Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja wyważa drzwi. Wszyscy na ziemię! [WEJŚCIE POLICJI KROK PO KROKU]

Maciej Roik
Policja wyważyła drzwi i przez pomyłkę weszła do mieszkania, gdzie zamiast handlarza narkotyków przebywała 20-letnia dziewczyna i jej 3-letnia siostra. Do zdarzenia doszło w sierpniu 2011 roku. Takie "wpadki" czasem się zdarzają. A jak powinna wyglądać podręcznikowo przeprowadzona akcja?

ZOBACZ TEŻ: POLICJA POMYLIŁA MIESZKANIA ZAMIAST HANDLARZA NARKOTYKÓW ZASTAŁA DWIE SIOSTRY

Ocena zagrożenia, ustalenie scenariuszów, według jakich mogą się potoczyć wypadki i zorganizowanie sztabu dowódcy operacji - to tylko niektóre elementy, które musi dopracować policja zanim przystąpi do akcji wejścia do mieszkania i ujęcia przestępcy. Przeczytaj jak krok po kroku antyterroryści przygotowują się do akcji.

ROZPOZNANIE
Do głównych zadań rozpoznania należy m.in. określenie drogi dojazdu (głównej i dodatkowej), miejsca oczekiwania grupy szturmowej (niewidocznego dla innych osób) oraz rodzaju budynku. Oprócz tego grupa uderzeniowa musi mieć dokładne informacje na temat liczby kondygnacji oraz możliwości wejścia i wyjścia z budynku. Bardzo potrzebne są również informacje związane z miejscem ewentualnego przebywania przestępcy. Jeśli dowódca posiada możliwość stałej obserwacji budynku powinien z niej skorzystać. To zadanie można powierzyć na przykład snajperowi.

UZYSKANIE PRZEWAGI
Kolejnym z elementów planowania działań związanych z zatrzymaniem niebezpiecznych osób jest uzyskanie przewagi. Do tego etapu zaliczane są takie elementy jak: wykorzystanie elementu zaskoczenia, wybór czasu ataku oraz miejsca, od którego atak się rozpocznie. Element zaskoczenia przy planowaniu zatrzymania powinien być wpisany na stałe w całość założeń. To właśnie zaskoczenie pozwala na szybkie i sprawne zatrzymanie osoby, często bez potrzeby użycia broni. Bezpośrednio z zaskoczeniem powiązane są czas i miejsce ataku. Atak powinien rozpocząć się w momencie i z kierunku, którego zatrzymywany się nie spodziewa.

ZDOLNOŚĆ DO ATAKU
Bardzo ważną sprawą w tym kontekście jest wyszkolenie indywidualne policjantów biorących udział w ataku. Wszelkie sprawy związane z koordynacją powinny zostać ustalone na tyle wcześnie by można było je sprawdzić i przećwiczyć. Często z powodu braku czasu, zadania te wykonuje się bezpośrednio przed atakiem. To sprawia, że aby uniknąć błędów konieczna jest maksymalna koncentracja wszystkich członków grupy uderzeniowej. Na tym etapie dowódca operacji powinien dokonać analizy i wyboru wszelkiego rodzaju narzędzi i środków potrzebnych do zatrzymania przestępcy.

IDENTYFIKACJA CELU
Przed rozpoczęciem akcji dowódca grupy powinien uzyskać potwierdzenie obecności przestępcy w miejscu planowanego ataku. Jednak z uwagi na częsty brak pewności co do tych informacji, dla potwierdzenia obecności zatrzymanego stosuje się wiele sposobów potwierdzenia. Jakich? To właśnie identyfikacja celu. Z uwagi na fakt, że często tego typu akcji nie można powtórzyć, dowodzący powinien mieć niemal stuprocentową pewność o miejscu i czasie pobytu zatrzymywanego. Można ją uzyskać np. dzięki podsłuchom czy bezpośredniej obserwacji. W niektórych sytuacjach te techniki mogą okazać się trudne do zastosowania. Wówczas działania rozpoczyna się po sygnale informatora (może być w towarzystwie przestępcy).

WEJŚCIE DO MIESZKANIA
Wyważenie drzwi i rzucenie na ziemię wszystkich osób, które są w środku. To pierwsze dwa kroki, jakie następują po wejściu grupy uderzeniowej do mieszkania, gdzie ma przebywać przestępca. Po wejściu oddziału, wszystkie obezwładnione osoby są skuwane kajdankami i przeszukiwane. Dopiero wówczas do mieszkania wchodzi technik i policjant dochodzeniowy, którzy dokonują przeszukania. Wszyscy podejrzani są zabierani na komisariat lub komendę policji gdzie są przesłuchiwani. W razie pomyłki na miejsce powinien zostać wezwany psycholog, którego zadaniem jest uspokojenie mieszkańców.



Przygotowano m.in. na podstawie: Taktyka zatrzymywania niebezpiecznych osób w pomieszczeniach -
planowanie zatrzymania, przegotowane przez Szkołę Policji w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski