Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyn do płukania ust zabija koronawirusa. Wystarczy pół minuty!

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Wyniki badań naukowców z całego świata wskazują, że płyny do płukania ust mogą stać się skuteczną bronią w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego chorobę COVID-19.
Wyniki badań naukowców z całego świata wskazują, że płyny do płukania ust mogą stać się skuteczną bronią w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego chorobę COVID-19. Pixabay
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że popularne płyny do płukania jamy ustnej skutecznie niszczą koronawirusa. Naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii przekonują, że wystarczy od 15 do 30 sekund, by pokonać SARS-CoV-2.

Wyniki badań naukowców z całego świata wskazują, że płyny do płukania ust mogą stać się skuteczną bronią w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego chorobę COVID-19.

Płyny do płukania usta skuteczne w walce z koronawirusem?

Już w sierpniu pojawiły się ustalenia ekspertów z Ruhr-Universitaet w Bochum, którzy testowali osiem różnych płynów do płukania ust dostępnych w niemieckich drogeriach. Do płynu dodawano wirusa SARS-CoV-2 w odpowiednim stężeniu oraz roztwór rozcieńczający, który imitował ślinę. Następnie mieszaninę wytrząsano przez 30 sekund, by naśladować proces płukania jamy ustnej.

Okazało się, że wszystkie testowane płyny redukowały poziom wirusa w hodowli komórek. Trzy z nich obniżały znacznie - po 30 sekundach nie wykrywano jego obecności.

Podobne spostrzeżenia mieli badacze z amerykańskiego Penn State College of Medicine. Spośród płynów do jamy ustnej wiele testowanych produktów dezaktywowało 99,99 proc. wirusa po 30 sekundach, a gdy czasy inkubacji wydłużyły się do jednej lub dwóch minut, naukowcy nie mogli wykryć żadnego pozostałego zakaźnego wirusa w komórkach.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

W ostatnich dniach również naukowcy z walijskiego Uniwersytetu w Cardiff zauważyli, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może unieszkodliwić koronawirusa w ślinie. Jest jednak jeden warunek - płyny muszą zawierać co najmniej 0,07 proc. chlorku cetylpirydyny (CPC). Choć płyny do ust mogą stać się ważnym dodatkiem w zachowaniu codziennej higieny, to obecnie nie ma dowodów na to, że można go stosować jako lek, ponieważ nie dociera ani do dróg oddechowych ani do płuc.

Koronawirusa może blokować też Octenisept

Najbardziej skutecznym preparatem okazał się ten zawierający połączenie 0,1 proc. oktenidyny i 2 proc. fenoksyetanolu, czyli popularny w Polsce Octenistept. Preparat zarówno w stężeniu 20 proc., jak i 80 proc., zwalczył około 99 proc. cząstek wirusa SARS-CoV-2 od 15 sekund do 10 min. Pozostałe preparaty zadziałały dopiero po 5-10 minutach od zastosowania.

Czy każda gorączka oznacza, ze zachorowaliśmy na covid-19? Nie! Przyczyn może być wiele, a niektóre objawy zakażenia koronawirusem mogą być podobne do grypy czy przeziębienia. Najważniejsze, by po prostu ich nie lekceważyć.Zobacz, jak wstępnie odróżnić covid-19 od grypy i przeziębienia na podstawie charakterystycznych objawów. Aby przejść do listy, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.Pamiętaj, że każdy przypadek chorego jest inny i objawy mogą się między sobą różnić. My zebraliśmy te, które występują najczęściej i są najbardziej charakterystyczne. Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, najlepiej w formie teleporady.

Covid-19, grypa czy przeziębienie - czym się różnią objawy? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski