Piłka ręczna i koszykówka: Wielkopolskie zespoły nie awansowały do pierwszej ligi

Piłkarze ręczni MKS Szczypiorno Kalisz nie zdołali awansować do pierwszej ligi. W rewanżowym spotkaniu barażowym kaliski zespół przegrał na wyjeździe z ŚKPR Świdnica 25:29 (12:11) i nie obronił dwubramkowej zaliczki z pierwszego meczu wygranego 29:27. Na zapleczu PGNiG Superligi nadal występować więc będzie drużyna ze Świdnicy.

Mecz w Świdnicy układał się po myśli kaliszan do 35 minuty, kiedy zespół MKS Szczypiorno prowadził 15:13. Potem pięć bramek z rzędu rzucili jednak gospodarze i ostatecznie to oni cieszyli się z pozostania w pierwszej lidze.Trzy minuty przed końcem miejscowi wygrywali już 27:20 i choć kaliszanie zmniejszyli nieco rozmiary porażki, losów rywalizacji odwrócić nie zdołali.

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ O SPORCIE. KLIKNIJ!

Do pierwszej ligi nie zdołali awansować również koszykarze BM Węgiel Stali Ostrów Wielkopolski, którym nie pomógł atut własnej hali. Z turnieju barażowego w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem wicemistrzów drugiej ligi, awans zdobyła Frranz Astoria Bydgoszcz.

Kluczowy okazał się mecz, w którym gospodarze, podopieczni trenera Mikołaja Czai, mimo prowadzenia w końcówce czwartej kwarty, ulegli bydgoszczanom po dogrywce 96:109 (29:23, 12:22, 32:24, 18:22, dogr. 5:18). Bydgoszczanie pokonali także PWK Piaseczno 81:74 ((22:23, 31:12, 14:28, 14:11) i kwestia awansu została rozstrzygnięta.

W tej sytuacji mecz BM Węgiel Stali z zespołem z Piaseczna, który miałby znaczenie wyłącznie prestiżowe, na prośbę obu drużyn został za zgodą Polskiego Związku Koszykówki odwołany (na takie rozwiązanie przystał obecny w Ostrowie przedstawiciel Wydziału Gier i Dyscypliny PZKosz).