Park Wilsona: Powstała niezwykła instalacja Macieja Kuraka

  Park Wilsona: Powstała niezwykła instalacja Macieja Kuraka

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Park Wilsona: Powstała niezwykła instalacja Macieja Kuraka
  1/7
  przejdź do galerii

  Park Wilsona: Powstała niezwykła instalacja Macieja Kuraka ©Łukasz Gdak

  Ażurowa, wręcz wkomponowana w otoczenie, zaskakująca przechodniów kiedy ją dostrzegają - taka jest instalacja pt. „Higiena” autorstwa poznańskiego artysty Macieja Kuraka. Od kilku dni jest ona częścią wystroju parku Wilsona. Znajduje się w jego północno-zachodniej części, niedaleko wejścia do schronu przeciwlotniczego.
  - Instalacja to jeden z owoców artystycznego projektu „5 zmysłów. Dystans”, który był realizowany na Łazarzu. Z tego względu szukaliśmy miejsca dla niej właśnie w tym rejonie. Okazało się, że kierownictwo Palmiarni Poznańskiej z chęcią przystało na zlokalizowanie jej w parku Wilsona - wyjaśnia zajmująca się projektem Zuzanna Głowacka.

  „Higiena” jest zawieszona na drzewie nie bez powodu. Instalacja wprawdzie nawiązuje wyglądem do kamienicy (widać zarysy okien), to jednak łączy w sobie także elementy budki lęgowej oraz klatki dla ptaków. „5 zmysłów” to realizowany od kilku lat cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych, które są dedykowane osobom niepełnosprawnym.

  Projekt prowadzi Maciej Kurak, który w 1998 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w zakresie grafiki warsztatowej, a pięć lat później obronił doktorat z tej samej dziedziny sztuki. Obecnie rzeźbiarz jest asystentem w pracowni sitodruku prof. Mirosława Pawłowskiego. Zajmuje się wciąż grafiką, ale znany jest głównie dzięki swym instalacjom. Od 2004 roku współtworzy grupę artystyczną Wunderteam. W 2009 roku Maciej Kurak otrzymał Paszport „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniale

  Łazarski Sztukmistrz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niesamowita, intrygująca, zjawiskowa i nietuzinkowa. ahh ta sztuka... a.. ale zaraz... przecież to tylko obśrumpana klatka. Znowu mnie oszukali... pozdrawiam wszystkich Łazarzan! :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo