Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości na A2 pod Poznaniem. Pierwsze mandaty mogą być jeszcze w tym miesiącu!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Odcinkowy Pomiar Prędkości może być uruchomiony na A2 w Poznaniu jeszcze w listopadzie 2023 roku.
Odcinkowy Pomiar Prędkości może być uruchomiony na A2 w Poznaniu jeszcze w listopadzie 2023 roku. Adam Jankowski
Jeszcze w tym roku trzeba spodziewać się kontroli prędkości na autostradzie A2 - między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny. Kamery Odcinkowego Pomiaru Prędkości są już zamontowane, jednak trwa proces legalizacji i odbioru sprzętu.

Odcinkowy pomiar prędkości na A2 pod Poznaniem

Odcinkowy pomiar prędkości obejmie odcinek, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/godz, co oznacza, że szybsza jazda będzie rejestrowana, a kierowca karany mandatem. Być może jeszcze w tym miesiącu będą przeprowadzone pierwsze pomiary prędkości.

Zobacz też: ZTM Poznań wysłuchał protestów pasażerów. Nie zmieni się trasa ważnej linii tramwajowej

- Obecnie szacujemy termin uruchomienia systemu na przełom listopada i grudnia tego roku – mówi Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska. - Jest to jednak uzależnione od przebiegu procesu legalizacji i odbioru sprzętu. Warto dodać, że moment uruchomienia systemu zostanie poprzedzony montażem odpowiednich znaków drogowych informujących o kontroli prędkości, tak jak to dzieje się w przypadku wszystkich pozostałych odcinkowych pomiarów prędkości w naszym kraju. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość, będą mieć do czynienia z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, on bowiem będzie zajmował się rejestracją naruszeń, analizą zachowań kierowców pod kątem przestrzegania przepisów oraz egzekucją wykroczeń.

GITD natomiast zapewnia, że stosowanie odcinkowych pomiarów prędkości, za które odpowiada CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, komórka organizacyjna GITD), ma wpływ na zmniejszenie ilości incydentów związanych z przekraczaniem obowiązujących ograniczeń prędkości - w efekcie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Pierwsze mandaty mogą być jeszcze w tym miesiącu!

Inspektorzy z CANARD informują, że automatyczny nadzór nad ruchem drogowym prowadzony jest przy pomocy urządzeń stacjonarnych, odcinkowego pomiaru prędkości, monitoringu przejazdu na czerwonym świetle, i urządzeń mobilnych. Wykroczenia rejestrowane są przez system przez cała dobę, dzięki czemu Inspektorat otrzymuje informacje zawierające m. in.: czas i miejsce naruszenia ograniczenia prędkości, zdjęcie pojazdu wraz z widocznym numerem rejestracyjnym, prędkość zarejestrowaną przez urządzenie oraz prędkość dopuszczalną na danym odcinku drogi.

CANARD ma obecnie ponad 400 fotoradarów w jednolitych żółtych obudowach, do tego 200 kamer wysokiej rozdzielczości na dwudziestu skrzyżowaniach w Polsce, rejestrujących wjazd na czerwonym świetle, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących na samochodach Inspekcji Transportu Drogowego, a także wspomniane urządzenia pomiaru odcinkowego.

- System pomiaru odcinkowego wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy – informuje CANARD. - Kluczową zaletą Odcinkowego Pomiaru Prędkości jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. we Włoszech, a jego funkcjonowanie zaowocowało zmniejszeniem liczby wypadków o 19 proc., spadkiem liczby rannych o 27 proc. oraz o 51 proc. niższym wskaźnikiem śmiertelności wskutek tragicznych zdarzeń drogowych w miejscach objętych kontrolą. Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowane są w 30 lokalizacjach na terenie Polski.

Do 2033 roku mieszkańcy Wielkopolski powinni mieć możliwość zdecydowanie szybszego przemieszczenia się w kierunku Morza Bałtyckiego. Ma to związek z szeroko zakrojoną przebudową drogi S11.W ciągu 10 lat gotowy powinien być zarówno odcinek z Poznania do Piły, jak i z Piły na północ, poza granice województwa. Droga szybkiego ruchu ma prowadzić przez Szczecinek do Bobolic, skąd nad Bałtyk jest już bardzo blisko.

Te drogi ekspresowe w Wielkopolsce powstaną w najbliższych l...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski