Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Oni mają klasę! Uczniowie z Ostrzeszowa adoptowali piątkę...

  Oni mają klasę! Uczniowie z Ostrzeszowa adoptowali piątkę dzieci z Rwandy. Młodzież z Poznania będzie uczyć ratowania życia

  Zdjęcie autora materiału

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, którzy przygotowali projekt z nauczycielką Beatą Marciniak.
  1/10
  przejdź do galerii

  Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, którzy przygotowali projekt z nauczycielką Beatą Marciniak. ©Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu

  Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”.
  W ubiegłym tygodniu w Lubinie autobus potrącił 19-latka na przejściu. Kilkanaście osób przyglądało się, nikt nie udzielił pomocy rannemu. Dopiero policjanci podjęli próbę reanimacji. Chłopaka nie udało się uratować. Może gapie nie wiedzieli, jak udzielić pierwszej pomocy?

  – Nasi uczniowie z klas technik mechanik strażak zdają sobie sprawę, że w społeczeństwie istnieje na ten temat minimalna wiedza i bariera wynikająca z obawy udzielania pierwszej pomocy – mówi Beata Marciniak, nauczycielka z ZSM im. KEN. – Zaproponowali realizację projektu „Świerkowa ambasada ratowania życia i zdrowia”.

  Zdobył on złoty grant w konkursie „Projekt z klasą”. Po feriach uczniowie starszych klas, którzy służą w Ochotniczej Strazy Pożarnej, przeszkolą w udzielaniu pierwszej pomocy młodszych kolegów, a następnie 100 gimnazjalistów.

  – W marcu rozpoczną się szkolenia dla 50 mieszkańców, seniorów z Dębca i okolic – dodaje B. Marciniak. – Z pieniędzy z grantu zostanie kupiony fantom do nauki podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz 400 breloczków ratujących życie.

  Uczniów w ich pracy wspierają poza B. Marciniak – Violetta Lenarczyk oraz ks. Krystian Gramza.

  Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie już raz dostał nagrodę w tym konkursie. Za zdobyte pieniądze kupiono tablety do pracowni językowej.

  – Teraz projekt „Adoptujemy dzieci z Rwandy” został doceniony w dwóch kategoriach. Uczniowie zdobyli złoty grant i nagrodę za kreatywność – wyjaśnia Dariusz Grzesik, dyrektor ZS nr 1. – Po spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Port, Sylvianem i Jeanem, którzy prowadzą szkołę w Rwandzie uczniowie postanowili zostać „rodzicami”. Adoptowali na odległość piątkę dzieci z Rwandy.

  Są to: Izaac (półtora roku), Angelique (8 lat), Sonia (5 lat), Chance (6 lat) i Sadrine (11 lat). Każde z nich wspierane jest co miesiąc kwotą 58 zł – każdy z 215 uczniów biorących udział w projekcie zrzuca się po 1-2 zł. Te pieniądze przeznaczane są na ubezpieczenie zdrowotne, pomoce szkolne, ubrania, leki i żywność. Natomiast pieniądze z grantów, chcą przeznaczyć na organizację spotkania z adoptowanymi dziećmi, które jesienią mają przyjechać do Polski.

  – To fajny projekt, uczy wrażliwości. Młodzież jest super – zaznacza D. Grzesik.

  Konkurs „Projekt z klasą” odbył się po raz ósmy. Tym razem wzięło w nim udział 19 tys. uczniów, którzy przygotowali 703 projekty. Łączna pula nagród wynosiła 60 tys. zł.

  – W każdym uczniu drzemie ogromny potencjał – uważa Agnieszka von Mallek z Wydawnictwa Nowa Era, które organizuje konkurs. – Czasem nie jest łatwo go odkryć i rozwijać, dlatego od lat mocno angażujemy się w inicjatywy, które ten proces wspierają.
  Zobacz galerię
  Droga z Zalasewa do Kleszczewa - widok z drona. Zobacz wideo:


  POLECAMY:
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo