Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpicuj swoje podwórko! 200 tysięcy do podziału dla zwycięzców!

Beata Marcińczyk
Podwórka kamienic, jako miejsca spotkań, dopiero od kilku lat są obiektem zainteresowania miasta. Przy ul. Staszica, by je ożywić, namalowano np. murale
Podwórka kamienic, jako miejsca spotkań, dopiero od kilku lat są obiektem zainteresowania miasta. Przy ul. Staszica, by je ożywić, namalowano np. murale Andrzej Szozda
Jest dwieście tysięcy złotych do podziału dla zwycięzców w pierwszej edycji konkursu "Przyjazne podwórko". Trwa dopracowywanie regulaminu. Konkurs ogłoszony więc będzie prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia.

Konkursów i podwórkowych działań już było w mieście kilka. Tym razem jednak pieniądze od miasta mają dostać ci, których plany nie kończą się na klombach czy malowaniu ścian.

ZOBACZ TEŻ:
[a]https://gloswielkopolski.pl/spoldzielnia-socjalna-poznanianka-postanie-w-poznaniu-praca-splacisz-dlugi/ar/764347;MASZ DŁUGI? MOŻESZ JE ODPRACOWAĆ!

Trzeba zrobić coś, co posłuży mieszkańcom przynajmniej kilka lat. Może odnowić nawierzchnię podwórza, ustawić ławki, zamontować pachołki czy murek ograniczający miejsca parkingowe, albo mini plac zabaw? Podwórko ma być przyjazne dzieciom, osobom starszym, tym, którzy lubią spacerować i tym, którzy wolą jeździć samochodami.

- Konkurs skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych. Trwają właśnie ich zebrania, podczas których informujemy o pomyśle - mówi Aleksandra Konieczna, z-ca dyr. wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UMP. - Dotyczyć będzie wspólnot, do których przylegają tereny miejskie - dodaje Paweł Charzewski z ZKZL, jeden ze współautorów regulaminu konkursu. - Dofinansowanie może być przeznaczone jedynie na tak zwane środki trwałe, ale to nie znaczy, że projekty, które zawierać będą również nasadzenia, będą dyskwalifikowane.

Wiosną ogłoszony zostanie nowy konkurs dla wspólnot mieszkaniowych

- Ale to podwórka kamienic komunalnych są w gorszym stanie od wspólnotowych. Czemu ich ten konkurs nie będzie dotyczył? - pyta Jan Zujewicz z Rady Osiedla Stare Miasto.

- Sytuacja, w której ZKZL jest organizatorem konkursu a także dysponentem środków i realizowałby remonty "swoich" podwórek budziłaby prawdopodobnie olbrzymie wątpliwości. Pewnie posądzono by nas, że preferujemy własne inwestycje - tłumaczy Jarosław Pucek, dyr. ZKZL.

Wspólnot, które korzystają z miejskich podwórek jest w śródmieściu co najmniej kilkaset. Oferty - projekty będą mogły składać do końca kwietnia. Dofinansowanie trafi do nich po wykonaniu zadania.

Jakie pomysły na podwórza?
Od 2010 roku oddział rewitalizacji UMP organizuje akcję "Odmień swoje podwórko". Pierwsza edycja objęła Jeżyce. Druga Śródkę i Chwaliszewo. W ubiegłym roku "Odmień swoje podwórko" miało najszerszy zasięg, bo realizowane było w ramach projektu "Rewitalizacja w budowie", na który miasto zdobyło pieniądze w konkursie - ok. 1 mln zł. Wiosną rozpocznie się kolejna edycja akcji, skierowana do Starego Miasta, Chwaliszewa i Śródki, ale także do pozostałych śródmiejskich dzielnic. W 2010 przy ul. Małeckiego przeobrażenia podwórza dokonały Allegro i All For Planet. W ub. roku w ramach Festiwalu Outer Spaces odnowiono podwórko przy ul. Prądzyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski