„Polityczne akty zgonu” Adamowicza i 10 innych prezydentów – śledztwo wraca

wie

Stylizowane na autentyczne, dokumenty potwierdzające śmierć - „polityczne akty zgonu” - ówczesnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, i włodarzy 10 innych miast, którzy podpisali "Deklarację prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji” wystawiła w 2017 roku Młodzież Wszechpolska. Umorzone śledztwo w tej sprawie wszcząć na nowo zdecydował się we wtorek 3 marca 2020 roku gdański sąd.

- Chcemy w ten sposób pokazać zdecydowany sprzeciw przeciwko zapowiedziom przyjmowania imigrantów przez samorządowców z 11 miast, w tym z Gdańska. I to jest sprzeciw nie tylko naszego środowiska, ale i społeczeństwa, bo badania opinii publicznej pokazują, że Polacy są przeciwni przyjmowaniu imigrantów do Polski – przekonywali działacze Młodzieży Wszechpolskiej, gdy w lipcu 2017 roku poinformowali opinię publiczną o wystawieniu politykom „politycznych aktów zgonu”.

Ich „happening”, którego elementem były klepsydry prezydentów 11 polskich miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, spotkał się z krytyką, a sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, która zdecydowała się jednak umorzyć śledztwo pod koniec 2018 roku. Paweł Adamowicz nie zdążył przed śmiercią złożyć zażalenia w tej sprawie, ale zrobił to m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

- Sąd Okręgowy po rozpatrzeniu zażaleń uchylił to postanowienie – powiedział dziennikarzom o decyzji śledczych dotyczącej umorzenia sprawy sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Skutkiem tego będzie obowiązek prokuratora do prowadzenia śledztwa, czyli prokurator po uchyleniu musi przeprowadzić śledztwo. Wskazania są takie aby uzupełnić materiał dowodowy, czyli zdaniem sądu prokurator nie wyczerpał inicjatywy dowodowej. Musi poszerzyć materiał dowodowy i to jest główna podstawa uchylenia tego postanowienia. Sąd również poruszył kwestię przepisów materialnych, czyli przesłanek. Prokurator umorzył śledztwo twierdząc, że brak jest przesłanek popełnienia czynu zabronionego. Jeżeli chodzi o szczegóły nie mogę niestety ich przedstawić ponieważ posiedzenie toczyło się z wyłączeniem jawności – dodał i zastrzegł, że postanowienie jest prawomocne, ale daje śledczym możliwość zarówno skierowania do sądu aktu oskarżenia, jak i ponownego umorzenia sprawy.

Sąd przeprowadził bardzo drobiazgową, bardzo szczegółową analizę materiału zgromadzonego. Postanowienie liczy 37 stron. To już świadczy o tym, jak była dogłębna ta analiza. Jednocześnie sąd zawarł – bo ma do tego prawo, a nawet obowiązek – kilkanaście wskazówek, co powinna jeszcze zrobić prokuratura, żeby materiał dowodowy był pełen

O treści postanowienia dziennikarzy szerzej poinformował brat nieżyjącego prezydenta Gdańska, dziś poseł z poparcia Koalicji Obywatelskiej

- Sąd przeprowadził bardzo drobiazgową, bardzo szczegółową analizę materiału zgromadzonego. Postanowienie liczy 37 stron. To już świadczy o tym, jak była dogłębna ta analiza. Jednocześnie sąd zawarł – bo ma do tego prawo, a nawet obowiązek – kilkanaście wskazówek, co powinna jeszcze zrobić prokuratura, żeby materiał dowodowy był pełen - powiedział mediom na sądowym korytarzu poseł Piotr Adamowicz i ocenił: - To dobrze, że taka decyzja zapadła, dlatego że jeżeli byłaby inna to oznaczało by tyle, że wprowadzamy do powszechnego obiegu publicznego wysyłanie „politycznych aktów zgonu”, wieszanie portretów na szubienicach tak jak to miało miejsce w Katowicach niedawno. Tam też sąd uchylił decyzję prokuratury. Dlatego, koniec, kontekst tej całej sprawy jest niestety dla mnie osobiście nieprzyjemny, natomiast decyzja sądu jest mądra i dalekowzroczna. Prawo powinno wyznaczać granice ostrej debaty, wojny politycznej, dlatego że z tym mieliśmy i ciągle mamy do czynienia. Byłoby to przyzwolenie dla bezkarności tego typu osób i tudzież podobnych osób. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że sąd nakazał prokuraturze zbadanie innego wątku, mianowicie takiego: czy nie doszło przypadkiem do naruszenia, znieważenia godła państwowego bo jest taki przepis, a mianowicie poprzez przeniesienie [formy graficznej – dop. red.] aktu zgonu, który jest opatrzony godłem do „politycznego aktu zgonu”, siłą rzeczy mogło dojść do popełnienia tego przestępstwa.

Jego ostatnie stwierdzenia potwierdził przedstawiciel oskarżenia, który przyznał, że sąd nakazał uzupełnienie materiału dowodowego o dokumenty i zeznania świadków m.in. członków Młodzieży Wszechpolskiej.

- W ocenie sądu inicjatywa dowodowa nie została wyczerpana. Dopiero wyczerpanie inicjatywy dowodowej pozwoli na podjęcie prawidłowej oceny materiału dowodowego – tłumaczył dziennikarzom prokurator Mariusz Skwierawski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, który nie chciał spekulować, ile potrwa wznowione postępowanie.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Materiał oryginalny: „Polityczne akty zgonu” Adamowicza i 10 innych prezydentów – śledztwo wraca - Dziennik Bałtycki

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 marca, 04:43, Gość:

A POkraki nie odpuszczają branie do Polski migrantów. Komu jak Komu ale to właśnie Im UE da wyłącznie finans na emigrantów . I o to idzie ta niby walka o dobro nasi.

Ty pisowski karle , niedouku , zamknij ten parszywy ryj za kasę prezesa !

G
Gość

A POkraki nie odpuszczają branie do Polski migrantów. Komu jak Komu ale to właśnie Im UE da wyłącznie finans na emigrantów . I o to idzie ta niby walka o dobro nasi.

S
Slawomir nojmajer
3 marca, 20:37, Gość:

Czas pozamykać faszystów, katofanatyków.

Chcialbys jak za komuny zamykac I torturowac a na koncu zabijac? Faszysci sa spoko to samo katolicy ,tylko te smierdzace cfele roznosza hiva I inne wenery,a komuchy powinny zostac rozstrzelane

G
Gość

Czas pozamykać faszystów, katofanatyków.

A
AnnAA

Członków MW Zasada Neumana nie obejmuje, więc wyrok będzie na 100% wysoki.

Dodaj ogłoszenie