18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik herbaciarza

ELKA
08.01.2013 legnica czajnik termos kawa herbata  ..gazeta wroclawska..piotr krzyzanowski/polskapresse..
08.01.2013 legnica czajnik termos kawa herbata ..gazeta wroclawska..piotr krzyzanowski/polskapresse.. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Picie herbaty nie tylko dla Anglików może być prawdziwą przyjemnością. Kawę najczęściej wypijamy szybko, natomiast herbata podana w porcelanowych filiżankach skłania nas do zatrzymania na chwilę, odpoczynku, relaksu. Parzenie herbaty to też sztuka. Warto więc skorzystać z naszego poradnika herbaciarza.

Warto poświęcić nieco czasu i energii na kupno ulubionej przez nas herbaty do parzenia, nie tylko tej ekspresowej w markecie, ale w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie nam doradzą. A potem spokojnie oddać jej parzeniu i piciu.

Dobre rady:

Herbaty czarne zalewamy wrzącą wodą, natomiast zielone wodą o temperaturze 60-80 stopni.

Potrzebny jest dzbanek, filiżanka. Najlepiej, jak są dwa dzbanki porcelanowe. W jednym parzymy herbatę od 3 do 5 minut. Gdy zostawiamy ją dłużej pojawiają się garbniki, które nie tylko są szkodliwe dla zdrowia, ale także psują smak herbaty. Po zaparzeniu zlewamy herbatę do drugiego dzbanka. Nigdy nie zostawiamy jej na dłużej z fusami. Najlepiej też przed parzeniem nalać do czajniczka niedużo wrzącej wody i dokładnie go przepłukać.

Sypiemy łyżeczkę herbaty na osobę plus jedna łyżeczka dodatkowo.

Herbata zaparzona do 3 minut pobudza, a do 5 uspokaja.

Należy też pamiętać, by liście herbaty nie były ściśnięte, dlatego lepiej parzyć ją w nieco większych naczyniach. Wtedy woda lepiej krąży.

Na jakość i smak herbaty, wpływa także woda, jakiej używasz do jej przygotowania.Aby zachować naturalny aromat herbacianych liści należy dobrać lekką, przefiltrowaną wodę, bogatą w tlen

Najlepiej pić ją gorącą i z porcelanowej filiżanki. Im cieńsza porcelana, tym lepszy smak herbaty. Pijąc z niej gorący napój nie sposób się poparzyć. Trzeba też zwrócić uwagę, by filiżanka miała odpowiedni kształt - czarki.

Kupując herbatę zwracamy uwagę na liście, czy nie są pogniecione i pokruszone.

Gdy herbata jest dobra i w odpowiedni sposób zaparzona, wówczas na jej powierzchni pojawia się biała pianka, którą można spokojnie zebrać łyżeczką.

Dobre gatunki herbaty odpowiednio przechowywane mogą stać nawet 5 lat. Należy zamykać je w szczelnych pojemnikach: puszkach, lub szklanych pojemnikach. Nie należy dopuszczać do zawilgocenia i nie wolno trzymać na słońcu. Ważne jest także to, by herbata nie była ściśnięta, bo zaczyna się kruszyć.

W jakiej temperaturze i jak długo parzyć herbatę:

  • Biała - 75-85 °C - 2-5 min.
  • Zielona chińska - 75-85 °C - 1-3 min.
  • Zielona japońska - 70-75 °C - 1-2 min.
  • Czarna - 95 °C - 2-3 min.
  • Czarna Darjeeling - 95°C - 3 min.
  • Oolong - 90-95 °C - ok. 1,5 min.
  • Pu Erh - 95-98 °C - 1-3 min.
  • Rooibos - 95 °C - 3-5min.
  • Mate - 75 °C

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski