Odszedł Andrzej Ellmann

  Odszedł Andrzej Ellmann

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po długiej chorobie w sobotę w Poznaniu zmarł ceniony kompozytor, gitarzysta, wokalista i producent Andrzej Ellmann.
  W sobotę w Poznaniu zmarł Andrzej Ellmann

  W sobotę w Poznaniu zmarł Andrzej Ellmann ©Andrzej Wilak/archiwum Piotra Przybylskiego

  Po długiej chorobie w Poznaniu w sobotę zmarł Andrzej Ellmann kompozytor, wokalista, gitarzysta i producent muzyczny przez przyjaciół zwany Pulem. Miał 66 lat. Był długoletnim współpracownikiem Eleni, dla której komponował i z którą koncertował.
  W latach 1967-72 grał w zespołach amatorskich. W 1972 roku z założoną przez braci Prońko grupą Reflex na festiwalu Jazz nad Odrą zdobył II nagrodę. Dwa lata później współpracował ze Zdzisławą Sośnicką czego rezultatem była skomponowana razem z Romanem Nowickim do tekstu Jonasza Kofty piosenka "Zasnęło we mnie wszystko".. W 1975 roku grał i śpiewał w Kabarecie Tey piosenki z tekstem Janusza Rewińskiego "Poszło z dymem parę lat" i "Na przekór nam".
  W tamtych latach dla uczących się wtedy w Studio Sztuki Estradowej Estrady Poznańskiej Hanny Banaszak i Piotra Żurowskiego skomponował piosenki "Tak to już jest" i "Noe kontra pchła". Autorem tekstów do obu był Kazimierz Łojan. W 1978 Andrzej Ellmann nawiązał współpracę z Krzysztofem Krawczykiem. Skomponował dla niego muzykę do wierszy "Marzenie" i "Trzy złote włosy" Leopolda Staffa, "Lubię kiedy kobieta" Kazimierza Przewy-Tetmajera oraz "Posyłam kwiaty" Adama Asnyka. Przez wiele lat współracował także z orkiestrami Zbigniewa Górnego, z Alex Bandem i z Orkiestrą Jerzego Miliana . W roku 1981 występował jako support przed Czesławem Niemenem na trasie koncertowej w USA. W latach 80. współtworzył trio razem z Halina Zimmermann i Piotrem Schulzem, ale komponował także m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Urszuli Sipińskiej ("Mam cudownych rodziców", "Muzyk, muzyk", "Płynąć") , Ireny Jarockiej ("Masz jeszcze mnie") i Ryszarda Rynkowskiego. Skomponował muzykę do około 200 filmów krajoznawczych. Był producentem wydanej w 2001 roku płyty Eleni "Coś z Odysa".

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andrzej Ellmann nie żyje

  Barka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Zmarł za wcześnie. Żal i smutek. Rodzinie : żonie, Córce Monice , synowi,wnukom najszczersze wyrazy wspólczucia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śp Andrzej Ellman

  Jowita z Piły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wielki smutek.Za młodo odszedł

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmarł ANDRZEJ ELLMAN

  WIOLA Z ŁODZI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  STRASZNY SZOKsłowa współczucia ślę,smutno czuję się,odszedł zbyt wcześnie człowiek znany i lubiany wielka strata dla rodziny przyjaciół i fanów,niech spoczywa w spokoju i BOGU przygrywa,szkoda...rozwiń całość

  STRASZNY SZOKsłowa współczucia ślę,smutno czuję się,odszedł zbyt wcześnie człowiek znany i lubiany wielka strata dla rodziny przyjaciół i fanów,niech spoczywa w spokoju i BOGU przygrywa,szkoda smutno,przytulam panią do serca w w tych trudnych chwilach sercem i myślami jestem z WAMIzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo