Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu. Muzeum Uzbrojenia ma już 57 lat. Zaprasza na spotkanie z komandosami

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu ma już 57 lat - moment otwarcia pokazują archiwalne zdjęcia
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu ma już 57 lat - moment otwarcia pokazują archiwalne zdjęcia Facebook Muzeum Uzbrojenia
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu ma 57 lat. Otwarto je 9 maja 1965 r. jako Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania. Z tej okazji zaprasza wszystkich na Noc Muzeów, w ramach której zorganizowane zostanie m.in. spotkanie z komandosami. Jakie jeszcze atrakcje czekają na zwiedzających?

Na dziedzińcu muzeum na Cytadeli od stoją czołgi i działo samobieżne pamiętające II wojnę światową, w pomieszczeniach dawnego fortecznego laboratorium wojennego z 1872 eksponowane są zdjęcia, mundury, uzbrojenie i wyposażenie, jakiego używały strony walczące o Poznań w 1945 roku i przygotowywane często wystawy okolicznościowe. Swoich stałych gości ma też kolekcja lotnicza i artyleryjska, wśród których znajdziemy oryginalne samoloty MiG-15 i Ił-28, czy w pełni sprawną i gotową do jazdy wyrzutnię rakietową Katiusza na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker US-6.

- Głównemu wątkowi badawczemu muzeum czyli walkom o miasto Poznań w styczniu i lutym 1945 roku jest poświęcona wystawa „Między Wehrmachtem, a Armią Czerwoną – Poznaniacy w walce o swoje miasto…” - zachęca Muzeum Uzbrojenia.

- Na tej przestrzeni ekspozycyjnej zostało zebranych i ciągle są zbierane eksponaty oraz świadectwa wojennych czasów. Głównym elementem ekspozycji jest diorama ukazująca w dynamiczny sposób stanowisko bojowe armaty przeciwpancernej wz. 37 kal. 45 mm. Jest to realistyczna forma przekazu historii, po to aby zrozumieć jak w rzeczywistości wyglądały walki w mieście. Największą uwagę zwiedzających przyciąga zmodernizowana część wystawy bezpośrednio mówiącej o Polakach w trakcie walk. Przedstawiono tam cztery sylwetki mundurowe, polskich formacji wojskowych, które brały udział w ramach tzw. bitwy o niemiecką Festung Posen. Jest to pierwsza taka próba odwzorowania tych formacji w regionie. Dodatkowo dostępna jest multimedialna baza danych z sylwetkami weteranów tzw. Cytadelowców oraz lista poległych, którzy brali udział w zdobywaniu ostatniego punktu oporu wojsk niemieckich w Poznaniu – Fortu Winiary.

- Nie świętujemy teraz urodzin, za to życzymy sobie niezmiennie Państwa - wspaniałych zwiedzających, kolejnych eksponatów i wystaw oraz by nasze plany rozwoju doszły do skutku - mówi Krzysztof Jankowiak, kustosz Muzeum Uzbrojenia.

- Zapraszam na Noc Muzeów i przygotowywaną wystawę „Pod zielonym talizmanem”, poświęconą polskim komandosom. Będą niecodzienne, oryginalne eksponaty, m.in. manekin z kompletnym i oryginalnym wyposażeniem wypożyczonym przez Jednostkę Wojskową Komandosów, spodziewamy się też pojazdów używanych na przestrzeni 80 lat przez polskich komandosów - motocykl Ariel, samochód Willys Jeep i Quad Polaris - dodaje.

Noc Muzeów odbędzie się 14 maja 2022 roku.

Niezwykła wartość kolekcjonerska cechuje wiele starych przedmiotów. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Choć jeszcze niedawno ich wartość mogła nie robić wrażenia, dla kolekcjonerów są wiele warte. Można na nich zarobić ogromne pieniądze. UWAGA: Wskazane kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty. Ostateczna wartość jest zależna od tego, czy kolekcjoner faktycznie będzie poszukiwał danego banknotu.[b]Jaka obecnie jest wartości banknotów z PRL-u i od czego zależy? Które banknoty są  najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów?  SZCZEGÓŁOWY CENNIK ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ

Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Stare banknoty poszukiwa...

Postanowiliśmy przypomnieć, jak powstawały wielkie osiedla w Poznaniu. W naszej galerii zebraliśmy archiwalne zdjęcia z Rataj, Winograd, Piątkowa i Żegrza. Na tych fotografiach dokładnie widać, jak bardzo zmieniło się miasto. Na zdjęciu: Osiedle Jagiellońskie.Zobacz archiwalne zdjęcia z poznańskich osiedli --->

Oto Rataje, Winogrady, Piątkowo i Żegrze na archiwalnych zdj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski