OOM Wielkopolska: Gospodarze wygrali najważniejsze klasyfikacje. Ostatnie komplety medali rozdano w tenisie

Jasza Szajrych z Grunwaldu Poznań zdobył srebrny medal w grze pojedynczej
Jasza Szajrych z Grunwaldu Poznań zdobył srebrny medal w grze pojedynczej Fot. Ewelina Jaśkowiak
Trzy srebrne medale tenisistów z Wielkopolski przypieczętowały końcowe zwycięstwo gospodarzy i zakończyły XXIV Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych. Województwo wielkopolskie triumfowało w klasyfikacji medalowej i wojewódzkiej. Wśród klubów zwycięstwo MKS Kusy Szczecin, drugie miejsce dla OŚ AZS Poznań.

45 dni trwania zawodów, w tym 33 ze sportową rywalizacją. 12 miast gospodarzy, 14 sportów i ponad 4 tysiące uczestników. Końcowy triumf województwa wielkopolskiego i MKS Kusy Szczecin. Tak zapamiętamy zakończoną w niedzielę XXIV Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych Wielkopolska 2018.

Ostatnie komplety medali rozdano na kortach w Szamotułach. Mistrzami Polski w grze pojedynczej zostali Aleksandra Wierzbowska i Szymon Kielan. W turnieju singlowym chłopców faworytem był Marcel Politowicz. Grający z jedynką tenisista AZS-u Poznań odpadł jednak w ćwierćfinale. O złoty medal zagrali Szymon Kielan (numer 2 w turnieju) oraz zawodnik poznańskiego Grunwaldu Jasza Szajrych. Niżej notowany w krajowym rankingu kadetów Szajrych nie sprawił kolejnej niespodzianki. Przegrał 2:6, 4:6.

W finale dziewcząt rozstawiona z dwójką Aleksandra Wierzbowska z Krakowskiego Klubu Sportowego Olsza pokonała Zuzannę Kubachę (Park Tenisowy Olimpia Poznań) 6:2, 7:6. Nazwisko pochodzącej z Czempinia, ale reprezentującej Olimpię 14-latki warto jednak zapamiętać. W krajowym rankingu zajmuje ona drugie miejsce, ale w swojej kategorii wiekowej (U-14). W kadetkach jest na 24. pozycji. Na jej udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (U-16) zgodę musiał więc wyrazić Polski Związek Tenisowy. Zgoda była, bo już wcześniej młoda tenisistka odnosiła sukcesy w starszej kategorii. W tym roku była m.in. w finale gry pojedynczej, rozgrywanego w Zabrzu turnieju z cyklu Tennis Europe U-16 drugiej kategorii. W turnieju deblowym – wygrała! W OOM eliminowała kolejno wyżej rozstawione rywalki docierając do finału. Mimo iż w nim przegrała, to może być z siebie dumna.

Gospodarzami XXIV OOM było 12 miast (Kalisz, Konin, Krotoszyn, Luboń, Piła, Poznań, Sypniewo, Swarzędz Zalasewo, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Żerków i Zabrze). Ceremonia zakończenia OOM i przekazania flagi olimpijskiej województwu świętokrzyskiemu odbędzie się 3 lipca o godz. 12 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.