Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK zbadał oddziały ratunkowe

KMK
Przeznaczone do udzielania pomocy osobom, których życie jest zagrożone Szpitalne Oddziały Ratunkowe często zastępują chorym lekarzy rodzinnych i specjalistów - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Widać to na przykładzie Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, którego SOR rocznie przyjmuje ok. 38 tys. pacjentów. NIK przeprowadził analizę dokumentacji 1.468 chorych, którym udzielono pomocy w ubiegłym roku. Zdaniem inspektorów tylko 979 spośród nich z medycznego punktu widzenia kwalifikowało się uzyskania świadczeń na oddziale ratunkowym. Czyli co trzecia przyjęta osoba nie była w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Przy okazji kontroli okazało się, że Wielkopolska jest w krajowym ogonie pod względem dostępności oddziałów ratunkowych dla mieszkańców. Na koniec 2011 roku w naszym województwie było wprawdzie 114 SOR-ów, co dawało nam wysokie trzecie miejsce w Polsce, ale w przeliczeniu na liczbę mieszkańców woj. wielkopolskie było dopiero na 14 miejscu. Na 1 SOR przypadało średnio 29,9 tys. osób, podczas gdy np. w woj. dolnośląskim tylko 25,2 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski