Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PO ma gotowe listy wyborcze - sprawdź kto kandyduje

Paulina Jęczmionka
- Dano mi jasno do zrozumienia, że stanąłem po niewłaściwej stronie - mówi poseł Zieliński.
- Dano mi jasno do zrozumienia, że stanąłem po niewłaściwej stronie - mówi poseł Zieliński. Andrzej Szozda
Platforma Obywatelska ma gotowe listy kandydatów na jesienne wybory parlamentarne. W czwartek nazwiska zatwierdziła rada krajowa partii. W Wielkopolsce - w porównaniu do wcześniejszych ustaleń regionu - niespodzianek nie ma.

Rafał Grupiński, Adam Szejnfeld, Tomasz Nowak, Mariusz Witczak - to liderzy wielkopolskich list PO do Sejmu. O ile w okręgu konińskim i pilskim pierwsze miejsca są dokładnie takie same, jak cztery lata temu, o tyle w Kaliszu i Poznaniu zaszły znaczące zmian.

Podczas wyborów w 2007 r. kaliskim liderem PO był bowiem Rafał Grupiński (teraz jego miejsce zajął senator Witczak). Jednak po tym jak został szefem wielkopolskich struktur, partia postanowiła wystawić go w stolicy regionu. Decyzja ta budziła spore emocje, bo tym samym były przewodniczący - Waldy Dzikowski - spadł w Poznaniu na trzecie miejsce. W trakcie układania list poseł nie krył rozczarowania. Władze regionu twierdzą, że to już przeszłość.

- Zarząd długo dyskutował nad kształtem list i ustalił najbardziej optymalną wersję - tłumaczy Rafał Grupiński. - Na początku zawsze jest walka o jak najlepsze miejsce. Ale te emocje już dawno opadły.

Z kolei Dzikowski pytany o swoje trzecie miejsce odpowiada bardzo dyplomatycznie.
- Z pokorą przyjmuję tę decyzję - mówi poseł. - Jest drużyna, są zawodnicy, a mecz dopiero się rozpoczyna. Zawsze startowałem z jedynką i nie byłem świadom tego, czy dostaję dużo głosów ze względu na partyjny szyld, czy nazwisko. Trójkę traktuję jako osobiste wyzwanie.

Z jeszcze większym wyzwaniem będzie musiał zmierzyć się Marek Zieliński - poseł, który w ławach sejmowych zasiada po raz czwarty. W poprzednich wyborach startował w Poznaniu z siódmego miejsca. Teraz znalazł się na szarym końcu.
- To była moja decyzja - przyznaje Zieliński. - Dano mi jasno do zrozumienia, że stanąłem po niewłaściwej stronie i nie mam co liczyć na wyższe niż siódme miejsce. Uznałem więc, że lepszy będzie koniec listy.

Zgodnie z wewnętrzną uchwałą PO, w pierwszej piątce każdej listy muszą znaleźć się dwie kobiety. W związku z tym poznańska piątka prezentuje się następująco: Rafał Grupiński, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Waldy Dzikowski, Dariusz Lipiński i Bożena Szydłowska.

Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. poseł Arkady Fiedler, poznańska radna Maria Nowicka, czy wiceprzewodnicząca rady miasta w Swarzędzu Barbara Czachura. Ostatnią najgłośniejszą zmianą na poznańskiej liście jest 10. miejsce dla Jacka Tomczaka, byłego posła PJN.

W okręgu kaliskim w pierwszej piątce znalazło się dwóch obecnych senatorów: Mariusz Witczak i Małgorzata Adamczak oraz: Łukasz Borowiak, Maciej Orzechowski, Bożena Henczyca. Niespodzianką jest szósta pozycja posła Wojciecha Ziemniaka, który cztery lata temu startował do Sejmu z drugiego miejsca.

- Tak zdecydował zarząd regionu, a ja najwidoczniej muszę znać swoje miejsce w szeregu - mówi Ziemniak. - Przegrałem m.in. z parytetem, któremu jestem przeciwny. Ale przyzwyczaiłem się już do tej myśli. Wierzę, że wyborcy mnie znają.

Bez większych zmian prezentuje się z kolei czołówka listy w Koninie. Tomasz Nowak, Irena Tomaszak-Zesiuk, Paweł Arndt, Krystyna Poślednia - to pierwsza czwórka. Na piątym miejscu, zamiast niestartującego już Hieronima Urbanka (radnego sejmiku i prezesa PKS) pojawił się były radny z Poznania - Szymon Wachowiak.

Liderem pilskiej listy pozostał Adam Szejnfeld - poseł od czterech kadencji, były wiceminister gospodarki. Za nim znaleźli się: Jakub Rutnicki, Maria Janyska, Stanisław Chmielewski i Krystyna Wilkoszarska. W tym okręgu o mandat powalczy także Kilion Munyama, podchodzący z Zambii radny sejmiku, a także najmłodsza kandydatka PO - 21-letnia Marta Skrobisz.

Rada krajowa Platformy zatwierdziła też kandydatów w jednomandatowych okręgach do Senatu. W Poznaniu partia wystawi Jadwigę Rotnicką, w powiecie poznańskim wicemarszałka Senatu Marka Ziółkowskiego. W Lesznie o mandat powalczy Marian Poślednik z sejmiku, a w Pile z Henrykiem Stokłosą zmierzy się Mieczysław Augustyn.

W Kaliszu do Senatu wystartuje poseł Witold Sitarz, a w Ostrowie Rafał Żelanowski. Z kolei w Gnieźnie PO stawia na senatora Piotra Gruszczyńskiego, w Koninie na Ireneusza Niewiarowskiego. Potwierdził się także start do Senatu Jana Filipa Libickiego. PO wystawiła swojego nowego członka w okręgu obornicko-wolsztyńskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski