Partnerstwo siłą miast

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Startuje nabór do kolejnej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM), jednego z projektów strategicznych Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poprzez ten projekt już od wielu lat proponuje atrakcyjną formę wsparcia miast oraz miejskich obszarów funkcjonalnych w ich rozwoju. Zgłoszenia do udziału można nadsyłać do 28 stycznia 2024 roku.

Partnerska Inicjatywa Miast to platforma, dzięki której budowane są kompetencje miast przyszłości, co pozytywnie wpływa na jakość życia ich mieszkańców. Poprzez odpowiednie działania pobudzany jest potencjał polskich miast, tworzą się też sieci kontaktów między miastami nastawionymi na współpracę i wymianę wiedzy. Partnerem strategicznym MFiPR przy realizacji trzeciej edycji PIM jest Bank Światowy, gwarantujący dostęp do najlepszej wiedzy eksperckiej i zagranicznych doświadczeń.

Prace w PIM będą odbywać się w trzech wybranych obszarach tematycznych (tzw. sieciach tematycznych) związanych ze zrównoważonym rozwojem miast. Sieć „Miasto efektywne energetycznie” będzie służyć wymianie doświadczeń związanych z prowadzeniem własnej, lokalnej polityki energetycznej oraz wspomagać miasta w przeprowadzeniu transformacji energetycznej. Sieć „Miasto Kompaktowe” wesprze miasta w wyzwaniach związanych z racjonalnym gospodarowaniem przestrzenią i prowadzeniem zintegrowanej polityki zagospodarowania przestrzennego. Natomiast sieć „Miasto dostępnych mieszkań” zajmie się propagowaniem dobrych praktyk w obszarze zwiększania dostępności mieszkalnictwa komunalnego.

– Zachęcam do udziału w PIM szczególnie małe miasta, którym często brakuje odpowiedniej wiedzy, kompetencji czy po prostu możliwości sfinansowania i zorganizowania wyjazdów studyjnych dla swoich kadr. My, dzięki uczestnictwu w PIM zwiększyliśmy swoje kompetencje, a także zbudowaliśmy sieć kontaktów z innymi samorządowcami – mówi Aleksandra Jankowska, kierownik Referatu Funduszy Zewnętrznych i Działalności Gospodarczej z Urzędu Miejskiego w Łomiankach.

Program skierowany jest do samorządów. Zgłaszać mogą się miasta, gminy miejsko-wiejskie oraz związki, porozumienia i stowarzyszenia zrzeszające gminy lub spółki komunalne odpowiedzialne za realizację zadań w ramach jednego z trzech obszarów tematycznych PIM.

Wszystkie zakwalifikowane do projektu podmioty otrzymają wsparcie doradcze ze strony ekspertów Banku Światowego oraz ministerstw: funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii. Efektem będzie opracowanie Miejskiej Inicjatywy Działań – dokumentu opisującego wybrane przez każde z miast wyzwanie i sposób jego rozwiązania. Efektem pracy każdej z Sieci są również rekomendacje dla administracji centralnej, czyli tzw. Plany Ulepszeń. Zawierają one propozycje działań służących poprawie ram systemowych i instrumentów wsparcia dla miast. Udział w przygotowaniu Planu Ulepszeń to zatem możliwość bezpośredniego wpływu miast na identyfikację wyzwań systemowych oraz kształtowanie rekomendacji dla polityk krajowych.

Miasta uczestniczące w PIM ubiorą udział w licznych spotkaniach sieci i wizytach studyjnych, spotkaniach z praktykami z różnych dziedzin, instytucji i środowisk. Dzięki wymianie doświadczeń urzędnicy mogą nabyć umiejętności zarządzania nowoczesnym miastem. Udział w PIM to też znakomita okazja do networkingu i dołączenia do społeczności praktyków miejskich.

Miasta zainteresowane projektem mogą zgłaszać się do udziału w PIM poprzez wypełnienie i przesłanie do MFiPR formularza zgłoszeniowego dla danego obszaru tematycznego. Szczegółowe informacje na temat zasad naborów oraz formularze znajdują się na stronie www.pim.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Partnerstwo siłą miast - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski