Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na zwabienie turystów do Poznania

Elżbieta Podolska
Stara Rzeźnia to miejsce bardzo chętnie obfotografywane przez zagranicznych turystów
Stara Rzeźnia to miejsce bardzo chętnie obfotografywane przez zagranicznych turystów Sławomir Seidler
Poznań ma szansę stać się atrakcyjnym miejscem dla turystów, jeżeli tylko potrafi ich czymś zainteresować. Sam ratusz, Stary Rynek i katedra nie wystarczą, bo w wielu krajach, a nawet w wielu polskich miastach są cenniejsze zabytki.

Jedynym wyjściem jest poszukanie czegoś innego, przyciągającego i tym czymś mogą być specjalne trasy wycieczkowe i… modernizm.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃSKIE ZABYTKI POWOJENNEGO MODERNIZMU

- Kiedy przyjeżdżam z zagranicznymi grupami do Poznania dużo bardziej turystów interesuje Okrąglak, czy Stary Browar niż Stary Rynek - mówi Paulina Makas, pilot wycieczek. - Nauczyłam się już, że przynajmniej przejeżdżamy obok Starej Rzeźni, żeby opowiedzieć im co tam się mieściło. Poznań ma wiele takich właśnie miejsc, z których powinniście uczynić swoje atuty. Macie też ciekawe duchy.

CZYTAJ TEŻ:

OKRĄGLAK: ROZPOCZĄŁ SIĘ KOLEJNY ETAP REMONTU
ZOBACZ OKRĄGLAK - HIT KOMUNY

To może być sposób na to, żeby miasto chcieli obejrzeć nie tylko od strony sportowej Włosi, Chorwaci, czy Irlandczycy, którzy odwiedzą nasze miasto podczas Euro. Gdyby stworzyć np. trasę po fortach i schronach przyjeżdżaliby do nas miłośnicy militariów ze świata.

- Nie sądzę, żeby chcieli chodzić utartymi szlakami i oglądać ratusz zaprojektowany przez włoskiego architekta, kiedy mają u siebie wiele ciekawsze budowle. Ale tak ciekawy szlak piwny znajdą tylko u nas - twierdzi Armin Mikos von Rohrscheidt, przewodnik i pomysłodawca nietypowego przewodnika po mieście "30 sposobów na Poznań". - Mamy tyle ciekawych miejsc, o których sami nie pamiętamy: duchy, czarownice, kryminalistów, cesarza, pisarzy i znakomite osobistości. To mogą być wabiki dla turystów. I to chcieliśmy pokazać w nowym przewodniku.

Do tworzenia takich właśnie tras od kilku lat przymierza się też Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna .

- Od dawna jestem zwolennikiem właśnie takiego zwiedzania Poznania - mówi dyrektor PLOT, Jan Mazurczak. - Oprócz zabytków, historii, czy postaci, można także iść szlakiem kulinarnym, czy właśnie budowli przemysłowych.

Jak bardzo sprawdzają się w naszym mieście takie nietypowe szlaki widać od lat na przykładzie Jeżycjady śladami bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz. Co ciekawe, trasa nie jest oznaczona, a jednak nastolatki wraz z rodzicami wędrują oglądając opisane przez pisarkę kamienice, Teatralkę, Operę, Kaponierę, a nawet bloki na Norwida.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski