MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie szkół w Poznaniu: Na zajęcia opiekuńcze wrócili uczniowie klas 1-3. Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień w poznańskich podstawówkach

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
1 czerwca to pierwszy dzień, kiedy uczniowie wrócili do szkół podstawowych w Poznaniu. Otwarcie placówek wiąże się jednak z przestrzeganiem pewnych reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Dzieci i opiekunowie muszą zachowywać odpowiedni dystans, a w klasach obowiązuje limit osób. Grupa może liczyć 12 uczniów.
1 czerwca to pierwszy dzień, kiedy uczniowie wrócili do szkół podstawowych w Poznaniu. Otwarcie placówek wiąże się jednak z przestrzeganiem pewnych reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Dzieci i opiekunowie muszą zachowywać odpowiedni dystans, a w klasach obowiązuje limit osób. Grupa może liczyć 12 uczniów. Łukasz Gdak
W poniedziałek, 1 czerwca część dzieci wróciła do podstawówek w Poznaniu. Dyrektorzy poznańskich placówek przyznają jednak, że pojawiło się mniej dzieci, niż było wcześniej deklarowane przez rodziców. Zobacz, jak wyglądał pierwszy dzień po powrocie uczniów do szkół.

Nauka zdalna ma być realizowana do 7 czerwca. Wcześniej do szkół mogą jednak wracać uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Chodzi o to, by uczniowie najmłodszych klas podstawowych mieli zapewnioną opiekę, gdy rodzice wrócą do pracy.

Czytaj również: Kiedy koniec nauki zdalnej? Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje wcześniejszy powrót do szkół najmłodszych dzieci z podstawówek

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mogą uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych od 25 maja. W Poznaniu natomiast szkoły dla najmłodszych dzieci zostały otwarte od poniedziałku, 1 czerwca. Taką decyzję podjęły władze miasta.

Czytaj także: Uczniowie do szkół w Poznaniu wrócą dopiero w czerwcu. "Musimy się dobrze przygotować"

Ilu uczniów wróciło do podstawówek w Poznaniu?

Z informacji przekazanych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta wynika, że jedynie 5 proc. rodziców dzieci z klas 1-3 zadeklarowało chęć posłania dziecka na zajęcia opiekuńcze do szkoły od 1 czerwca. Trzy szkoły nie mają żadnego zgłoszonego dziecka, pięć szkół ma zgłoszonych powyżej 10 proc. Natomiast najwięcej rodziców - 24 proc. zgłosiło się w Szkole Chóralnej.

W podstawówkach w Poznaniu pojawiło się jednak mniej dzieci niż było wcześniej deklarowane.

- Dzisiaj przyszło siedmioro dzieci z szesnaściorga zgłoszonych. Utworzyliśmy dwie grupy. Jedną dla klas pierwszych i jedną dla klas drugich, ponieważ uczniowie klas trzecich nie pojawili się w ogóle. Organizujemy zajęcia opiekuńcze i zabawy dydaktyczne, ale podstawa programowa na świetlicy nie będzie realizowana - mówi wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Czytaj także: Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół, ale tylko na zajęcia opiekuńcze. Co z realizowaniem podstawy programowej dla tych uczniów?

W Szkole Podstawowej nr 91 pojawiło się natomiast jedynie troje uczniów.

- Rodzice deklarowali, że przyjdzie sześcioro dzieci, ale pojawiło się tylko troje. Nauczyciele mają wyznaczone dyżury. Część z nich prowadzi naukę zdalną, a część przychodzi na świetlicę na zajęcia opiekuńcze - przyznaje Sławomir Eliks, dyrektor szkoły.

Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 9.

- Przyszło dwoje uczniów, a zgłoszonych było troje. Często jest tak, że rodzice zapisują dzieci, ale się wycofują, albo zgłaszają je warunkowo i ostatecznie uczniowie się nie pojawiają - mówi Anna Kicińska, dyrektor szkoły.

- To głównie zajęcia opiekuńcze, ale dzieci w tym czasie odrobią też lekcje zadane przez nauczyciela, by nie musiały robić tego późnym popołudniem w domu. Jeżeli zacznie pojawiać się więcej dzieci, to prawdopodobnie ustawimy na s wietlicy komputery, żeby w tym czasie można było zdalnie realizować podstawę programową - dodaje.

Zobacz także: Otwarcie przedszkoli w Poznaniu. Do placówek wróciło niewiele dzieci. Zobacz, jak wyglądał pierwszy dzień w poznańskich przedszkolach

W poniedziałek, 25 kwietnia w Poznaniu otwarte zostały miejskie żłobki i przedszkola.

Sprawdź też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski