Piłka nożna: Wszyscy chcieli, ale nikt nie awansował do II rundy PP

Krzysztof Maciejewski, Kamil Bachorz
Trzy wielkopolskie drużyny: Warta Poznań, Jarota Hotel Jarocin oraz Sokół Kleczew, odpadły po pierwszej rundzie piłkarskiego Pucharu Polski. Warta po remisie 1:1, przegrała w Elblągu z Olimpią 3-4 w rzutach karnych. Sokół Kleczew uległ przed własną widownią MKS Kluczbork 0:2, natomiast Jarota Hotel Jarocin, przegrała u siebie po dogrywce z Dolcanem Ząbki 0:1.

Przegrane jedenastki
Zieloni jechali do Elbląga z mocnym postanowieniem wygrania. Wszystko układało się po myśli poznaniaków aż do 87. minuty meczu, kiedy Olimpia wyrównała. Wcześniej podopieczni trenera Czesława Jakołcewicza mieli kilka sytuacji do zdobycia gola, ale wykorzystali tylko jedną (Maciej Scherfchen). W dogrywce nie padła żadna bramka, a w rzutach karnych lepsi byli gospodarze. Spośród zielonych jedenastki zmarnowali Michał Ciarkowski (trafił w poprzeczkę) i Filip Marciniak (trafił w słupek). Tak więc tegoroczna przygoda Warty z Pucharem Polski już się skończyła.

Jarocie zabrakło strzelca

Mecz w Jarocinie od początku toczył się przy przewadze gospodarzy. Bardzo ważnym zawodnikiem okazał si ę Karol Danielak, który wrócił z obozu AWF we wtorek wieczorem i wczoraj mógł wspomóc kolegów w walce o awans w PP.

Przed przerwą on właśnie był najbliższy wpisania się na listę strzelców, ale po jego uderzeniu piłka poszybowała minimalnie nad poprzeczką. Bramkarza gości Rafała Leszczyńskiego w pierwszej połowie próbowali zaskoczyć również Michał Grobelny i Krzysztof Bartoszak, ale golkiper Dolcanu był na posterunku. Po zmianie stron nadal przeważali piłkarze z Jarocina, ale podopiecznym Czesława Owczarka zabrakło skuteczności. Losy spotkania tuż przed końcem normalnego czasu gry powinni rozstrzygnąć Damian Pawlak, bądź Sebastian Kamiński, ale zmarnowali stuprocentowe sytuacje strzeleckie. Goście przez 90 minut wypracowali sobie w zasadzie tylko jedną okazję, ale tuż po rozpoczęciu drugiej połowy Grzegorz Piesio fatalnie przestrzelił z odległości trzech metrów od bramki Dariusza Brzostowskiego. W dogrywce także inicjatywa należała do miejscowych, którzy jednak razili nieskutecznością, co zemściło się w doliczonym czasie dogrywki, bo gola na wagę awansu pierwszoligowców strzelił wówczas Maciej Tataj.

- Trudno wygrać jeśli seryjnie marnuje się stuprocentowe sytuacje do zdobycia bramek. Sam Krzysztof Bartoszak przynajmniej cztery razy powinien umieścić piłkę w siatce. - Wielka szkoda tej porażki, gdyż na nią nie zasłużyliśmy - powiedział po meczu szkoleniowiec Jaroty.

Goście byli skuteczniejsi
Zakończyła się pucharowa przygoda Sokoła Kleczew. Podopieczni Andrzeja Ostańskiego po wyrównanej walce ulegli spadkowiczowi z I ligi MKS Kluczbork 0:2.

Prowadzenie dla gości uzyskał Adam Deja z rzutu karnego podyktowanego za zupełnie niepotrzebny faul Łukasza Urbana. Kleczewianom nie udało się odwrócić losów spotkania, choć w końcówce grali z przewagą zawodnika i nie opuszczali okolic pola karnego rywali marnując kolejne sytuacje strzeleckie. Czerwoną kartką ukarany został bramkarz gości Łukasz Jarosiński, a między słupkami stanął zawodnik z pola, gdyż przyjezdni wcześniej wykorzystali limit zmian. Golkiper MKS uderzył jednego z piłkarzy Sokoła i gospodarzom należałby się rzut karny, ale arbiter uznał, że piłka nieco wcześniej opuściła boisko. Skuteczniejsi okazali się gracze z Kluczborka i tuż przed końcem Michał Glanowski ustalił wynik spotkania po szkolnym błędzie defensywy Sokoła. - Nie byliśmy w tym meczu zespołem słabszym i bardzo żałujemy straconej szansy. Zwłaszcza w pierwszej połowie moi podopieczni posiadali zdecydowaną przewagę. Szkoda zwłaszcza zmarnowanych w tym okresie idealnych sytuacji, które zaprzepaścili Mikołaj Pingot i dwukrotnie Maciej Lisiecki. W ostatnich minutach całkowicie przejęliśmy inicjatywę, ale zamiast wyrównania już w doliczonym czasie gry straciliśmy drugiego gola - relacjonował trener Andrzej Ostański

Olimpia Elbląg - Warta Poznań 1:1 (0:0; 1:1) karne 4-3
bramki: 0:1 - Maciej Scherfchen (66), 1:1 - Mateusz Kołodziejski (87).
Warta: Sobański - Wichtowski, Sobieraj, Jasiński, Otuszewski (91. F. Marciniak) - Białożyt (65. Sasin), Scherfchen, Goliński, Reiss, Iwanicki - Gajtkowski (80. Ciarkowski).

Jarota Jarocin - Dolcan Ząbki 0:1 (0:0; 0:0)
bramka: 0:1 - Tataj (120+3)
Jarota: Brzostowski - Oczkowski, Skowron, Garbarek, Śliwa, Majusiak (52. Kamiński), Danielak, Nawrocki żk (72. Owczarek), Grobelny żk, Tomkowiak (46. Pawlak), Bartoszak.

Sokół Kleczew - MKS Kluczbork 0:2 (0:0)
bramki: 0:1 - Deja (59-karny), 0:2 - Glanowski (90+3).
Sokół: Roszyk - Jędras, Augustyniak, Pingot, Kwiatkowski (57.Kopaniarz), Dembowski, Urban, Głowala żk (65. Śmiałek żk), Woźniak (70. Jankowiak), Lisiecki, Goiński żk.

Pozostałe wyniki I rundy PP:
Elana Toruń - Flota Śinoujście 1:3 (po dogrywce), Okocimski KS Brzesko - KS Polkowice 2:2, karne 4:2, Puszcza Niepołomice - GKS Katowice 0:0, karne 4:2; Ruch Zdzieszowice - Kolejarz Stróże 2:0; Chrobry Głogów - Odra Wodzisław Śląski 3:0 (walkower), Rozwój II Katowice - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3;0 (walkower), Limanovia Limanowa - GKP Gorzów Wielkopolski 3:0 (walkower); Sokół Sokółka - Ruch Radzionków 2:3 (po dogrywce); OKS 1945 Olsztyn - Pogń Szczecin 1:0 (po dogrywce); Gryf Wejherowo - Sandecja Nowy Sącz 1:0; Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Łódzki KS 0:2; Piast Gliwice - Bogdanka Łęczna 5:2 (po dogrywce).
Mecz Resovia - Podbeskidzie Bielsko Biała odbędzie się 23 sierpnia. Mecze drugiej rundy (1/16 finału) z udziałem zespołów ekstraklasy z sezonu 2010/2011 w dniach 20-22 września.