Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary nawałnicy w Wielkopolsce dostaną pomoc od wojewody

Agnieszka Świderska
Ofiary nawałnicy w Wielkopolsce dostaną pomoc od wojewody
Ofiary nawałnicy w Wielkopolsce dostaną pomoc od wojewody Polska Press Grupa
Wielkopolsce wypłacono już pierwsze bezzwrotne zasiłki dla rodzin, których domy ucierpiały podczas niedzielnej nawałnicy. Rządowa rezerwa na pomoc ofiar kataklizmów to miliard złotych.

Pierwsze zasiłki trafiły do dwóch rodzin z terenu gmina Września, która wypłaciła je z własnego budżetu nie czekając na wojewodę.

- Liczył się czas - mówi Anna Prusak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrześni. - O 6 tysiącach złotych nie ma jednak mowy.

6 tysięcy złotych to maksymalna wysokość zasiłku, którą rząd przewidział dla poszkodowanych. Będą wypłacane z budżetu państwa za pośrednictwem wojewody, który przekaże je do ośrodków pomocy społecznej.

Zobacz szkody: Nawałnica w Wielkopolsce. Trwa liczenie strat, sprzątanie i usuwanie awarii [ZDJĘCIA]

To tam trafiają wnioski i to ich szefowie będą decydować o wysokości zasiłku.

Teraz wysyłają swoich pracowników na wizje lokalne by na miejscu oszacowali nie tyle straty, co potrzeby. We Wrześni czekają na nie cztery następne rodziny, a dyrektor Prusak nie ma wątpliwości, że to jeszcze nie koniec.

We wtorek swojego pracownika wysłała również w teren Czesława Leciejewska, dyrektor OPS w Dopiewie.

- Rano obdzwoniłam sołtysów, by zorientować się, gdzie szukać potrzebujących - mówi Czesława Leciejewska. - Najgorzej wyglądało to w Skórzewie.

Nawałnica w Poznaniu: Tak ucierpiało miasto [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Z kolei w Koninie odbyła się "poburzowa" narada z udziałem zastępcy prezydenta.

- Nie chodziło o to, żeby sobie porozmawiać, tylko ustalić plan pomocy - mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPS w Koninie.

Wnioski o przyznanie zasiłków złożyły do tej pory trzy rodziny, ale wszyscy się liczą z tym, że będą kolejne. W dodatku trzeba pamiętać o tych, którzy nie wiedzą, że mogą taką pomoc otrzymać. Dlatego wydział zarządzania kryzysowego w konińskim urzędzie ma sprawdzić u strażaków czy nie było innych poważnych zgłoszeń.

- Trwa jeszcze sprzątanie po burzy i prawie nikt nie ma głowy do pisania wniosków o pomoc. Na to przyjdzie czas za kilka dni - twierdzi Rafał Michalski, kierownik OPS w Rokietnicy.

Mimo to w Rokietnicy złożono już sześć wniosków. Trzy pierwsze trafiły we wtorek do filii poznańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na Grunwaldzie w Poznaniu. Do piątku mają spłynąć informacje o wszystkich. Dopiero potem zostaną przekazane do wojewody.

Zobacz szkody: Nawałnica w Wielkopolsce. Trwa liczenie strat, sprzątanie i usuwanie awarii [ZDJĘCIA]

- Gminy nie muszą czekać z przyznaniem zasiłku na pieniądze wojewody - mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody. - Mogą wypłacić zasiłek poszkodowanym, a potem złożyć wniosek do wojewody.

Rezerwa na zwalczanie skutków kataklizmów w budżecie ministerstwa administracji i cyfryzacji to 1 mld złotych.

- Tych pieniędzy na pewno nie zabraknie - zapewniała w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

Nie są jednak dla każdego. Warunkiem przyznania bezzwrotnego zasiłku są straty spowodowane w gospodarstwie domowym i jego wyposażeniu niezbędnym do zaspokajania potrzeb życiowych jak instalacje elektryczne czy gazowe, piece, kuchenki, ale także pralki i lodówki.

Telewizory czy komputery do tej kategorii sprzętu już nie należą, podobnie jak zniszczone samochody.

- To nie jest odszkodowanie za utracone mienie, ale zasiłek, który ma pomóc przetrwać najtrudniejszy czas - podkreśla Tomasz Stube.

To także pomoc zarezerwowana dla tych, którzy stracili odzież, szkolne podręczniki i lekarstwa. Zasiłek do 6 tys. złotych to najszybsza pomoc na jaką pomogą liczyć. Mogą również złożyć wniosek o przyznanie zasiłku do wysokości 20 tys. złotych. Ten jednak mogą otrzymać dopiero po opinii rzeczoznawcy.

Złożenie jednego wniosku nie wyklucza drugiego. Ten drugi będzie jednak pomniejszony o ten przyznany wcześniej.

- Otrzymaliśmy niepotwierdzoną jeszcze informację o budynku mieszkalnym, który miał spłonąć w wyniku uderzenia pioruna - mówi Tomasz Stube. - W tym przypadku w grę może wchodzić już pomoc do 100 tysięcy złotych.

Zobacz szkody: Nawałnica w Wielkopolsce. Trwa liczenie strat, sprzątanie i usuwanie awarii [ZDJĘCIA]

Ostatni raz rządowa pomoc osobom poszkodowanym była potrzebna w Wielkopolsce po powodzi w 2010 roku. Na zasiłki dla poszkodowanych wojewoda wydał wtedy 2,4 mln złotych.

Tymczasem to jeszcze nie koniec nawałnic. W nocy ze środy na czwartek spodziewane są kolejne burze z opadami deszczu i gradu.

- Pojawią się głównie w południowej Wielkopolsce. Wiatr może wtedy osiągać prędkość 80 km/h - mówi Przemysław Szrama z IMGW w Poznaniu.

To już, na szczęście, mniejsza prędkość niż ta, z którą wiał w niedzielę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski