Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówek bankowych znów przybywa

Monika Kaczyńska
Banki komercyjne planują otwieranie nowych oddziałów jeszcze w tym roku
Banki komercyjne planują otwieranie nowych oddziałów jeszcze w tym roku
Wbrew pozorom to nie rozwój bankowości internetowej, a globalny kryzys sprawił, że liczba oddziałów banków zaczęła się kurczyć. Ale jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, teraz placówek bankowych znów przybywa. Analitycy Gold Finance twierdzą, że oznacza to odwrócenie trendu, który rozpoczął się w 2008 roku. Wtedy banki zaczęły ograniczać liczbę swoich oddziałów.

Skrajnym przykładem takich działań była m.in. likwidacja całej sieci oddziałów przez Santander Consumer Bank (miał 46 placówek). Na likwidację wybranych punktów zdecydował się również m.in. Citi Handlowy, Kredyt Bank czy BPH.

Przetasowania sieci placówek były głównie zasługą banków komercyjnych. Banki spółdzielcze systematycznie zaś powiększały swój zasięg. Dlatego dziś to właśnie banki komercyjne odbudowują swój potencjał - wynika z danych KNF. W czerwcu miały 9945 placówek, o 113 więcej niż jeszcze w marcu. Liczba placówek banków spółdzielczych sięgnęła 4413 punktów i przez 3 miesiące wzrosła o 42. Banki z innych krajów miały u nas w połowie roku 239 punktów obsługi.

Mimo to oddziałów banków komercyjnych w porównaniu z momentem, gdy było ich najwięcej, znacznie ubyło. W połowie 2009 r. miały one 10 141 oddziałów, czyli niemal o 200 więcej niż obecnie.
- Z deklaracji banków, jakie zebraliśmy wiosną, wynika, że w najbliższych kilkunastu miesiącach instytucje planują dojść do poziomu z 2009 roku, a nawet go przebić - twierdzi Halina Kochalska, analityczka Gold Finance.

To dobra wiadomość zarówno dla klientów, jak i dla potencjalnych pracowników. W ślad za rozrostem sieci cały czas w górę idzie również zatrudnienie.

Klienci ucieszą się, bo choć coraz częściej komunikują się ze swoim bankiem za pomocą internetu (pod koniec zeszłego roku było ich już 8,4 miliona, w tym roku liczba ta przekroczy najprawdopodobniej 10 milionów), to jednak bliskość oddziału banku jest dla Polaków wciąż jednym z najważniejszych kryteriów wyboru konkretnej instytucji. Na ten czynnik jako decydujący wskazuje 44 proc. Polaków.

Gdyby do tego dodać osoby, które wybierają bank, biorąc pod uwagę dogodną lokalizację bankomatów, wybierający bank ze względu na kryteria geograficzne to stanowią 2/3 klientów. Niski koszt prowadzenia rachunku jest najistotniejszy zaledwie dla 15 proc. klientów banków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski