reklama

PENSJA MINIMALNA 2019 netto i brutto - najniższa krajowa płaca - zarobki "na rękę" na miesiąc i stawka na godzinę [23 września 2019]

ZENZaktualizowano 
Pensja minimalna wzrosła 1 stycznia 2019 r. W ten sposób wysokość zarobków NETTO (na rękę) i BRUTTO najniższej krajowej płacy miesięcznej została zwiększona. Co istotne - podwyżka ta dotyczy nie tylko pensji za pracę na etat, czyli pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale również stawki płaconej za godzinę pracy dla osób pracujących na podstawie umowy o dzieło i umowy zleceniu.
Pensja minimalna wzrosła 1 stycznia 2019 r. W ten sposób wysokość zarobków NETTO (na rękę) i BRUTTO najniższej krajowej płacy miesięcznej została zwiększona. Co istotne - podwyżka ta dotyczy nie tylko pensji za pracę na etat, czyli pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale również stawki płaconej za godzinę pracy dla osób pracujących na podstawie umowy o dzieło i umowy zleceniu. Maciej Jeziorek
Wysokość płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku jest wyższa niż w roku poprzednim. Podwyżka spowodowała, że najniższe obecnie zarobki na miesiąc są wyższe o 150 zł niż w 2018 r. - dotyczy to w osób zatrudnionych na pełen etat. Trzeba jednak podkreślić, że wzrost dotyczy nie tylko pensji płaconej za pracę na etat, ale również wysokości stawki płaconej za godzinę pracy osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, czy umowie zleceniu. Sprawdź aktualne stawki pensji netto i brutto obowiązujące od 2019 r. przy umowach o pracę, jak również przy umowach cywilno-prawnych, czyli umowach zleceniach i umowach o dzieło.

Chcesz sprawdzić, ile wynosi płaca minimalna w Polsce? To dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zarobków przy najniższej krajowej zarówno dla osób pracujących na etacie, jak i tych pracujących na tzw. śmieciówkach, czyli umowach o dzieło i umowach zleceniach.

Płaca minimalna - co to jest, dlaczego jest taka istotna i po co się ją ustala?

Wysokość pensji minimalnej obowiązującej w Polsce jest bardzo istotnym czynnikiem dla krajowej gospodarki. Z tego też powodu budzi duże zainteresowanie społeczne. To, ile wynosi, jest bardzo ważne, ponieważ ustalona płaca minimalna bardzo duże znaczenie dla wszystkich pracowników, którzy wykonują najsłabiej opłacane zawody. Podwyżka płacy minimalnej oznacza dla takich osób podwyżkę comiesięcznych zarobków. W wielu innych przypadkach pracodawcy również podnoszą wynagrodzenie swoich pracowników, aby zróżnicować płace w danej firmie.

O wysokości pensji minimalnej decyduje Rada Ministrów.

Sprawdź też:

Co ważne, podwyżka tzw. najniższej krajowej dotyczy pensji zarówno osób pracujących na etacie, czyli pracowników będących zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i umów o dzieło, przy których obowiązuje stawka płacona za godzinę pracy.

Propozycję, aby w 2019 r. pensja minimalna wynosiła 2250 zł brutto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło już 9 czerwca 2018 r. i później taka suma została przyjęta przez rząd. To oznacza podwyżkę o 150 zł brutto. Nie wszystkim taki wzrost się podobał. Przeciwko tak wysokiej podwyżce protestowali pracodawcy, którzy ze swojej strony proponowali, aby to było 117 zł.

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

Zupełnie przeciwne zdanie w tej samej sprawie miały związki zawodowe. Zarówno Solidarność, jak i OPZZ chciały, aby płaca minimalna w Polsce w jak najszybszym tempie osiągnęła pułap 50 proc. średniej pensji w gospodarce narodowej. Solidarność sugerowała, aby minimalna stawka wyniosła 2278,5 zł, a OPZZ postuluje 2383 zł.

Ostateczna decyzja o ustaleniu wysokości pensji minimalnej w 2019 r. zapadła na posiedzeniu Rady Ministrów 11 września 2018 r.. Na konferencji prasowej w Idzikowicach ogłosił ją wówczas osobiście premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: ABONAMENT RTV 2019 - opłaty, stawki, terminy płatności, zwolnienia. Kto musi płacić, a kto jest zwolniony z opłat?

Pensja minimalna 2019 - ile "na rękę" (umowa o pracę)

Wysokość płacy minimalnej stanowi ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wyniesie 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. To oznacza, że osoby, które dziś pracują za najniższą krajową, od 1 stycznia 2019 r. będą dostawać "na rękę" o nieco ponad 100 zł więcej wypłaty niż obecnie.

Analogicznie wzrosną również pensje minimalne osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzinowym. Jeśli np. osoba zatrudniona jest na pół etatu, to od 1 stycznia 2018 r. nie może zarabiać mniej niż 1125 zł brutto.

Zobacz też: BIEDRONKA - zarobki w 2019 roku po nowemu. Na jaką pensję można liczyć za pracę w sklepie? Sprawdź, ile zarabiają kasjerzy w Biedronce

Nowa minimalna stawka godzinowa 2018 (umowa o dzieło, zlecenie)

Pensja minimalna 2019 - ile "na rękę"? (umowa o dzieło i umowa zlecenie)

Z początkiem 2019 r. podniesiona została również minimalna stawka godzinowa. Osobom pracującym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zleceniu nie można zapłacić za godzinę pracy mniej niż 14,70 zł. Oznacza to podwyżkę o złotówkę. Stawka ta wypłacana pracownikowi "na rękę" wynosi 12 zł (przy umowie o dzieło) oraz 9 zł (przy umowie zleceniu).

Zobacz też:

Biedronka i Lidl - czy tu są najniższe ceny produktów? Spraw...

Najbardziej niebezpieczne prace w Polsce - w tych branżach d...

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 119

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr.
, Robert:

Najwięksi złodzieje to polscy prywaciarze. Oczywiście byli przeciwko podwyższeniu minimalnej bo tylko chcieliby się dorabiać cudzym kosztem. Dla nich pracownik powinien tyrać za trzech ale za 300 zł bez prawa do urlopu, zwolnienia, odzieży roboczej, warunków szkodliwych. Jeżdżą sobie na zagraniczne wycieczki, kupują Toyoty, Mercedesy, działki, nieruchomości. Dwie najgorsze rzeczy to załatwiać sprawy w polskich urzędach i pracować u polskiego prywaciarza. Nawet Ukraińcy to zrozumieli i potrafią się postawić a Polacy dalej na wszystko się godzą jak posłuszne barany. Przyjść w sobotę na czarno za 100 zł? Okej, tak jest. Przyszliby nawet i za 30 "bo szef będzie krzywo patrzył". Od 5-ciu lat nie ma ciuchów roboczych? Posłusznie pójdą i sami sobie kupią, nikt się nie upomni. Ze wszystkiego prywaciarze nas okradli. Z 13-stek, premii - poza uznaniowymi zależnymi od ich widzi mi się, posiłków regeneracyjnych, zwrotu kosztów dojazdu do pracy, szkoleń na koszt pracodawcy. Ciągle tylko patrzą jak sobie nabić kieszenie.

19 kwietnia, 15:50, Gość:

W koncu ktos prawde powiedzial

30 sierpnia, 21:21, Gość:

Po co robisz u prywaciarza?????????

Otwórz swoją firmę i też wykorzystuj innych.......

Robert.Jestem ZA.Dodaj że okradli nas z wysługi lat co ci się należy jak psu buda.Ja pracowałem w spółce samorządowej i tam było "niby"wszystko co ci się należało.Ale jak chciałeś rękawice robocze to majster powiedział wszystkim że jesteś roszczeniowy i już byłeś wrogiem.Teraz wysługi lat wejdą od nowego roku do stawki w pensji i to prywaciarze tez powinni dawać a nie spółki samorządowe.ci po podstawówkach co śmieci zbierają w zakładach komunalnych będą mieli więcej niż fachowcy na obrabiarkach.

G
Gość
15 września, 18:12, Gość:

Kiedyś, mój kolega, zadał mi pytanie - czy jeśli wzrasta płaca minimalna to ma to wpływ na wzrost bezrobocia? Bez namysłu odpowiedziałem mu, że tak. Odpowiedziałem mu zupełnie intuicyjnie ale okazało się, że jego matka, która pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, przeprowadziła na ten temat badania i wyszło jej dokładnie to samo - wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą wzrost bezrobocia. Czy rządzący o tym nie wiedzą? Ależ widzą, ale podniesienie płacy minimalnej można "sprzedać" w kampanii wyborczej i zyskać zwolenników a co będzie potem to i tak nikt i zrozumie. Żeby było śmieszniej to, osobnik o nazwisku Balcerowicz, próbował zawłaszczyć wynik tych badań. Zrobiła się z tego nawet mała afera pokazywana w TV.

https://forsal.pl/artykuly/924891,placa-minimalna-a-wskaznik-bezrobocia-badania-placa-minimalna.html

G
Gość

Kiedyś, mój kolega, zadał mi pytanie - czy jeśli wzrasta płaca minimalna to ma to wpływ na wzrost bezrobocia? Bez namysłu odpowiedziałem mu, że tak. Odpowiedziałem mu zupełnie intuicyjnie ale okazało się, że jego matka, która pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, przeprowadziła na ten temat badania i wyszło jej dokładnie to samo - wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą wzrost bezrobocia. Czy rządzący o tym nie wiedzą? Ależ widzą, ale podniesienie płacy minimalnej można "sprzedać" w kampanii wyborczej i zyskać zwolenników a co będzie potem to i tak nikt i zrozumie. Żeby było śmieszniej to, osobnik o nazwisku Balcerowicz, próbował zawłaszczyć wynik tych badań. Zrobiła się z tego nawet mała afera pokazywana w TV.

r
rc
2 września, 17:41, Gość:

Pensje w firmach powinny byc sprawdzane, a nie ze firmy zarabiaja krocie a zatrudniaja na najnizsza krajowa, ktos to w koncu powinien zmienic!

Gdyby płacili poniżej minimalnej, to jak najbardziej można wezwać PIP na kontrolę. Ale czemu mają sprawdzać firmy, płacące zgodnie z prawem (najniższa krajowa)? Komuś się chyba marzy komuna...

G
Gość

Pensje w firmach powinny byc sprawdzane, a nie ze firmy zarabiaja krocie a zatrudniaja na najnizsza krajowa, ktos to w koncu powinien zmienic!

G
Gość
, Robert:

Najwięksi złodzieje to polscy prywaciarze. Oczywiście byli przeciwko podwyższeniu minimalnej bo tylko chcieliby się dorabiać cudzym kosztem. Dla nich pracownik powinien tyrać za trzech ale za 300 zł bez prawa do urlopu, zwolnienia, odzieży roboczej, warunków szkodliwych. Jeżdżą sobie na zagraniczne wycieczki, kupują Toyoty, Mercedesy, działki, nieruchomości. Dwie najgorsze rzeczy to załatwiać sprawy w polskich urzędach i pracować u polskiego prywaciarza. Nawet Ukraińcy to zrozumieli i potrafią się postawić a Polacy dalej na wszystko się godzą jak posłuszne barany. Przyjść w sobotę na czarno za 100 zł? Okej, tak jest. Przyszliby nawet i za 30 "bo szef będzie krzywo patrzył". Od 5-ciu lat nie ma ciuchów roboczych? Posłusznie pójdą i sami sobie kupią, nikt się nie upomni. Ze wszystkiego prywaciarze nas okradli. Z 13-stek, premii - poza uznaniowymi zależnymi od ich widzi mi się, posiłków regeneracyjnych, zwrotu kosztów dojazdu do pracy, szkoleń na koszt pracodawcy. Ciągle tylko patrzą jak sobie nabić kieszenie.

19 kwietnia, 15:50, Gość:

W koncu ktos prawde powiedzial

Po co robisz u prywaciarza?????????

Otwórz swoją firmę i też wykorzystuj innych.......

S
Szymon Owedyk

Mi udało się przygotować kalkulator stawki godzinowej dla freelancerów i nie tylko o tutaj https://jaksierozwijac.pl/kalkulator-stawki-godzinowej-online/

G
Gość

Przecież tu wcale nie chodzi o zarobki pracownika tylko o podniesienie składek i podatków!

G
Gość
2019-07-01T10:34:37 02:00, Gość:

Trzeba było się uczyć i rozwijać jak kolega niżej napisał zamiast teraz narzekać. Albo walczyć o swoje. Jak komuś praca się nie podoba lub nie odpowiada tyranie na "polskiego prywaciarza" to zatrudnijcie się gdzie indziej albo sami załóżcie firmy i bądźcie lepsi od nich

Oto to, tylko dlaczego przedsiębiorcy ciągle narzekają?

G
Gość

Trzeba było się uczyć i rozwijać jak kolega niżej napisał zamiast teraz narzekać. Albo walczyć o swoje. Jak komuś praca się nie podoba lub nie odpowiada tyranie na "polskiego prywaciarza" to zatrudnijcie się gdzie indziej albo sami załóżcie firmy i bądźcie lepsi od nich

G
Gość
2019-04-15T17:00:00 02:00, Gość:

Tak to prawda to złodzieje ja pracuje 220godzin miesięcznie za 1600zł nie 1634zł tylko 1600zł i słyszę jak się nie podoba to do widzenia i tak dziesiąty rok daje się wykorzystywać już straciłam nadzieję chwała wolnym niedzielą

2019-05-28T19:10:17 02:00, Nie rozumiem:

W czym masz problem? Ja w Pierwszej swojej pracy robiłem na czarno za 1400 zł za 1.5 miesiąca bo tak wychodziło, potem coś mi weszło na ambicje i mam 3500 na umowie na rekę miesięcznie, ciężka praca ale jest, mało czasu i siły, ale mam pieniądze na rozwój.Wątpie że za takie pieniądze masz jakąś mega ciężką pracę przy takim wymiarze czasowym więc co robisz z pozostałym czasem, gdzie kończenie szkół, poznawanie języków , rozwijanie pasji ?

Pasjonat sie znalazl haha

G
Gość
2019-06-08T11:39:19 02:00, Axik:

A kto wam kaze pracowac u polskiego przedsiebiorcy,przeciez to kompletne dno biznesowe. Ja pracuje w niemczech zarabiam trzy razy tyle co w polsce ,ceny utzymania za to sa zblizone. Za to kultura niemieckiego pracodacy w stosunku do polskiego to przepasc. Oczywiscie na plus dla tego niemieckiego

Spieprzaj dziadu lizac dupska niemieckie robolu glopi pachole

A
Axik

A kto wam kaze pracowac u polskiego przedsiebiorcy,przeciez to kompletne dno biznesowe. Ja pracuje w niemczech zarabiam trzy razy tyle co w polsce ,ceny utzymania za to sa zblizone. Za to kultura niemieckiego pracodacy w stosunku do polskiego to przepasc. Oczywiscie na plus dla tego niemieckiego

K
Krzysztof

A co z emerytrami po 40 latach dla mężczyzn i 35 lat pracy dla kobiet. Niech każdy przepracuje tyle lat. A nie rypać do setki.

G
Gość
2019-04-15T17:00:00 02:00, Gość:

Tak to prawda to złodzieje ja pracuje 220godzin miesięcznie za 1600zł nie 1634zł tylko 1600zł i słyszę jak się nie podoba to do widzenia i tak dziesiąty rok daje się wykorzystywać już straciłam nadzieję chwała wolnym niedzielą

Nawet w głupiej żabce za normalny wymiar czasowy i mało wyczerpująca pracę masz 1900 netto za normalne 160h pracy.Po pracy wracasz i się zaczynasz rozwijać żeby mieć większe możliwości.Nie można mieć pretensji ani do polityków ani do właścicieli firm bo to pułapka tylko twoja umysłowa pułapka żeby obwiniać wszystko w okół tylko nie siebie :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3