Paznokcie hybrydowe i żelowy manicure może zwiększyć ryzyko zachorowań na raka skóry. Coraz częściej eksperci ostrzegają, że lampy UV mogą wywołać czerniaka.

Paznokcie hybrydowe powodują raka?

Paznokcie hybrydowe czy żelowe są bardziej trwałe niż tradycyjnie wykonywany manicure. Czy jednak mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Okazuje się, że bardzo możliwe, iż paznokcie hybrydowe powodują raka!

A w zasadzie nie same paznokcie hybrydowe, a lampy UV wykorzystywane do zrobienia manicure hybrydowego lub żelowego.

Lampy UV stosowane do utwardzania lub wysuszenia hybrydy i żelu nakładanego na naturalne paznokcie mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na raka skóry - czerniaka.

Paznokcie hybrydowe a rak skóry

Coraz głośniej mówi się o tym, że lampy UV stosowane w gabinetach kosmetycznych na przykład do wykonania paznokci hybrydowych może przyczyniać się rana skóry, w tym czerniaka pod paznokciami dłoni.

O sprawie stało się głośno, gdy Karolina Jasko, polska modelka mieszkająca w USA poinformowała o swojej chorobie. "Miss Illinois 2018" wyznała, że w wieku 18 lat wykryto u niej nowotwór skóry. Czerniak był... pod paznokciem. Padło podejrzenie, że przyczyną choroby mogło być zbyt częste naświetlanie dłoni lampami UV.


Wyświetl ten post na Instagramie.

I wanted to write to everyone to thank them so much for cheering me on, voting, supporting, and making my heart warm during this whole process. Whether you were there for me before, during, after or all of the above I appreciate you more than you know. Everyone keeps asking if I'm okay, or telling me sorry and I want to let everyone know that I am perfectly content with the results! @sarahr_summers is going to make a FABULOUS Miss USA and I'm so glad I've gotten to know her since the beginning of my reign. Go @vanbrosgirls !!!! ❤️👑 I'm just so blessed to have been fortunate enough to live this once in a lifetime experience. I am so thankful for all the wonderful events I was able to attend, the incredible women I was able to meet, and the overall experience. Congrats to @johnvannattajr and @jasonvannatta on 2 vanbros wins!!! We truly are the best 😏 And congrats to @jcferracuti and @bridalelegance . Y'all are the best and everyone knows it. So thank you again to everyone, if I haven't noticed a text or message please forgive me, but I want to let you all know how happy and fortunate I feel.... sincerely, Karolina Jasko your Miss Illinois USA 2018 ❤️

Post udostępniony przez Karolina Jasko (@karolinajasko)


Manicure hybrydowy powoduje raka?

Czy właścicielki paznokci hybrydowych i żelowych powinny się obawiać raka? Choć nie ma na to oficjalnych danych i dokładnych badań, jednak zjawisko czerniaka pod paznokciami spowodowanego manicure hybrydowym jest wyjątkowo rzadkie.

- Lampy UV emitują promieniowanie ultrafioletowe UV-A, które ma dłuższe fale niż promieniowanie ultrafioletowe UV-B, dzięki czemu głębiej penetrują skórę - wyjaśniają eksperci z zakresu dermatologii.

Wiadomo, że zarówno promieniowanie UV-B, jak i UV-A przyczyniają się do ryzyka zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka, głównie z danych epidemiologicznych dotyczących solarium, ponieważ łóżka opalające emitują więcej promieniowania UV-A niż UV-B".

Zarówno promieniowanie UV-B, jak i UV-A przyczyniają się do ryzyka zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka.

- Jednak wyjątkowo krótka ekspozycja na promieniowanie podczas manicure żelowego czy hybrydowego raczej nie zwiększy ryzyka raka skóry - dodają.

Autorzy badań w zakresie wpływu promieniowania UV na skórę zalecają jednak stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi na dłoniach, ponieważ nawet jeśli paznokcie hybrydowe czy żelowe nie powodują raka, to mogą przyspieszyć proces starzenia się skóry.Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!