Księżyc to określenie drugiej pełni w ciągu miesiąca kalendarzowego. Pełnia występuje co 29,5 dnia, większość miesięcy ma więc tylko jedną pełnię.

Jak zobaczyć superksiężyc?

Jak podkreślają specjaliści od obserwacji nieba, każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko gołym okiem, bez żadnego specjalnego sprzętu. Widoczny będzie nawet na obszarach o słabym świetle. Jednak, aby móc w pełni podziwiać to zjawisko, warto wybrać się za miasto, z dala od świateł.

Zobacz też: "Superksiężyc" nad Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niebieski Księżyc pojawi się na niebie. Czeka nas niezwykła pełnia. Pierwsza taka od ponad 70 lat - Gazeta Lubuska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski