Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polonia Poznań świętuje jubileusz 90-lecia

Marek Lubawinski
W niedzielę o godzinie 15 poznańska Polonia zaprasza na uroczystości jubileuszowe związane z 90-leciem istnienia tego zasłużonego klubu dla stolicy Wielkopolski. Na stadionie przy ulicy Harcerskiej po krótkiej części oficjalnej odbędzie się spotkanie drużyn kobiecych, w którym Polonia zagra z reprezentacją Dolnej Saksonii. Potem na boisko wyjdą panowie, a konkretnie A-klasowa drużyna Polonii zmierzy się z oldboyami tego klubu.

Polonia Poznań powstała w 1921 roku. Pierwszym prezesem tego klubu był Antoni Ryszczyński, a pierwsze boisko powstało w okolicach zakładów Amino. W 1937 roku piłkarze awansowali do okręgówki.

CZYTAJ TEŻ:

JOSE BAKERO MA NOWĄ WIZJĘ LECHA

W latach powojennych poloniści grali już na boisku przy ulicy Harcerskiej. Dwukrotnie, najpierw w latach sześćdziesiątych, a później w latach siedemdziesiątych Polonia wywalczyła awanse do drugiej ligi. W klubie z Harcerskiej wychowało się wielu znakomitych piłkarzy. Przede wszystkim wymienić trzeba Hieronima Barczaka, Remigiusza Marchlewicza, Jacka Dembińskiego i Łukasza Radlińskiego.

Ale Polonia to nie tylko piłka nożna. Wielu kibicom, i to nie tylko w Poznaniu, Polonia kojarzy się przede wszystkim ze znakomitymi rugbystami. W latach siedemdziesiątych trener Henryk Król stworzył drużynę, która wiele razy stawała na najwyższym podium mistrzostw Polski. Na początku lat osiemdziesiątych żywot sekcji dobiegł końca, a wielu zawodników przeszło do Posnanii. Dodajmy też, że oprócz piłki nożnej i rugby w Polonii w przeszłości istniały także inne sekcje - szermiercza, bokserska, szachowa i lekkoatletyczna. Pierwszym dwóm sekcjom na przeszkodzie w dalszym rozwoju stanęły pożary hal treningowych.

Na Harcerskiej ostali się tylko piłkarze, a ostatnio pojawiły się także piłkarki. Panowie występują w A-klasie. Podopieczni trenera Jarosława Szuby mieli szansę na awans do klasy okręgowej, ale w barażach musieli uznać wyższość Huraganu Łomnica, który wyżej pokonał Kłosa Granowo. W meczu Polonii z Huraganem był remis 1:1.

Panie, których szkoleniowcem jest Andrzej Powstański, jednocześnie od trzech lata prezes klubu, w minionych rozgrywkach o mistrzostwo grupy zachodniej pierwszej ligi zajęły ósme miejsce.
- Ale w najbliższym sezonie mamy plany bardziej ambitne - mówi Andrzej Powstański. - Nie chciałby zapeszać, ale chcemy walczyć o awans do ekstraklasy.

Prezes Powstański ze szczególnym uznaniem mówi o grze Beaty Bąk, która jest najstarszą czynną zawodniczką w polskim futbolu kobiecym.

- Beata może być wzorem dla innych - mówi Powstański. - W tej chwili mamy 15 dziewczyn w grupie młodzieżowej od 11 do 13 lat. Mają się od kogo uczyć. Czekamy na kolejne kandydatki do naszego zespołu młodzieżowego. Wszelkie informacje można uzyskać pod moim numerem telefonu - 510 272-942.

Jak wspomnieliśmy wcześniej Andrzej Powstański jest prezesem Polonii od trzech lat. W tym czasie bardzo zmienił się stadion Harcerskiej.

- Włożyliśmy w to sporo pieniędzy, najczęściej prywatnych - powiedział nam Powstański. - Zapraszamy wszystkich w niedzielę na uroczystości jubileuszowe. Będzie można zobaczyć zmiany, jakie u nas zaszły. Pomogły nam władze miasta Poznania. Liczymy na dalszą pomoc, bo teraz chcemy zbudować boisko treningowe. Jestem przekonany, że nam się to uda. Taką nadzieję ma też Stefan Reszela, wiceprezes naszego klubu, od 30 lat związany z Polonią na dobre i złe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski