Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy podatek zabije franczyzy?

Zuzanna Musielak-Rybak
Nowy podatek zabije franczyzy?Nowy podatek zabije franczyzy?
Nowy podatek zabije franczyzy?Nowy podatek zabije franczyzy? Zuzanna Musielak-Rybak
Właściciele sklepów franczyzowych są przerażeni perspektywą podatków nałożonych przez rząd PiS-u. Miało być tak pięknie, a wyszło... jak zwykle. Rząd od pewnego czasu szumnie zapowiadał nową ustawę, która miała - przynajmniej w założeniach - bronić polskiego handlu, obciążając supermarkety nowym podatkiem. Zyskać miały na tym małe, polskie sklepy, opierające się w dużej mierze na lokalnych dostawcach, których to obciążenie nie miało dotyczyć.

Zamiast w markety, uderzą w lokalny handel
Tymczasem, zamiast zapowiadanej „ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych“  mamy do czynienia z ustawą, która ogromny ciężar nałoży na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe.

 Sprzedawcy skupieni w PSH Lewiatan, postanowili nie siedzieć z założonymi rękami.  Wczoraj pojechali do Warszawy, głośno protestować w obronie swoich biznesów. Byli wśród nich  również przedstawiciele powiatu pleszewskiego. W pleszewskich „Delikatesach“ zbierano także podpisy pod protestem przedsiębiorców.

Zobacz też: Krotoszyn: Upada drobny handel

Skąd  nerwy właścicieli sklepów franczyzowych? Wszystko za sprawą mechanizmu, który  traktuje  w praktyce  sklepy skupione w sieci handlowej  jako... jeden wspólny biznes generujący ogromne obroty, choć  w rzeczywistości każdy z właścicieli pracuje w nich na własny rachunek.

Projekt  ustawy  zakłada bowiem stawki w wysokości 0,7% dla przedsiębiorstw osiągających  powyżej 18 mln zł rocznego obrotu, 1,3% w przypadku obrotu powyżej 3,6 mld. zł oraz 1,9% za obroty realizowane w soboty i niedziele. Ponadto projekt stanowi, że płatnikami są sprzedawcy detaliczni niewchodzący do sieci handlowych oraz sieci handlowe. W przypadku sieci handlowej podstawą opodatkowania jest suma obrotów wszystkich sprzedawców detalicznych, czyli wszystkich małych sklepów skupionych w sieci.

Zobacz też: Podatek od handlu zapłaci klient

 Sprawia to, że wspomniana sieć Lewiatan skupiająca 2.000 małych i średnich przedsiębiorców posiadających ok. 3.000 sklepów, zapłaci podatek według najwyższej skali procentowej, na równi z największymi międzynarodowymi potęgami handlowymi o miliardowych przychodach.  Ogółem, w sieciach , których dotknie zabójczy podatek,  skupionych jest około 25  000 różnych polskich sklepów. Wśród nich choćby „Żabka“, „Groszek“ czy „Delikatesy Centrum“.

Wyjaśnijmy, że przedsiębiorcy skupieni w danej sieci handlowej, owszem korzystają ze wspólnego szyldu i tej same j szaty graficznej swoich punktów, wspólnych kampanii reklamowych, gazetek  czy wspólnych ofert dostawców, jednak każdy z nich sam odpowiada za swój biznes, sam zatrudnia ludzi i żyje z tego, co zostawią u niego klienci.

Dla małych sklepów to śmierć
Dla małych i średnich przedsiębiorców pomysł rządu to dramat.  Krzysztof Cichoń - właściciel dwóch sklepów sieci „Lewiatan“  w Pleszewie i Kowalewie mówi ze smutkiem, że wprowadzenie podatku będzie  jednoznaczne z odejściem z sieci i utratą wspólnej promocji czy tańszych dostawców. Nie ukrywa, że  z pewnością będzie musiał podnieść ceny, a wobec konkurencji  z tanimi supermarketami i dyskontami, jego sklepy czeka upadek. - W całej Polsce pracę może stracić 23 tysiące pracowników „Lewiatana“ - tłumaczy przedsiębiorca.

Zobacz też: Zakaz handlu: Człowiekowi od takiej pracy mylą się już dni tygodnia

Co więcej, na podatku stracą nie tylko tacy przedsiębiorcy jak pan Krzysztof, ale  także lokalni dostawcy.  Jeśli upadną sklepy, piekarze, wytwórcy wędlin czy sadownicy stracą punkty sprzedaży swoich produktów. I tak, zamiast wspierać polski handel, ustawa  znacząco mu „dołoży“.

W czwartek  przedsiębiorcy wyruszyli do Warszawy, by bronić swoich interesów przed  - ich zdaniem - zabójczym podatkiem . Wśród nich byli  przedstawiciele naszego powiatu, również  pan Krzysztof. Czy coś wskórają? Tego dowiemy się być może jeszcze dziś (12 lutego). Do tematu z pewnością wrócimy.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski