Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niemieckie ludobójstwo w Wielkopolsce. IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej odbędzie się pod patronatem „Głosu Wielkopolskiego”

Redakcja
Robert Woźniak
Niemieckie zbrodnie w Forcie VII i Lasach Różnowieckich, badania nad bronią biologiczną w Pokrzywnie i szereg innych tematów. "Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce 1939-1945" – to hasło przewodnie zaplanowanego na 23-24 września IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej – organizowanego przez poznański IPN. Tegoroczne debaty – w poznańskim Forcie VII – odbędą się pod patronatem „Głosu Wielkopolskiego”. Ponadto w ramach II dnia Forum zorganizowane zostanie I Spotkanie Rodzin więźniów Fortu VII.

Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników. W ramach licznych paneli naukowych, popularnonaukowych i dyskusyjnych, które odbywają się podczas tego wydarzenia, będą poruszane tematy związane z okupacją niemiecką w Wielkopolsce.

– Chcielibyśmy uzmysłowić odbiorcom, że okupowana od września 1939 roku Wielkopolska była poligonem doświadczalnym dla masowych zbrodni niemieckich dokonanych podczas wojny w całej okupowanej Europie – informuje Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej.

Od KL Posen po badania nad bronią biologiczną

Wśród tematów jakie poruszane będą podczas paneli są m.in dotyczące Fortu VII – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego założonego na okupowanych ziemiach polskich, niemieckie testy z pierwszą komorą gazową zlokalizowaną na terenie Fortu VII (zagazowanie chorych i pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach), a także masowe zbrodnie dokonane przez Niemców w Lasach Palędzie-Dąbrówka, Lasach Rożnowickich, w ramach operacji "Tannenberg" i "Akcji Inteligencja".

Tematami jakie zostaną podjęte będą również: zbrodnie dokonane przez Niemców w ramach dzikiej eutanazji w Kraju Warty, badania nad bronią biologiczną w Pokrzywnie pod Poznaniem oraz losy Wielkopolan wywiezionych do obozów koncentracyjnych poza granice okupowanego kraju (KL Mauthausen-Gusen, KL Dachau).

Dwa dni debat, paneli, prezentacji badań naukowych

Tegoroczne Forum zostało podzielone na dwa dni.

I dzień (23 września/piątek) przeznaczony jest wyłącznie dla nauczycieli historii z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Początek zaplanowano na godzinę 9 do godziny 17:00. Zapisy przyjmuje Wielkopolskie Kuratorium Oświaty. Tego dnia w ramach Forum Edukatorów zaprezentowane zostaną najnowsze metody edukacyjne dot. II wojny światowej, a uznani naukowcy (prof. Grzegorz Kucharczyk i prof. Jan Żaryn) podzielą się swoją wiedzą na temat zagadnień polsko-niemieckich. Nauczyciele odbędą serię warsztatów, zwiedzą Fort VII oraz zostaną zaopatrzeni z pakiety edukacyjne. Liczba miejsc jest ograniczona (70 osób).

II dzień (24 września/sobota) przeznaczony jest dla wszystkich chętnych: edukatorów, regionalistów, historyków, społeczników, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tą tematyką mieszkańców Wielkopolski. Tego dnia wstęp jest wolny. W ramach trzech równoległych paneli edukacyjnych odbywających się w byłych celach Fortu

VII w Poznaniu wystąpi tego dnia około 15 specjalistów i badaczy, którzy podzielą się najnowszymi wynikami badań oraz wiedzą na temat okupacji niemieckiej w Wielkopolsce i Polsce. W ramach tego dnia Forum odbędzie się również spotkanie rodzin ofiar Fortu VII, a także otwarty panel dyskusyjny dla wszystkich zainteresowanych tematyką okupacji niemieckiej w Wielkopolsce. Temat wojennych, w większości dramatycznych przeżyć, nie byłby pełen bez odpowiedniego kontekstu historycznego, o który zadbają naukowcy, edukatorzy i specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem w kraju i za granicą. Gościć będziemy m. in. Jolantę Sowińską-Gogacz z Łodzi, autorkę mającej już 10 wydań książki "Mały Oświęcim".

W programie przewidzieliśmy także projekcje filmów, prezentację wystaw, spotkania z autorami książek, wykłady i dyskusje panelowe w gronie specjalistów. Szczegóły Forum wkrótce ukażą się na stronie IPN w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski