Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedzielski o psychiatrii dziecięcej: Zmieniamy świadczenia opieki psychiatrycznej

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Obszarów, które wymagają regulacji i zmian jest faktycznie bardzo, bardzo dużo - przyznał minister Niedzielski.
Obszarów, które wymagają regulacji i zmian jest faktycznie bardzo, bardzo dużo - przyznał minister Niedzielski. fot. Adam Jastrzębowski
Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej dzieci. Przestaje być oparty na szpitalach, oddziałach dziennych czy całodobowych. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach w kraju – powiedział na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

O złej sytuacji w psychiatrii dziecięcej mówi się od wielu miesięcy. Zamykane są kolejne placówki, brakuje także specjalistów z tej dziedziny. O sprawę zapytano w RMF FM Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

Reforma w toku

Niedzielski stwierdził, że "absolutnie" nie może zgodzić się z twierdzeniem, jakoby psychiatria dziecięca była "w zapaści". Wskazał, że resort przeprowadza dużą reformę, której celem jest poprawienie dostępności opieki psychiatrycznej.

- Brakuje lekarzy, dlatego zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej, który będzie teraz w większym stopniu angażował psychologów. Do tej pory faktycznie był oparty tylko na szpitalach i oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić takiej opieki. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach

- podkreślił szef MZ.

Czytaj też: Zabraniasz dziecku korzystać z internetu? To obniża jego samoocenę i pogarsza relacje

Reforma resortu zdrowia ma stworzyć ogólnokrajowy, kompleksowy system zapewniający wsparcie niepełnoletnim pacjentom, doświadczającym zaburzeń psychicznych. Ma pomóc także rodzinom takich dzieci. Jak wskazał Niedzielski, placówki środowiskowe mają odciążyć istniejący do tej pory system, by zmniejszyć kolejki do specjalistów.

Zmiany pomogą?

Jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie sieci ośrodków, w którym pracowaliby psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Są to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane "I stopniem referencyjnym". Pacjenci tych ośrodków będą mogli skorzystać z udzielanego wsparcia bez uzyskania skierowania lekarskiego. Zadaniem tych ośrodków będzie udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży nie potrzebującej diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii, dlatego nie będą tam pracowali psychiatrzy. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych u dzieci, będzie można udzielić skutecznej pomocy dzięki psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej lub z grupą rówieśniczą.

Poza ośrodkami I poziomu, działać będą ośrodki II poziomu, czyli centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie już zatrudniony będzie lekarz psychiatra. Pacjenci wymagający intensywniejszej opieki będą mogli skorzystać ze świadczeń tzw. oddziału dziennego. Taka opcja będzie w niektórych centrach.

Czytaj też: Rodzić - jak to łatwo powiedzieć. Dlaczego kobiety nie decydują się na macierzyństwo?

Niedzielski wskazał, że resort pracuje też nad ustawą regulującą zawód psychologa oraz rozwiązaniami związanymi z kształceniem studentów medycyny.

- Tych obszarów, które wymagają regulacji i zmian jest faktycznie bardzo, bardzo dużo

- przyznał Niedzielski.

Na najwyższym, III stopniu referencyjności działać mają ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej, gdzie udzielane są świadczenia dla osób wymagających najbardziej specjalistycznej opieki, w tym szczególnie osoby po próbach samobójczych, w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani najczęściej w trybie nagłym. W każdym województwie ma działać co najmniej jeden taki ośrodek, a kształcić będą się w nich przyszli specjaliści z zakresu psychiatrii i pokrewnych dziedzin.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Mieszkasz w Poznaniu i szukasz dobrego psychoterapeuty? Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci doradzić, zaufaj innym pacjentom. Zobacz ranking 20 terapeutów, których poleca największa liczba użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl. Prezentujemy nie tylko nazwiska psychoterapeutów, ale też adresy ich gabinetów oraz ceny wybranych usług.Zobacz, kogo najczęściej polecają pacjenci ---->

Najlepszy psychoterapeuta w Poznaniu: Sprawdź ranking 20 ter...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski