MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze i udane wakacje

Redakcja
Pieniądze i udane wakacjeKradzież karty nie musi się skończyć stratami finansowymi. Skradzioną gotówkę zazwyczaj tracimy bezpowrotnie.
Pieniądze i udane wakacjeKradzież karty nie musi się skończyć stratami finansowymi. Skradzioną gotówkę zazwyczaj tracimy bezpowrotnie.
Nawet jeśli jedziemy na wakacje po opłaceniu z góry podróży, noclegów, wyżywienia itd., to i tak musimy mieć pieniądze na tzw. drobne wydatki. Najchętniej zabieramy walutę w gotówce. Jednak ryzyko związane z kradzieżą gotówki jest większe niż w przypadku utracenia karty bankowej. Gotówka przepada zazwyczaj raz na zawsze, natomiast w przypadku kradzieży karty, jeśli zgłosimy to do banku, ten przejmie całkowitą odpowiedzialność za wszystkie transakcje wykonane kartą od chwili jej zastrzeżenia.

Warto też wiedzieć, że za płatności dokonane przez osoby nieupoważnione przed zgłoszeniem przez nas utraty karty też odpowiadamy w ograniczonym stopniu – tylko do kwoty 150 euro (50_w przypadku płatności zbliże­niowych).

Gdy już wyczerpiemy wszystkie możliwości i pilnie potrzebujemy gotówki, możemy się zwrócić do rodziny lub bliskich o przysłanie jej za pośrednictwem przekazu Western Union. Z Polski można w ten sposób transferować kwoty o równowartości do 7,5 tys. dol. (do odebrania w złotych, dolarach, euro lub funtach brytyjskich). Organizacja ta ma swoje placówki (ok. 0,5 mln) w ponad 200 krajach na całym świecie, a transfer gotówki trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy więc za granicą znaleźć placówkę Western Union, zatelefonować do kraju, wskazując jej lokalizację i w krótkim czasie od razu wypłacić pilnie potrzebne pieniądze. Przekazy można nadawać i odbierać również w placówkach i bankomatach banków – taką usługę oferuje na przykład PKO Bank Polski.

Operacje kontrolowane

Bywa, że dokonamy transakcji za granicą i w jakiś czas później zatelefonuje do nas pracownik banku, by dodatkowo autoryzować wydatek. To standardowa procedura, która ma nas chronić przed stratami wskutek nieuprawnionego użycia karty. Uruchamiana jest automatycznie w przypadku transakcji o znacznej wysokości lub dokonywanych w „dziwnym” miejscu, np. w Ameryce Południowej, ale też np. nad Bałtykiem, jeśli krótko wcześniej płaciliśmy kartą na południu Polski. Pamiętajmy jednak, że oszuści znają tę procedurę i też próbują ją wykorzystać do wyłudzeń. Dlatego jeśli odbierzemy taki telefon, nigdy nie podawajmy numeru PIN karty, loginu lub hasła do rachunku ani jednorazowego kodu, który służy do autoryzowania transakcji – pracownik banku nigdy o takie dane nie poprosi. Działanie, które ma wykonać po roz­mowie z nami, sprowadza się do zablokowania transakcji lub ostatecznej jej autoryzacji, jeśli ją telefonicznie potwierdzimy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby bank miał nasz aktualny numer telefonu. Jeśli pracownik dzwoniący, aby potwierdzić operację, nie będzie mógł się skontaktować z nami, bank profilaktycznie zablokuje kartę ze względów bezpieczeństwa.

Podobnie powinniśmy zachować się – telefonując do  banku z własnej inicjatywy –_gdy sami zauważymy, że rachunek karty został obciążony podejrzaną kwotą. Inną przykrą przygodą, która może nas spotkać zarówno w kraju, jak i za granicą, jest połknięcie karty przez bankomat. Zdarza się to zarówno z naszej winy (np. potrójnie błędnie wprowadzony PIN), jak i z powodu awarii maszyny. Na bankomacie zawsze jest numer telefonu (lub maszyna wyświetla komunikat), pod który należy zadzwonić. Jednak dla pełnego bezpieczeństwa warto dodatkowo zadzwonić do własnego banku, by zastrzec kartę przed niepowołanym użyciem. Jeśli nie znamy numeru do swojego banku, dzwonimy pod numer w Polsce (+48) 828 828 828, pod którym całodobowo można zastrzec dowolną kartę.

Kieszonkowe w podróży

Wyprawiając dzieci na wakacje, zamiast gotówki lepiej jest wyposażyć je w nowoczesne produkty bankowe. A rozwiązań obecnie jest niemało. W przypadku najmłodszych doskonałym rozwiązaniem jest karta typu prepaid, obrazowo określana też mianem „elektronicznej portmonetki”. Ładuje się ją dowolną kwotą, w dowolnym momencie (można ją też rozładować, gdy np. karta zostanie zagubiona lub skradziona), a służą do tego proste funkcje w zakresie internetowego czy mobilnego zarządzania kontem osobistym. W odniesieniu do dzieci w wieku 13 lat i więcej warto pomyśleć o założeniu w banku konta osobistego, którego właścicielem jest nastolatek. Daje ono podobne korzyści (w tym możliwość posługiwania się kartami na zasadach podobnych jak karta wystawiona do rachunku rodziców), ale dodatkowo uczy dzieci samodzielnego korzystania z bankowości.

Pamiętaj!

* Oprócz gotówki zabierz ze sobą kilka kart różnych organizacji płatniczych – jeśli jedna nie zadziała, zawsze można zapłacić drugą.

* W niektórych miejscach, jak hotele czy wypożyczalnie samochodów, przydaje się karta kredytowa. To również dobre rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki.

* Zapisz sobie w telefonie numer infolinii banku. Przyda się, jeśli zgubisz kartę lub połknie ją bankomat.

* Zostaw w banku swój aktualny numer telefonu. Bank może się kontaktować, żeby potwierdzić dokonywanie transakcji za granicą.

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym:  www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania? Napisz na adres:
[email protected]

 

FOT. ADRIAN WYKROTA

lllNa wakacje lepiej jechać z kompletem kart i debetem

Rozmowa z Magdaleną Frosik z 12. Oddziału PKO Banku Polskiego w Poznaniu

To pytanie, które zadaje sobie każdy urlopowicz, który wyjeżdża za granicę: wypłacić gotówkę czy wystarczy zabrać ze sobą kartę?

Obie opcje powinny być brane pod uwagę. Polecałabym nawet wziąć dwie karty: debetową, która obsługuje nasze konto, oraz kredytową. W razie gdyby coś niespodziewanego stało się z pierwszą kartą, warto mieć drugą. Czasem za granicą możemy być poproszeni o kartę kredytową, która jest potwierdzeniem naszej wiarygodności. Gotówka przydaje się  na lotnisku, ale bezpieczniej nie brać ze sobą większej sumy.

A jeśli jedziemy na przykład do Indonezji, jak nasza karta sobie poradzi w takim egzotycznym kraju? Możemy wypłacać pieniądze z indonezyjskich bankomatów, płacić nią w sklepach? Ile to kosztuje?

Można na wszelki wypadek zabrać ze sobą niedużą ilość gotówki, którą możemy wymienić na miejscu na walutę danego kraju, ale generalnie kartą możemy płacić na całym świecie. Nie ma żadnych ograniczeń, trzeba się tylko liczyć z kosztem przewalutowania.

Od czego zależy wysokość kosztów przewalutowania?

Przewalutowanie następuje po kursie banku dla danej waluty. Jeśli bank nie prowadzi dla danej waluty tabeli kursów, wartość transakcji zostanie najpierw przeliczona na euro, a dopiero potem na złotówki. Dodatkowych kosztów nie ma. Kursy walut są dostępne na stronie banku, warto je sprawdzić przed wyjazdem.

Jadę za granicę i zdecydowałam się na kartę. Są sklepy, bankomaty, w których zapłacę mniejszą prowizję?

Opłaty za korzystanie z kart płatniczych zależą głównie od banku, z którego usług korzystamy. Klient sam może wybrać, czy chce mieć w portfelu kartę Visa, czy MasterCard. Można dostać też obie, co podczas zagranicznych wyjazdów może być szczególnie przydatne, chociaż w większości miejsc obie są już honorowane.

Warto założyć nastolatkowi kartę, wyjeżdżając na wakacje? Musi mieć swoje konto, czy mogę go dołączyć do swojego?

Mamy specjalną ofertę o nazwie „konto pierwsze” dla nastolatków od 13. do 18. roku życia. Dostają oni kartę, z której mogą wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, więc myślę, że warto. Rodzic podpisuje zgodę i nie musi mieć u nas konta, aby na bieżąco podglądać przez internet wydatki swojego dziecka. Można też wyrobić kartę dla dziecka połączoną z naszym rachunkiem – są one dostępne dla osób powyżej 13. roku życia. Ponadto mamy karty przedpłacone dla dzieci poniżej 13. roku życia.

Co zrobić, jak skończą się pieniądze na karcie? Można w trybie natychmiastowym lub prawie natychmiastowym włączyć debet?

Dobrze jest uruchomić debet do tysiąca złotych na swoim koncie. Trzeba go później spłacić w ciągu miesiąca. Możemy też uruchomić sobie kredyt odnawialny, w wysokości uzależnionej od naszej zdolności kredytowej. To może być kilka tysięcy złotych lub więcej. Zapewni nam to środki na tzw. czarną godzinę, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej i spokojniej na wakacjach.

Co jednak, jeśli ktoś nie był przezorny, a teraz ma niezaplanowany wydatek na zagranicznych wakacjach?

Można złożyć wniosek przez iPKO o kredyt odnawialny, a bank udostępni nam limit.

Część z nas spędzi wakacje w kraju. O czym powinniśmy pamiętać przed takimi wakacjami?

Poznaniacy czasem przychodzą przed wakacjami zapytać, czy w mieście, do którego jadą, jest oddział PKO BP. To dobry pomysł. Można też przy okazji wizyty w oddziale sprawdzić, jakie możliwości ma nasz typ konta i ewentualnie zmienić ten typ na taki, który pozwala nam wypłacać pieniądze we wszystkich bankomatach. Nie musimy być przecież uzależnieni od oddziału. Najlepszym rozwiązaniem jest Konto bez Granic, które w ramach jednej miesięcznej opłaty pozwala na wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.

Można potem wrócić do swojego starego typu?

Można, ale zazwyczaj to się nie zdarza. Do dobrego łatwo się przyzwyczaić. Po przetestowaniu go podczas wakacji, klienci zazwyczaj zostają już przy Koncie bez Granic.

Rozmawiał K. Dobroń

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski