Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Jak oni rządzili": Najmłodsi biorą samorządy. Głosuj!

Paulina Jęczmionka
Łukasz Naczas miał 19 lat, gdy wszedł do Rady Miasta Gniezna
Łukasz Naczas miał 19 lat, gdy wszedł do Rady Miasta Gniezna archiwum prywatne
16 listopada pójdziemy do urn, by zdecydować, kto przez następne cztery lata będzie rządził naszym miastem, powiatem, województwem. Zanim to jednak zrobimy, warto podsumować mijającą kadencję. Czy obecni samorządowcy zasłużyli na reelekcję? Jak pracowali, z czego zasłynęli? Kto dostanie plusa, a kto naganę? Pytamy o to Wielkopolan w naszym plebiscycie "Jak oni rządzili". I przedstawiamy lokalnych działaczy.

Nastoletni radni na start

Samorządy młodnieją. Coraz częściej startują do nich coraz młodsze osoby. Niektóre wcześniej działały w młodzieżówkach czy stowarzyszeniach i czekały tylko na 18. urodziny, by uzyskać prawa wyborcze.

Od młodzieżówki SLD rozpoczynał karierę Łukasz Naczas (SMS o treści PGN.6.TAK lub PGN.6.NIE), najmłodszy samorządowiec w historii Gniezna. Gdy w 2002 r. dostał się do rady miasta, miał zaledwie 19 lat. Szybko jednak rozwijał skrzydła. I już na początku zasłynął z kontrowersji, np. rozdając w walentynki prezerwatywy, by zwrócić uwagę na choroby przenoszone drogą płciową. Dał się też poznać z odważnych metod promocji. Gdy startował do Sejmu, stworzył "rapujący" spot "Song o Naczasie". Dziś jest w radzie trzecią kadencję i znów startuje.

19 lat, gdy w 2010 roku wszedł do rady powiatu wągrowieckiego, miał także Piotr Pałczyński (SMS o treści WAG.11.TAK lub WAG.11.NIE) z SLD, szef Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Nie wiedziałem do końca, co mnie czeka, jak wygląda rada od środka i jak zostanę przyjęty przez starszych - wspomina Piotr Pałczyński, który w tej kadencji był jednym z prężniej działających radnych. Już na początku kadencji m.in. ufundował stypendium dla najlepszego maturzysty w powiecie wągrowieckim. Wywalczył też coroczne dotacje powiatu dla zdolnej młodzieży.

Jak oni rządzili. Głosuj:
Wybory Gniezno 2014: Jak oni rządzili?
Plebiscyt - Jak oni rządzili. Oceniamy lokalną władzę z powiatu krotoszyńskiego
Jak oni rządzili 2014 Międzychód? - oceń

Mniej wiedzy, więcej zapału

W Gnieźnie, poza Łukaszem Naczasem, w tej kadencji pojawił się jeszcze jeden młody radny. Także z SLD. Tyle że Bartosz Wojciechowski (SMS o treści PGN.9.TAK lub PGN.9.NIE) nie zdobył mandatu dzięki wysokiej liczbie głosów, a przez to, że "jedynka" jego listy została wicestarostą.

Do samorządu nie idą jednak tylko mężczyźni. Coraz częściej w wyborach startują też młode przedstawicielki płci pięknej. W radzie powiatu krotoszyńskiego najmłodsza (w chwili wyboru miała 21 lat) jest Natalia Robakowska (SMS o treści PS.17.TAK lub PS.17.NIE), absolwentka prawa, aplikantka radcowska.
- Będąc najmłodszą radną w historii Krotoszyna, bez kompleksów mówię o perspektywach rozwoju miasta. Staram się także przekonywać innych do swoich racji - mówi Natalia Robakowska. I przez ostatnie cztery lata często jej się to udawało. Do tego była aktywna, zabierała głos podczas niemal każdej sesji, wdając się w polemikę zarówno z poplecznikami, jak i przeciwnikami burmistrza.

O takim zaangażowaniu nie można za to powiedzieć w przypadku Karoliny Dudy (SMS o treści WLKP.10.TAK lub WLKP.10.NIE), pochodzącej z Rawicza najmłodszej radnej sejmiku województwa z PO. Mająca dziś 25 lat Duda na sesjach była niewidoczna.

Bardzo widoczny był natomiast Łukasz Klapczyński (SMS o treści PMI.32.TAK lub PMI.32.NIE), radny gminy Kwilcz w powiecie międzychodzkim. Gdy został radnym, miał 22 lata. Karierę zaczął z przytupem, bo od stanowiska zastępcy przewodniczącego rady gminy. Teraz jest nawet kandydatem na wójta Kwilcza.

- Moje zainteresowanie samorządem wyszło jakby samo z siebie, było efektem wcześniejszej pracy społecznej - mówi Łukasz Klapczyński. Działał bowiem w lokalnym klubie sportowym Rzemieślnik Kwilcz a także w stowarzyszeniu eNUS (Młodzieżowy Nurt Upowszechniania Sztuki).

Podczas studiów pracę w samorządzie rozpoczął Mateusz Nejranowski z Wławia, radny gminy Kościan. Na początku kadencji miał 22 lata. - Zostając radnym, miałem okazję skonfrontować wiedzę ze studiów z praktyką - przyznaje. - Praca samorządu obserwowana z zewnątrz wygląda zupełnie inaczej niż widziana z perspektywy jej uczestnika.
Podobnego zdania jest też Jacek Kowalski (SMS o treści PWL.5.TAK lub PWL.5.NIE), który dostając się w 2010 r. do Rady Miejskiej Wolsztyna, miał 23 lata i był studentem.
- Miałem jedynie teoretyczną wiedzę o działaniu samorządu, trochę prawniczej wiedzy, wielkie nadzieje i dużo zapału do pracy - przyznaje radny, który przez ostatnie cztery lata zdążył skończyć dwa kierunki studiów i rozpocząć aplikację radcowską.
Oby młodym radnym - nowemu pokoleniu polityków - wystarczyło zapału na kolejną kadencję. Większość z nich ubiega się o reelekcję.

Współpraca: I. Budzyńska, K. Sobkowski, M. Krupa, D. Rzepa, A. Dembiński, A. Szklarska-Meller

Jak oni rządzili: Oceń lokalnych polityków i zobacz aktualne wyniki

Radni gmin i miast z powiatu poznańskiego
Burmistrz/wójt z powiatu poznańskiego
Starostowie województwa wielkopolskiego
Prezydenci miast w Wielkopolsce
Radni sejmiku województwa wielkopolskiego
Radni powiatu poznańskiego

Zasady głosowania

  • Głosowanie w "Jak oni rządzili" odbywa się przez SMS-y. Do każdego samorządowca przypisano indywidualną treść SMS-a, którą trzeba wysłać na nr 72355 (2,46 zł z VAT).
  • Aby oddać pozytywny głos, należy wybrać treść SMS-a z końcówką TAK. Negatywna ocena to treść z opcją NIE. Można wysłać dowolną liczbę SMS-ów.
  • Aktualne wyniki znajdują się na naszej stronie internetowej www.gloswielkopolski.pl
  • Plebiscyt trwa do wtorku, 28 października, do północy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski