Nowoczesny oddział dla noworodków. Zobacz zdjęcia

  Nowoczesny oddział dla noworodków. Zobacz zdjęcia

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Najmniejsi poznaniacy będą leczeni na nowym oddziale
  1/9
  przejdź do galerii

  Najmniejsi poznaniacy będą leczeni na nowym oddziale ©G. Dembiński

  - Dwa miliony dostaliśmy od miasta, kolejne dwa z Unii Europejskiej - mówi dyrektor szpitala, Elżbieta Wrzesińska - Żak. - W ciągu trzech miesięcy powinniśmy oddać do użytku również nowy oddział położniczy.

  Na nowoczesnym oddziale noworodkowym są miejsca dla 20 dzieci, z czego cztery do intensywnej opieki medycznej. - Dostosowaliśmy oddział do obowiązujących standardów, - mówi ordynator Liliana Żak. - Przybyła nam jedna sala, mamy między innymi nowoczesny sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, wszystko co potrzebne w placówce z II stopniem referencji.

  - To znacznie poprawia jakość opieki neonatologicznej w Poznaniu - tłumaczył prof.
  Janusz Gadzinowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, kierownik katedry i kliniki neonatologii przy ul. Polnej w Poznaniu. - Pierwszy stopień referencji mają te placówki, do których trafiają zdrowe matki i zdrowe dzieci, drugi stopień oddziały specjalistyczne.

  Takie oddziały w Poznaniu są trzy - w szpitalu św. Rodziny, wojewódzkim przy ul. Lutyckiej oraz w szpitalu im. Raszei. W klinice przy Polnej natomiast działa oddział III stopnia referencji, wysokospecjalistyczny - tam trafiają najtrudniejsze przypadki.

  Jednocześnie z nowoczesnym oddziałem noworodkowym oddany oficjalnie do użytku został blok porodowy. Oficjalnie, bo kobiety mogą na nim rodzić już od kilku tygodni. Znajduje się na nim pięć pojedynczych sal wyposażonych w niezbędne podczas porodu akcesoria. Przy wszystkich salach są łazienki z wannami, w których kobiety w czasie porodu mogą się relaksować.

  - Wanny służą do tak zwanej immersji wodnej - wyjaśniał ordynator prof. Jacek Koźlik. - Pozwala to na okresowe przebywanie w ciepłej wodzie, która działa na pacjentki relaksująco i przeciwbólowo.
  Ostatnie pół roku dla oddziału noworodkowego oznaczało pracę w trudnych warunkach. Praca, której towarzyszył remont nie przełożyła się na liczby - przyjęcia i porody odbywały się w takiej samej ilości, jak w roku ubiegłym.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo