18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż odnaleźć autorów listu w butelce [ZDJĘCIA]

Anna Solak
wykopaliska w Jeziorach (gmina Mosina), na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego
wykopaliska w Jeziorach (gmina Mosina), na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego M. Frąckowiak
Zamknięta w butelce wiadomość pochodzi z 2 listopada 1958 roku. Została napisana prawdopodobnie przez harcerzy z Puszczykowa.

List w butelce i trzy monety z lat 70-tych i 80-tych. Takiego znaleziska dokonali archeolodzy podczas poszukiwań grobu kosynierów nieopodal Starego Puszczykowa. Prawdopodobnie zakopali je tutaj wcześniejsi poszukiwacze historycznego miejsca pochówku. Teren Wielkopolskiego Parku Narodowego zakrawający o gminę Mosina od wielu lat jest miejscem pamięci, poświęconym właśnie powstańcom poznańskim z 1848 roku.

Podczas wydarzeń europejskiej Wiosny Ludów, Polacy stoczyli bitwę z Prusakami w okolicy Puszczykowa. To właśnie z tego okresu mają pochodzić powstańcze mogiły, które bezskutecznie próbowali odnaleźć archeolodzy. Zgodę na rozpoczęcie poszukiwań w Jeziorach wydał Powiatowy Konserwator Zabytków w Poznaniu.

– Chcieliśmy zbadać i urządzić na nowo to dość zaniedbane miejsce pamięci – mówi Adam Kaczmarek z wydziału polityki społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wydział, jako podmiot zajmujący się opieką nad miejscami pamięci narodowej, przekazał gminie Mosina grant w wysokości 15 tys. zł na prowadzenie badań w tym miejscu.

– Mamy zamiar poszperać w historycznych źródłach i poszukać jakiegoś dalszego tropu– tłumaczy Maksymilian Frąckowiak, archeolog. – Jeśli tylko znajdą się odpowiednie fundusze, chcielibyśmy kontynuować badania – dodaje. Kto miałby zapłacić za dalsze poszukiwania? – Być może Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – sugeruje Adam Kaczmarek z Urzędu Wojewódzkiego. – Nasz wydział odpowiada jedynie za utrzymanie i konserwację grobów wojennych – tłumaczy.

Podczas prowadzenia wykopów znaleziono m.in. pamiątkowy list. – Konserwator z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu specjalnymi narzędziami wyjął i rozwinął go z butelki, dzięki czemu mogliśmy odczytać zachowane fragmenty – opowiada Maksymilian Frąckowiak, archeolog z poznańskiej Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost, prowadzącej badania w miejscu symbolicznego pochówku.

Pozostawiona kartka była zmurszała, bo korek którym zaczopowano pierwotnie kapslowaną butelkę (prawdopodobnie po oranżadzie), z biegiem lat został zniszczony, wpuszczając do środka wodę i ziemię. Na zniszczonym papierze można zobaczyć datę, w której list został napisany: 2 listopada 1958 roku. Wiadomość zawiera też wyliczankę osób, ku pamięci których został napisany.

Znajdują się wśród nich m.in. powstańcy z 1848 roku, powstańcy wielkopolscy czy żołnierze polegli podczas II wojny światowej. Urząd Miejski w Mosinie prosi o kontakt każdego, kto może pomóc w ustaleniu autorów listu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski