Na rozpoczynających się we wtorek targach Arena Design silnie zaznaczą swoją obecność polscy projektanci mebli. Stawia na nich fundacja nowymodel.org z Suchego Lasu, powołana do tego, by stworzyć rynek dla polskich projektantów. Realizuje prototypy i produkuje je w krótkich seriach, bo mebel istniejący od nieistniejącego różni przede wszystkim to, że ten pierwszy... istnieje. Wtedy nie tylko łatwiej go sprzedać. Łatwiej też budować markę polskiego designu.
Z nią nie jest dobrze. Założyciel fundacji, Karol Starczewski, uważa, że Polska to nawet nie Chiny Europy, a Kongo. Polska jest drugim po Chinach największym wytwórcą mebli Ikei, ale zdaniem Starczewskiego, Chiny mają przynajmniej jakąś politykę przejmowania rynku. Polacy tylko wyprzedają swój kapitał i zasoby. - W Kenii lub Kongo wydobywa się surowce, a w zamian zakopuje śmieci w powstałych dziurach. Jesteśmy krajem, który ma największy potencjał w przetwórstwie drewna, ale ogranicza się do bycia podwykonawcą - mówi Karol Starczewski.
Zdecydował, że jeśli budowaniem marki polskiego designu nie są zainteresowani ani politycy, ani biznes, a mebla zaprojektowanego przez polskiego projektanta nie sposób znaleźć w sklepie, to ktoś musi się tym zająć. Nowymodel.org skupia więc projektantów, realizuje prototypy z projektów prac studentów, a także odkopuje w archiwach projekty mebli polskich mistrzów designu, których nigdy nie zrealizowano. Projekty opiniuje Katarzyna Laskowska z katedry mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a realizację krótkich serii mebli fundacja zleca polskim firmom.
Tak powstał na przykład regał o zmiennych wysokościach Rajmunda Teofila Hałasa - zaprojektowany w 1959 roku przez jednego z najwybitniejszych polskich designerów, profesora poznańskiej PWSSP. Katarzyna Laskowska odkryła prototyp w zbiorach rodziny autora. Na Arena Design fundacja pokaże całą kolekcję designu z naszego podwórka. Zobaczycie tam między innymi słynny fotel projektu Jana Węcławskiego z hotelu Merkury i lampę Tomasza Andrzeja Rudkiewicza, która zagrała u Kieślowskiego w "Krótkim filmie o miłości", ale też meble, których projekty powstały kilka miesięcy temu.
Wystawa czynna jest od 18 do 21 lutego w pawilonie piątym Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Materiałowa (r)ewolucja na Arena Design
Motywem przewodnim tegorocznych spotkań Arena Design są materiały. Temat nawiązuje do światowych trendów w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań lub nadawaniu dobrze znanym materiałom całkiem nowego przeznaczenia.
Te poszukiwania mogą przyjmować postać zabawy i eksperymentu, ale często mają wymierne efekty prowadzące do obniżenia kosztów produkcji i zmniejszenia negatywnych skutków oddziaływania na środowisko. Tematyka materiałów przewijać będzie się w wykładach wybitnych ekspertów w dziedzinie designu i na ciekawych ekspozycjach.
Jednym z prelegentów będzie Brodie Neill, australijski designer, który podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wykorzystywania i łączenia wielu tworzyw. Projektant zdobył uznanie dzięki takim projektom jak wykonana z włókna szklanego ławka E-turn czy szezlong Glacier odlany z 135 litrów przezroczystego szkła. Holenderski projektant Sander Mulder, specjalizujący się w projektowaniu mebli, oświetlenia i wnętrz, opowie z kolei o możliwościach i zagrożeniach w projektowaniu w dobie wytwarzania cyfrowego.
Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody Top Design Award za produkty wyróżniające się doskonałym wzornictwem.
Arena Design
MTP (wejście od ul. Bukowskiej),
18-21 lutego, godz. 10
wernisaż: 18 lutego, godzina 19
bilety: 10-25 zł
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?