Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zjawisko już dzisiaj. Wieczorem warto spoglądać w niebo! Będzie można obserwować zorzę polarną

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.
Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Jak czytamy na facebookowym profilu „Z głową w gwiazdach”, dziś wieczorem (11 listopada) spodziewamy się po raz kolejny dobrych warunków do wystąpienia zorzy polarnej, możliwej do zaobserwowania z Polski. Zjawisko może być widoczne od wczesnych godzin wieczornych.

Zorza polarna w Polsce

11 listopada warto od wczesnych godzin wieczornych spoglądać w niebo. Nie zabraknie na nim pięknych i barwnych zjawisk.

- W czwartek ok. południa aktywny region na Słońcu AR3480 wygenerował rozbłysk o sile C2.6. Kilka godzin później koronografy potwierdziły, że w ślad za nim podążył tzw. koronalne wyrzut masy, generując pędzącą "falę uderzeniową" wysokoenergetycznych cząstek ze Słońca

- informuje strona na Facebooku Z głową w gwiazdach.

Dodaje:

- To zjawisko powinno przynieść wiatr słoneczny o dużej prędkości i gęstości. Jego interakcja z górnymi partiami atmosfery może wywołać burze magnetyczną klasy G2. To nieco mniej niż podczas głośnego zdarzenia z niedzieli (G3) ale wciąż wystarczająco, by zorze polarną zaobserwować z terenów średnich szerokości geograficznych - w tym z całej Polski.

Prawdopodobnie, zorzę da się dostrzec z polskiego wybrzeża i centralnej Polski. Jeśli warunki będą bardziej sprzyjające, da się też zobaczyć ją z południa kraju.

- Zorza polarna to kolorowe zjawisko świetlne na niebie, spowodowane przez Słońce. Powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 mln km/h), ale pole magnetyczne naszej planety chroni nas przed atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze. W ten sposób powstaje olśniewające zjawisko atmosferyczne — zorza polarna.

- czytamy na stronie lasów państwowych.

Nie wiadomo jednak, jak długo będzie można podziwiać zorzę polarną. Może to być zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt minut. By ją dostrzec najlepiej udać się za miasto, gdzie nie będą przeszkadzały sztuczne światła.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Własne M:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski