Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady na maturze. Będzie trudniej zdać? Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada zmiany

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Maturzyści zdają trzy przedmioty podstawowe oraz jeden dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego muszą przystąpić do dwóch egzaminów ustnych. Od 2023 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna planuje kilka istotnych zmian w przeprowadzaniu egzaminu dojrzałości.
Maturzyści zdają trzy przedmioty podstawowe oraz jeden dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego muszą przystąpić do dwóch egzaminów ustnych. Od 2023 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna planuje kilka istotnych zmian w przeprowadzaniu egzaminu dojrzałości. Łukasz Gdak
Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada kilka istotnych zmian w maturach. Najwięcej dotyczy arkusza z języka polskiego. Czego mogą spodziewać się przyszli maturzyści?

Choć tegoroczne zmagania maturalne mamy za sobą, Centralna Komisja Egzaminacyjna szykuje zmiany w egzaminach na kolejne lata. Wkrótce Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda rozporządzenie dotyczące zmian w maturach.

- Inicjatorem zmian jest oczywiście Centralna Komisja Egzaminacyjna, ale musimy mieć akceptację ministerstwa. Spodziewamy się, że rozporządzenie zostanie wydane jesienią. Zaproponowane reformy wynikają ze zmiany podstawy programowej. Egzamin musi odzwierciedlać tę podstawę - mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Czytaj także: Matura 2020 w terminie dodatkowym: Gdzie i kto może zdawać w Wielkopolsce

Zmiany w maturach. Będzie trudniej?

Co konkretnie się zmieni? Po pierwsze, zdający będzie musiał osiągnąć wynik co najmniej 30 proc. z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jak dotąd w przedmiotach dodatkowych próg zdawalności nie jest ustalony. Warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości jest przystąpienie do egzaminu, a jego wynik nie jest brany pod uwagę.

Sprawdź też:

- Ta zmiana jest już zaakceptowana i zawarta w przepisach. Po raz pierwszy na takich warunkach maturzyści będą zdawali egzamin w 2023 roku - mówi Smolik.

Zobacz też: Powrót uczniów do szkół od września: Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o przygotowania do nauki zdalnej w nowym roku szkolnym

Najwięcej z mian w języku polskim

Jak zapowiada Marcin Smolik, przygotowanych zmian jest bardzo dużo. Najwięcej z nich dotyczy arkusza z języka polskiego.

- Po pierwsze chcemy dać uczniom dostęp do tomików z poezją, by mogli z nich korzystać w czasie egzaminu. Tak jest w przypadku matematyki, biologii, czy chemii - zdający posługują się tablicami ze wzorami. Ponadto planowane jest odejście od narzucania formy wypowiedzi pisemnej. Uczeń będzie mógł napisać esej, rozprawkę czy felieton. Ważne, by odpowiednio argumentował swoją wypowiedzi i przede wszystkim odnosił się do znajomości lektur, przywołując konkretne fragmenty. Chcemy również odejść interpretacji wiersza, którą jako wypracowanie mogą wybrać maturzyści. Mało kto decyduje się na taką formę wypowiedzi, jest to czasami około 2 proc. zdających

- podkreśla dyrektor.

Czytaj również: Praca na wakacje dla uczniów: Jakie są warunki zatrudnienia pracowników młodocianych i gdzie uczniowie z Poznania mogą szukać pracy?

Ponadto zmiany zapowiedziano również w ustnej części egzaminu z języka polskiego. Obecnie maturzyści odpowiadają przed komisją na jedno pytanie, które losują kwadrans wcześniej.

- Chcemy, by ustny egzamin z polskiego składał się z dwóch części. Maturzyści odpowiadaliby na jedno z pytań, które będą wcześniej publikowane oraz na jedno pytanie wylosowane w czasie egzaminu - tłumaczy dyrektor CKE.

ZOBACZ TEŻ:

Typowy student. Najlepsze memy o studentach i dla studentów

Najlepsze memy o studentach i dla studentów. MEMY: Typowy st...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski