Pierwsza liga piłki ręcznej mężczyzn: Derby dla Wolsztyniaka, popis Nielby i klęska Grunwaldu

Za nami trzecia kolejka rozgrywek pierwszej ligi piłki ręcznej mężczyzn. Zespoły z naszego regionu grały ze zmiennym szczęściem. Z derbowego zwycięstwa nad Arotem Astromal Leszno i to na wyjeździe, cieszą się w Wolsztynie, wygrały Nielba Wągrowiec i MKS Kalisz, pierwszy punkt w sezonie zdobyła Ostrovia. Drugiej z rzędu porażki doznał Grunwald Poznań.

Faworytami derbów w leszczyńskiej "Trzynastce" byli szczypiorniści Arotu, ale zasłużenie wygrał Wolsztyniak.Gospodarze prowadzili tylko na początku, dzięki świetnej postawie bramkarza Fryderyka Musiała, który po raz pierwszy skapitulował dopiero w siódmej minucie. Wolsztynianie nie zamierzali jednak rezygnować, wykorzystali liczne błędy oraz nieskuteczność rywali, i po 25 minutach prowadzili już pięcioma bramkami i zwycięstwa nie pozwolili sobie odebrać.

- Odpowiednią dyspozycję pokazaliśmy dopiero w ostatnich 20 minutach. Było jednak za późno, by odrobić straty - stwierdził trener Arotu Astromal Ryszard Kmiecik.

Tylko pewnym usprawiedliwieniem leszczynian może być fakt, że przystąpili do sobotniego meczu osłabieni brakiem Huberta Szkudelskiego oraz Michała Przekwasa, którzy zmagają się z ciężkimi urazami.

Niedzielny występ Grunwaldu określić można krótko - rzeź niewiniątek. Drużyna Kar-Do Spójnia Gdynia zdeklasowała przed własną widownią poznaniaków, wygrywając różnicą aż 16 bramek. Gdynianie już po kwadransie prowadzili 8:2 i do końca meczu niepodzielnie panowali na parkiecie.

W grupie B w pełni zrehabilitowała się za fatalny występ w Łodzi Nielba Wągrowiec. Żółto-czarni rozgromili na swoim terenie Viret CMC Zawiercie 37:20 (21:11). Podopiecznym Pawła Nocha, który przed meczem przeprowadził z zawodnikami poważną rozmowę, nie zaszkodziła nieobecność w składzie wracającego do zdrowia po kontuzji Roberta Kieliby oraz Michała Obiały, który z powodu drobnego urazu odpoczywał na ławce. Nielba po czterech minutach prowadziła 4:0 i choć goście próbowali nawiązać równorzędną walkę, nie byli w stanie powstrzymać coraz bardziej "rozkręcających się" wągrowiczan.

Zwycięstwo odniósł także beniaminek I ligi MKS Kalisz. Po dwóch remisach kaliszanie wygrali na wyjeździe z AZS Biała Podlaska 33:32. Pierwszy punkt w rozgrywkach zdobyła Ostrovia, remisując na wyjeździe z Olimpią Piekary Śląskie 26:26. Ostrowianie z pewnością odczuwają jednak spory niedosyt, bo przez większą część meczu prowadzili i to gospodarze muszą być zadowoleni ze szczęśliwego remisu.

Arot Astromal Leszno - Wolsztyniak Wolsztyn 25:28 (8:13).