Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarskie Ligi Red Box grają w Poznaniu już od 13 lat. Teraz także w Nowym Jorku [ROZMOWA]

Marek Lubawiński
Maciej Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Red Box
Maciej Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Red Box ARCHIWUM RED BOX
Z Maciejem Jankowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Red Box o historii rozgrywek w piłkarskich Ligach Red Box, grze między innymi Mirosława Okońskiego i Bogusława Pachelskiego, a także o rywalizacji ligowej Red Box w Katowicach, Gdańsku i ... Nowym Jorku, rozmawia Marek Lubawiński

Ligi Red Box to marka od wielu już lat doskonale znana w środowisku amatorskiej piłki nożnej. Proszę nam przypomnieć jak to się wszystko zaczęło.
Maciej Jankowiak: To prawda, Amatorskie Ligi Piłkarskie Szóstek Red Box mają już wieloletnią tradycję. Zapoczątkowane zostały w Poznaniu w 2000 roku z inicjatywy firmy piłkarskiej Red Box, działającej na rynku od 1989 roku. Pierwszym krokiem było powołanie Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Red Box, które zajęło się przygotowaniem rozgrywek, spełniając tym samym życzenia swoich klientów i przyjaciół, pragnących wziąć udział w zawodach piłkarskich z prawdziwego zdarzenia. Było to wówczas pionierskie przedsięwzięcie, bowiem po raz pierwszy ktoś postanowił zorganizować profesjonalne rozgrywki dla amatorów na tak dużą skalę.

Co, oprócz wspomnianego rozmachu, wyróżniało, i nadal wyróżnia Ligi Red Box od innych rozgrywek piłkarskich?
Maciej Jankowiak: Znając preferencje drużyn chętnych do sportowej rywalizacji, postanowiliśmy pójść dwutorowo. Jedna z lig grała na boisku ze sztuczną trawą, a druga na trawie naturalnej na treningowych boiskach Lecha Poznań przy ul. Bułgarskiej. Pomysł ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i poparciem poznańskiego środowiska piłkarskiego, co zaowocowało wysoką liczbą uczestników w debiutanckim sezonie – Jesień 2000. Ligi Piłkarskie Red Box ze swoim przejrzystym regulaminem od początku stały się jedną z największych i najprężniej działających amatorskich lig piłkarskich w Polsce. Wprowadziliśmy nowość: każda runda rozgrywek (wiosna, jesień) stanowiła osobną całość, po której wręczano atrakcyjne nagrody i puchary dla najlepszych, a zespoły miały szansę na szybszy awans. W ten sposób organizowane są rozgrywki Red Box do tej pory. Warto przypomnieć, że przez nasze rozgrywki przewinęło się wielu piłkarzy, znanych nie tylko z występów ligowych, ale również w reprezentacji Polski. Mieliśmy przyjemność oglądania w akcji między innymi: Mirosława Okońskiego, Bogusława Pachelskiego, Mariusza Niewiadomskiego, Tomasza Rybarczyka, Arkadiusza Bąka, Krzysztofa Ratajczyka, Grzegorza Rasiaka, Damiana Seweryna, Jacka Przybylskiego, Sławomira Twardygrosza, Pawła Wojtalę, Waldemara Krygera czy też Jacka Dembińskiego. Większość zawodników jednak to prawdziwi amatorzy – prezesi i pracownicy firm, instytucji, grupy znajomych, którzy grają z miłości do piłki. Mimo to, mecze toczą się na bardzo wysokim poziomie. Podczas rozgrywek używamy zawsze najlepszych piłek, graliśmy już piłkami adidas mistrzostw Europy, Ligi Mistrzów, a w tym sezonie będą to piłki Ligi Europy.

Pierwsze mecze rozgrywane były na boiskach treningowych Lecha Poznań, a gdzie teraz odbywają się ligowe rozgrywki?
Maciej Jankowiak:
Na potrzeby lig stworzyliśmy Centrum Piłkarskie Red Box przy ul. Promienistej 27A, pierwsze rozgrywki odbyły się tam w sezonie Wiosna 2002. Dysponujemy pełnowymiarowymi boiskami, na których można rozgrywać jednocześnie trzy spotkania. W 2006 roku zainstalowano na boiskach sztuczne oświetlenie, co pozwoliło na grę do późnych godzin wieczornych. Kolejną naszą inicjatywą było stworzenie rozgrywek halowych, które wystartowały w sezonie 2001/2002. Odbywają się one w nowoczesnej hali w Suchym Lesie, a honorowy patronat nad ligą halową objął wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera, któremu zaimponował rozmach i medialność rozgrywek Red Box.

Ale po kilku latach okazało się, że poznańskie Ligi Red Box spodobały się sympatykom piłki nożnej w innych regionach kraju...
Maciej Jankowiak:
Ku naszej wielkiej satysfakcji zainteresowanie Ligami Red Box doprowadziło w 2007 roku do stworzenia Lig Red Box w Katowicach oraz w Gdańsku, gdzie podobnie jak w Poznaniu z roku na rok przybywało uczestników. W Trójmiejskiej Lidze Red Box w Gdańsku występowały takie piłkarskie sławy, jak były reprezentant Polski – Radosław Michalski, Robert Sierpiński – były zawodnik gdańskiej Lechii, obecnie skaut poszukujący nowych graczy, Grzegorz Motyka – zawodnik Lechii z czasów, gdy drużyna ta występowała w pierwszej lidze oraz Andrzej Marchel grający w Lechii Gdańsk za czasów jej największej świetności, kiedy zdobywała Puchar Polski w 1983 roku. Warto podkreślić, że honorowy patronat nad ligami w Poznaniu objął prezydent miasta Ryszard Grobelny, a w Katowicach – prezydent miasta Piotr Uszok. To jednak nie wszystko. W 2013 roku ruszyła Liga Red Box w Nowym Jorku, gdzie mecze odbywają się w na boiskach z pięknym widokiem na Manhattan. Jak wiemy w Stanach Zjednoczonych piłka nożna nie jest aż tak popularna jak w Polsce, a jednak nasza inicjatywa, pionierska na tym gruncie, spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko środowisk polonijnych, ale również innych narodowości i samych Amerykanów. Bardzo możliwe, że już jesienią Ligi Red Box zostaną zorganizowane w Chicago, natomiast wiosną 2014 pojawimy się w Kanadzie – w Toronto.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego" oraz na stronie www.redboxsport.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski