Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy o VAT - zapłacimy więcej

Monika Kaczyńska
Droższe lody i gotowe dania, a także część usług Poczty Polskiej - to plany Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów planuje kolejne zmiany w podatku VAT. Część z nich zapewne ułatwi życie przedsiębiorcom, inne nie koniecznie.

Planowana zmiana przepisów przewiduje m.in.wprowadzenie faktur uproszczonych o wartości do 450 zł, podwyższenie wartości prezentów, od których nie trzeba płacić VAT oraz podwyżkę podatku (np. na lody).

Przedsiębiorcy będą mogli stosować faktury uproszczone do kwoty 450 zł. Nie będą one musiały zawierać części elementów, które dziś są wymagane, np. dane nabywcy zostaną ograniczone do NIP.

Zmieni się zasada określająca moment powstania obowiązku podatkowego (ważna dla wskazania, od kiedy należy odprowadzić podatek) - obecnie w momencie wystawienia faktury, czyli w ciągu siedmiu dni od sprzedaży.

Po zmianach obowiązek podatkowy powstanie zasadniczo na koniec miesiąca, w którym usługa (sprzedaż) została wykonana. Faktury będą mogły być wystawiane do 7. dnia po końcu miesiąca, w którym wykonano daną usługę lub sprzedano towar. Zlikwidowana zostanie większość wyjątków, dzięki czemu przepisy mają być prostsze.

Obowiązek podatkowy dla tzw. małych podatników rozliczających się metodą kasową będzie powstawał z końcem miesiąca, w którym taki podatnik otrzymał zapłatę (całość lub część).

Podwyższona zostanie wartość prezentów niepodlegających opodatkowaniu - z 10 zł do 20 zł w przypadku prezentów jednostkowych i podniesienie limitu ze 100 zł do 200 zł - w przypadku prezentów wręczanych w ciągu roku jednej osobie.

Ministerstwo zamierza także utrzymać do końca 2013 roku ograniczenia w odliczeniu VAT w przypadku kupna samochodów osobowych oraz utrzymać zakaz odliczenia VAT od paliwa wykorzystywanego do służbowych aut osobowych.

Projekt przewiduje też podwyższenie do 23 proc. stawki VAT m.in. dla ntzw. usługi pocztowe niepowszechne, świadczone przez Pocztę Polską. Podstawową stawką zostaną objęte także wyroby sztuki ludowej, które obecnie podlegają 8 proc. podatkowi. Podwyższony zostanie także z 5 proc. do 8 proc. VAT na sprzedaż lodów oraz gotowych posiłków i dań.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski