Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Tomasz Cylka
archiwum
Nie było tak wielkiego rozmachu jak rok temu, ale Wielkopolanie wczoraj pokazali, że pamiętają o jedynym zwycięskim powstaniu w historii Polski. W tym roku na szczególny podziw zasługują kibice poznańskiego Lecha. Również dzięki nim cały kraj przypomniał sobie o wydarzeniach sprzed 91 lat.

Członkowie stowarzyszenia "Wiara Lecha" już od dwóch miesięcy sprzedawali koszulki upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony między innymi na banery z napisem "Wielkopolanie Powstańcom". Poznaniacy mogli je oglądać między innymi przy Collegium Maius i przy Dworcu PKS. Pojawiły się także w Pile, Gnieźnie, Gostyniu, Środzie Wielkopolskiej i Kępnie. Wczoraj młodzi ludzie z szalikami w barwach Lecha rzucali się w oczy podczas oficjalnych uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Ich wkład w obchody doceniły władze samorządowe.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować członkom stowarzyszenia "Wiara Lecha" za ich tegoroczną akcję "Wielkopolanie - Powstańcom", za ich zaangażowanie, obecność na grobach powstańczych, zapalenie zniczy. Wszystko robili z własnej inicjatywy i za własne pieniądze - podkreślał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i dodał: - Szlak zwycięstwa znaczyły mogiły poległych. Chciałbym, aby nigdy nie zabrakło rąk, które je oczyszczą i zapalą na nich znicz, który jest znakiem naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Wierzę głęboko, że pod tym pomnikiem z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego zawsze będą palić się znicze i pochylać się głowy.

Co prawda w tym roku zabrakło premiera i prezydenta RP, ale Donald Tusk przysłał list do mieszkańców Wielkopolski.

- Wielkopolanie dobrze rozumieli, że w zmaganiach o niepodległość ważna jest nie tylko odwaga, ale też rozumna odpowiedzialność. Powstanie Wielkopolskie współtworzy naszą polską tradycję wolności. Dzisiaj w wolnej Polsce rozumiemy jeszcze pełniej, że dzięki pamięci jesteśmy dobrze zakorzenieni we współczesności - napisał premier Donald Tusk.

W poznańskiej farze odprawiono mszę świętą w intencji powstańców, a po niej na placu Wolności członkowie aż dziesięciu grup rekonstrukcyjnych z całej Polski przypomniały jedno z wydarzeń sprzed 91 lat. 30 grudnia 1918 roku powstańcom udało się przejąć koszary 6. pułku grenadierów na Jeżycach. I tę właśnie akcję przypomnieli miłośnicy historii.

- Dzieci przed pomnikami się nudzą, dlatego taka lekcja historii na pewno bardziej zapadnie im w pamięci - tłumaczy Grzegorz Rutkiewicz z Grupy Rekonstrukcyjnej "3. Bastion Grolman". I rzeczywiście, najmłodsi nudzić się nie mogli. Była najprawdziwsza bitwa powstańcza, choć niektóre wybuchy nieźle wystraszyły. Wieczorem z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiły w auli Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza między innymi Poznańskie Słowiki.

Obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyły się w całym regionie, między innymi w Ostrowie Wielkopolskim i Środzie, a także w dalekiej Bydgoszczy.

Dziś z kolei władze samorządowe razem z młodzieżą i żołnierzami przypomną o Powstaniu Wielkopolskim mieszkańcom Warszawy. O godzinie 13 rozpoczną się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Niestety, nie wiadomo, czy wezmą w nich udział władze stolicy. Dzień przed Wigilią nikt w Urzędzie Miasta Warszawy nie potrafił nam powiedzieć, kto i czy w ogóle złoży dzisiaj z Wielkopolanami kwiaty na placu Piłsudskiego. Wygląda na to, że nasi bohaterowie nie mają co liczyć na szacunek ze strony władz Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski