MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O krok od tragedii pod Poznaniem. Przerażeni rodzice bez skutku proszą tu o sygnalizację świetlną. Zobacz wideo

Emilia Bromber
Emilia Bromber
- Nie chcemy mieć tutaj kolejnej tragedii - mówią okoliczni mieszkańcy.
- Nie chcemy mieć tutaj kolejnej tragedii - mówią okoliczni mieszkańcy. zrzut ekranu z FB "NASZE WIRY. Strona o wsi w gminie Komorniki i okolicach."
Dziecko przechodziło przez pasy, gdy na przejście wjechał samochód. Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w Wirach pod Poznaniem w gminie Komorniki. Rodzice od około dwóch lat proszą gminę o sygnalizację świetlną w tym miejscu. Bez skutku.

Niebezpieczne zdarzenie w Wirach

Tylko dzień po śmiertelnym potrąceniu pieszego na przejściu w Puszczykowie, 5 kilometrów dalej mogło dojść do kolejnej tragedii. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce 22 lutego, w godzinach porannych, na przejściu dla pieszych w Wirach w gminie Komorniki, u zbiegu ulic Komornickiej i Zespołowej.

Podczas gdy przez pasy przechodziło dziecko, zmierzające do szkoły, na przejście wjechał samochód. Dziecko wykazało się refleksem i zatrzymało się przed jadącym autem, zapobiegając tragedii.

Jak informują rodzice, od około dwóch lat bezskutecznie proszą oni gminę o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Codziennie przechodzą tędy setki dzieci.

- Jesteśmy przerażeni. Dziecko na nagraniu ma 15 lat, więc łatwiej było mu zareagować na sytuację, ale przez to przejście przechodzą też 9-latki. Nie chcemy wiedzieć, jak młodsze dziecko zareagowałoby na taką sytuację. Obawiam się, że mogłoby nie wyhamować

- mówi pani Anna, której dzieci chodzą do placówek w Wirach i która boi się puścić dziecko samo do szkoły.

W pobliżu znajdują się aż trzy placówki oświatowe - nowo wybudowana Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich, Społeczna Waldorfska Szkoła Podstawowa w Poznaniu (mieszcząca się w danym budynku szkoły podstawowej) oraz Przedszkole "Wesoła Kraina". Łącznie do tych placówek uczęszcza ok. 1000 dzieci, z których część jest już na tyle duża, że do szkoły chodzi sama, właśnie przez niebezpieczne przejście.

- Najpierw słyszeliśmy, że opóźnienia spowodowane są pandemią, później powiedziano nam, że jak zostanie otwarta nowa szkoła, wtedy będzie też sygnalizacja świetlna. Szkołę otworzono 1 września, a sygnalizacji nie ma

- mówi pani Anna.

- Potem powiedziano nam, że światła pojawią się do końca roku, a następnie podano, że sygnalizacja powstanie do marca. Tymczasem na miejscu nic się nie dzieje - dodaje.

Z kolei 4 lata temu, na oznakowanym przejściu bez sygnalizacji świetlnej, które znajduje się w Wirach ok. 400 m dalej, w drodze do szkoły zginał 16-latek.

- Wtedy cała wieś poszła na pogrzeb. Nie chcemy mieć kolejnej tragedii - komentuje pani Anna i dodaje, że rodzice czują się bezsilni.

Przygotowania do przebudowy trwają od kilku lat

O komentarz poprosiliśmy Urząd Gminy w Komornikach.

- Od kilku lat Gmina Komorniki zabiega o przebudowę skrzyżowania ul. Zespołowej z ul. Łęczycką/Komornicką (droga powiatowa nr 2390P). Trzy lata temu przygotowana została pierwsza koncepcja projektowa budowy ronda na tym skrzyżowaniu. Po kilku modyfikacjach jego rozmiarów i wpisaniu ronda w istniejącą sytuację topograficzną, zarządca drogi powiatowej tj. Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu nie zaakceptował zaproponowanych przez Gminę rozwiązań

- informuje Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki.

W związku z tym podjęta została decyzja o zaprojektowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Proces projektowy rozpoczął się w styczniu 2021 roku, jednak jak informuje urząd, utrudnieniem w szybkim zaprojektowaniu sygnalizacji świetlnej był brak wymaganego w takiej sytuacji czwartego utwardzonego wlotu w skrzyżowanie, czyli odcinka ul.Podgórnej.

- Dodatkowo pobocza pasa drogowego drogi powiatowej i rejon skrzyżowania z ul.Podgórną są bardzo mocno zabudowane infrastrukturą podziemną (kable energetyczne, telefoniczne, światłowodowe, łącznościowe specjalnego przeznaczenia oraz magistrala gazowa) i naziemną (linia energetyczna, trafostacja). Uzgodnienia z właścicielami w/w sieci obejmowały również konieczność przygotowania dokumentacji projektowej dla przebudowy niektórych elementów infrastrukturalnych, co przyczyniło się do wydłużenia procesu uzyskania niezbędnych opinii wraz z pozwoleniami na budowę

- informuje Tomasz Stellmaszyk

15 lutego tego roku rozpoczęta została procedura przetargowa dla wyboru wykonawcy, a otwarcie ofert zaplanowano na 2 marca.

- Realizacja samych prac budowlanych zaplanowana została wstępnie na miesiąc lipiec-sierpień br. Powodem wyboru takiego terminu jest mniejszy ruch drogowy generowany przez pobliskie szkoły podstawowej w okresie wakacyjnym, co usprawni proces prowadzenia prac budowlanych. Oddanie do eksploatacji przebudowanego skrzyżowania zaplanowane jest przed 1 września 2022.

- informuje Tomasz Stellmaszyk

Według danych publikowanych przez policję, liczba wypadków komunikacyjnych w ruchu drogowym, a także liczba osób rannych i zabitych w takich wypadkach na przestrzeni kilkunastu lat regularnie spada. Zaostrzenie taryfikatorów ma sprawić, że uczestnicy ruchu drogowego będą czuć się bezpieczniej.Przejdź do galerii --->

Nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz, za co możesz strac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski