Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe karty parkingowe: Niepełnosprawni czują się skrzywdzeni

Robert Domżał
Eugeniusz Mankiewicz podobnie jak wielu innych rodziców dzieci niepełnosprawnych uważa, że nowe przepisy krzywdzą osoby  i tak już skrzywdzone przez los
Eugeniusz Mankiewicz podobnie jak wielu innych rodziców dzieci niepełnosprawnych uważa, że nowe przepisy krzywdzą osoby i tak już skrzywdzone przez los Robert Domżał
Po tym jak znowelizowano ustawę o ruchu drogowym, zmieniły się zasady przyznawania osobom niepełnosprawnym bezpłatnych kart postojowych. Dotąd wydawano je bezterminowo, teraz na okres nie dłuższy jak 5 lat. Od lipca w Poznaniu wydano 1663 nowe karty. Ale na koniec czerwca w mieście i powiecie poznańskim było ich 18 tys.

Ustawę znowelizowano, ponieważ były przypadki posługiwania się kartami parkingowymi po osobach, które zmarły, a także wypożyczania kart osobom niemającym do ich używania żadnych praw. Jednym z inicjatorów zmian jest poseł z Wrocławia Sławomir Piechota. Sam jest niepełnosprawny.

Rodzice osób niepełnosprawnych uważają, że nowe przepisy krzywdzą tych, którzy uczciwie posługiwali się kartami.

- Naszym dzieciom, chociaż są inwalidami pierwszej grupy, nagle przestała przysługiwać bezpłatna karta postojowa. Tymczasem z osobami cierpiącymi na autyzm jest tak, że jednego dnia łatwo się z nimi porozumieć i potrafią przejść nawet znaczną odległość, a innym razem nie chcą nawet wyjść z samochodu - mówi Eugeniusz Mankiewicz, ojciec osoby upośledzonej intelektualnie. Również Halina Biedermann, której dziecko uczęszcza na zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Praksedy Lemańskiej w Konarzewie uważa, że nowy przepis ich krzywdzi. Krytycznie o nowelizacji wyraża się także Dorota Potejko, pełnomocnik do spraw niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Poznania.

- Idea była dobra, ponieważ kartami posługuje się wiele osób nieuprawnionych. I to wynika z obserwacji. Ale sposób, jaki został nakreślony przez ustawodawcę jest uciążliwy między innymi dla osób intelektualnie upośledzonych - mówi Dorota Potejko.

Interwencje podejmowane przez organizacje pozarządowe doprowadziły do dyskusji z parlamentarzystami i wydłużenia terminu ważności obecnie obowiązujących kart parkingowych do połowy przyszłego roku.

- Nie dziwię się osobom, które się niepokoją. Komisje orzekające o niepełnosprawności też są w trudnej sytuacji. Odmowa przyznania karty nie będzie łatwa - mówi Dorota Potejko.

- Wiem, że w Poznaniu jest za mało miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, ale byłem też na spotkaniu, w trakcie którego mówiono o częstych przypadkach nadużywania kart - mówi Marek Niedbała, poseł SLD. Dodaje też, że gotów jest spotkać się z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami, by poznać ich stanowisko w tej kwestii.

Na poznańskich ulicach jest 425 kopert dla aut niepełnosprawnych, z czego 258 znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania. Miejsc postojowych dla niepełnosprawnych na parkingach osiedlowych i przed centrami handlowymi nikt nie policzył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski