Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies w sylwestra: Na spacer tylko do godz. 20

Anna Jarmuż
Dr n. wet. Tomasz Nowak
Dr n. wet. Tomasz Nowak archiwum prywatne
Zbliża się sylwester. Co zrobić, by nasze zwierze, nie cierpiało za bardzo z powodu hucznych fajerwerków. Radzi dr Tomasz Nowak, weterynarz z Kliniki Weterynaryjnej "My Pet" w Poznaniu.

Zbliża się sylwester. Im bliżej końca starego roku, tym większą popularnością cieszą się sztuczne ognie. Co grozi naszym zwierzętom?
Dr Tomasz Nowak: Fajerwerki wywołują u zwierząt silne reakcje emocjonalne. Są to stany lękowe, które mogą prowadzić do takich schorzeń jak zaburzenia krążenia i oddychania czy problemów kardiologicznych. Dotyczy to szczególnie starszych zwierząt, które ze względu na gorszy słuch czy wzrok czują się mniej pewnie. W sylwestra na psy, które przebywają na dworze, czekają też inne niebezpieczeństwa. Zwierzę, które przestraszy się wybuchu, może uciec. Bywa, że pies w ataku paniki biegnie na oślep i potem nie jest w stanie sam wrócić do domu, co prowadzi do wychłodzenia organizmu. Przestraszone zwierzę może też wpaść pod samochód. Psy, które w czasie wybuchów fajerwerków przebywają na spacerze, mogą też doznać poparzenia. Zdarza się, że młody pies chce, na przykład, aportować petardę. Ma to zwykle tragiczne skutki.

Czy w czasie sylwestra trafia do Pana dużo czworonożnych pacjentów?
Dr Tomasz Nowak: Już od świąt Bożego Narodzenia odwiedzają nas właściciele kotów, które są apatyczne, nie chcą się bawić, cierpią na jadłowstręt lub mają problemy z oddawaniem moczu. Są też psy, które chowają się lub boją wychodzić na dwór. W czasie sylwestrowym zwierzęta bywają też nadwrażliwe. Boją się hałasów, które wcześniej nie robiły na nich wrażenia. Zwierzęta, które się boją, miewają zaburzony rytm pracy serca, przyspieszony oddech. Czasem same się też okaleczają.

Co radzi Pan ich właścicielom? Jak uchronić czworonoga od skutków sylwestrowej nocy?
Dr Tomasz Nowak: Popularne są środki uspokajające, które jednak nie działają usypiająco. Środki antystresowa dostępne są też w formie feromonów, choć zwykle właściciele stosują te doustne. Jeżeli wybieramy się ze zwierzęciem na spacer w sylwestra, należy zrobić to najpóźniej do godz. 20. Trzeba pamiętać wtedy o smyczy. Właściciel czworonoga powinien zasłonić w domu rolety lub żaluzje. Tak, by zwierzę nie widziało fajerwerków. Dobrze, by przebywało ono w pomieszczeniu, które zna i lubi. W przypadku kotów często jest to łazienka, gdzie znajduje się też miska z wodą i kuweta. Zdenerwowane zwierzę należy uspokoić, ale w odpowiedni sposób. Zamiast go pocieszać, dobrze jest odwrócić jego uwagę, np. poprzez pieszczoty lub zabawę. Zwierzęciu, na które nie działają inne metody, można też podać środek usypiający. Oczywiście, właściciel czworonoga, którego pupil został poparzony lub cierpi na zaburzenia oddychania czy krążenia powinien niezwłocznie udać się do weterynarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski