Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocowanie w lesie w niektórych miejscach będzie legalne od 1 maja. Lasy Państwowe wyznaczyły 429 miejsc legalnego nocowania na dziko

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Lasy Państwowe udostępnią 429 miejsc, gdzie będzie można nocować na dziko
Lasy Państwowe udostępnią 429 miejsc, gdzie będzie można nocować na dziko Fot. Jerzy Górecki / Pixabay
Lasy Państwowe wprowadzają możliwość nocowania na dziko w lesie. W całej Polsce wyznaczonych będzie 429 miejsc, w których będzie można legalnie przenocować w naturalnych warunkach. Jest to efekt programu pilotażowego, który Lasy Państwowe wypracowały razem ze środowiskami survivalowymi. W zeszłym roku, w ramach tego programu, na dziko nocować można było w 46 miejscach, w tym w 4 w Wielkopolsce.

Nocowanie w lesie

Projekt był poprzedzony pilotażem w Leśnych Kompleksach Promocyjnych. W zeszłym roku wyznaczonych zostało 46 takich miejsc. Na Wielkopolskę przypadły 4 lokalizacje: w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Puszcza Notecka w Nadleśnictwie Sieraków i Nadleśnictwie Oborniki oraz w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Rychtalskie w Nadleśnictwie Syców oraz Nadleśnictwie Antonin.

Od 1 maja na dziko będzie można nocować łącznie w 429 miejscach w całej Polsce, a w Wielkopolsce będzie to 25 nadleśnictw. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha. W jednym miejscu bez zgłaszania będzie mogło przenocować 9 osób nie dłużej niż przez 2 noce z rzędu.

Poznań: Włóczykij z Warszawy pokonał Puszczę Notecką

od 16 lat

Co ważne, tylko w 46 miejscach pilotażowych będzie można używać kuchenek gazowych, w pozostałych miejscach będzie to zakazane.

- W pozostałych miejscach kategorycznie nie możemy używać ognia. Warto pamiętać, że 9 na 10 pożarów w lasach wybucha na skutek zaprószenia ognia przez człowieka – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jak wygląda nocowanie w lesie?

W takich miejscach nie będzie żadnej infrastruktury, czy to koszy na śmieci, czy toalet. Śmieci należy zabrać ze sobą i wyrzucić je we własnym zakresie. Do wyprawy należy się też dobrze przygotować – zabrać ze sobą wszystkie niezbędne do nocowana w lesie rzeczy, a także jedzenie i wodę. Jeżeli chodzi o potrzeby fizjologiczne, to zalecane jest wzięcie ze sobą saperki, żeby wykopać dołek, w który będzie można się załatwić.

- Te miejsca będą kompletnie dzikie. Cała idea nocowania na dziko w lesie opiera się na zasadach „leave no trace” czyli nie zostawiaj po sobie żadnych śladów. Najważniejsze jest to, żeby miejsce nocowania pozostawić dokładnie w takim samym stanie, w jakim je znaleźliśmy - mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Opuszczone wsie

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

Jeśli chodzi o dojazd, to samochodem można będzie dojechać tylko na parking leśny, a do samych miejsc nocowania na dziko trzeba będzie dojść pieszo. Pod koniec miesiąca Lasy Państwowe opublikują mapę z zaznaczonymi parkingami leśnymi oraz miejscami noclegu.

Apel środowisk survivalowych

Projekt pojawił się w odpowiedzi na liczne apele środowisk survivalowych i bushcraftowych. Po przeprowadzeniu projektu pilotażowego w 2020 roku, korzystając z ankiet i doświadczeń osób biorących udział w pilotażu zweryfikowano pewne założenia i potrzeby osób nocujących w lesie m.in. zwiększono liczbę osób, które mogą nocować w danym miejscu z 4 do 9, a także umożliwiono korzystanie z kuchenek gazowych w niektórych miejscach.

- Sam pomysł idealnie wpisuje się w nasze dzisiejsze potrzeby, wynikające z epidemii i zamknięcia obiektów noclegowych. Jednak projekt ten narodził się jeszcze przed epidemią i był odpowiedzią na sygnały, które do nas docierały, że coraz więcej osób jest zainteresowanych takim rodzajem spędzania czasu - mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Zwierzęta w lesie

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski