Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót uczniów do szkół: Od września maseczki na korytarzach i różne pory przerw. Dyrektorzy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Uczniowie i nauczyciele wracają 1 września do szkół. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował listę wytycznych, których w szkołach będzie trzeba przestrzegać. Dyrektorzy organizują pracę placówek tak, aby  zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa.
Uczniowie i nauczyciele wracają 1 września do szkół. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował listę wytycznych, których w szkołach będzie trzeba przestrzegać. Dyrektorzy organizują pracę placówek tak, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. Łukasz Gdak
Do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 zostały nieco ponad dwa tygodnie. Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół będą musieli od września stosować się do wyznaczonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny zasad bezpieczeństwa. W niektórych szkołach planowany jest obowiązek noszenia maseczek na korytarzach i organizowanie przerw o różnych porach dla poszczególnych klas, a także zmiany w organizowaniu świetlic i szkolnych stołówek.

Dyrektorzy szkół nie ukrywają, że trudno będzie zadbać o dystans wśród uczniów i nauczycieli przy tak dużych grupach ludzi. Już teraz opowiadają o swoich planach, jak zorganizować nowy rok szkolny, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom, jak i pracownikom szkół.

- W szkole przebywa około 500 osób więc trudno o dystans społeczny. Będziemy starali się jednak zorganizować to tak, by dzieci nie spotykały się dużymi grupami przy wyjściu lub wejściu do szkoły. Klasy 1-3 będą wchodziły osobnym wejściem, 4-6 osobnym oraz siódme i ósme osobnym. Przerwy natomiast będą odbywały się tak jak dotychczas, ale uczniowie będą spędzali je na dworze. Jedynie dzieci z klas najmłodszych będą miały przerwy o innych porach niż pozostali - zaznacza Marek Kmieciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu.

I tłumaczy: - Wychowawcy będą wypuszczać dzieci w czasie, gdy starsze klasy zaczną już lekcje. Oprócz tego najmłodsi uczniowie, których przyprowadzają rodzice będą przychodzili do szkoły o różnych porach - mniej więcej co 10 min. Chcemy także, by na korytarzach używane były maseczki.

Zobacz także: Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat Sanitarny opracował wytyczne dla szkół. Zobacz listę zasad

Ponadto stołówka w poznańskiej "jedenastce" będzie dostępna dla uczniów o wyznaczonych porach.

- Funkcjonowanie stołówki będzie zależało od tego, ile osób będzie zapisanych na obiad, ale wprowadzimy na pewno sztywne godziny jedzenia dla poszczególnych klas, tak żeby nie wszyscy uczniowie jednocześnie ustawiali się w kolejce do stołówki - tłumaczy dyrektor Marek Kmieciak.

Na korytarzach maseczki, przerwy o różnych godzinach

Również dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 51 zapowiada, że uczniowie i pracownicy szkoły będą na korytarzach zakrywali usta oraz nos, a przerwy będą organizowane o różnych porach dla poszczególnych klas.

- Na lekcjach byłoby to niekomfortowe, ale w czasie przemieszczania się po szkole chcemy, by maseczki lub przyłbice były używane. Ponadto przerwy będziemy wyznaczać tak, aby jak najmniejsza liczba dzieci kumulowała się jednocześnie, czyli o różnych godzinach, a na lekcjach w miarę możliwości będziemy chcieli stosować dystans – mówi Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Czytaj również: Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa. Czego unikać, by się nie zakazić? Na jakie zajęcia posłać dziecko? Sprawdź!

Kamila Pona dodaje również, że świetlica szkolna nie będzie mogła od września funkcjonować w pełnym wymiarze. - Mam bardzo dużą szkołę i nie będę mogła przyjmować na świetlicę takiej liczby dzieci jak zawsze. Będzie należało organizować mniejsze grupy. Myślę, że rodzice również to rozumieją – mówi dyrektor SP 51.

Karol Seifert, dyrektor VI liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu przyznaje natomiast, że nie ma możliwości, by uczniowie rozpoczynali i kończyli zajęcia o różnych godzinach, ale najważniejsze będzie dbanie o czystość i higienę.

- Przede wszystkim zwrócimy uwagę na odkażanie korytarzy, ławek, sprzętu komputerowego. Damy również wszystkim pracownikom dostęp do rękawiczek i przyłbic. Chodzi np. o spotkania nauczycieli w pokoju nauczycielskim lub na dyżurach. Godziny przerw nie będą przesuwane m.in. ze względu na to, że bardzo wielu uczniów dojeżdża i oni i tak będą o tej samej porze w szkole. Poza tym nauczyciele prowadzą lekcje w różnych klasach i przesunięcie godzin rozpoczęcia zajęć wiązało, by się z tym, że w któryś oddziałach te lekcje musiałyby być krótsze, a więc to nie wchodzi w grę - zaznacza dyrektor.

Czytaj także: Jak będą funkcjonowały szkoły w strefach żółtych i czerwonych? Czy w powiecie ostrzeszowskim i kępińskim zostaną otwarte od września?

Podkreśla również, że trudne do zorganizowania będzie przejście na naukę naprzemienną w razie wykrycia w szkole choroby.

- Najbardziej obawiam się wykrycia ogniska. Trudno wówczas będzie zorganizować lekcje w trybie hybrydowym. Przygotowujemy się do normalnego otwarcia szkoły, ale nie możemy układać drugiego planu - do nauki hybrydowej, ponieważ nie wiemy, które klasy ewentualnie trafiłyby na naukę zdalną - przyznaje Karol Seifert, dyrektor VI LO w Poznaniu.

Poznańskie szkoły planują naukę hybrydową

Niektóre szkoły planują natomiast wprowadzenie już od września nauki hybrydowej, czyli naprzemiennej.

- Nie jestem w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom. Chcielibyśmy i będę o to wnioskował, by szkoła mogła funkcjonować hybrydowo, bo to zbyt duża placówka, by wszyscy jednocześnie mogli w niej bezpiecznie przebywać. W przypadku hybrydy nauczyciele pracowaliby ze szkoły. Przygotujemy specjalne sale, w których będzie odbywała się nauka zdalna dla uczniów, którzy będą akurat w domach - tłumaczy Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, który opowiada także o swoich planach na organzowanie lekcji wychowania fizycznego.

- Najbardziej nie wyobrażam sobie lekcji wf-u. Uczniowie tłoczą się w szatniach i na sali gimnastycznej. Na pewno nie będzie mogło to w ten sposób wyglądać. Będziemy organizowali spacery rekreacyjne z elementami wf-u - mówi dyrektor Kaczmarek.

Zobacz również: Uczniowie i nauczyciele wracają 1 września do szkół. Każdego dnia będę drżał o ich bezpieczeństwo - mówi dyrektor poznańskiej podstawówki

Niektórzy uczniowie będą uczestniczyli w lekcjach zdalnie

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego przygotowuje się do rozpoczęcia stacjonarnej nauki dla wszystkich uczniów od września. Zapowiada, że w "dwójce" wprowadzone zostaną wewnętrzne procedury.

- Będziemy prosili uczniów o korzystanie z maseczek lub przyłbic. Jeśli ktoś będzie mógł to również na lekcjach. Nie planujemy wprowadzania nauki hybrydowej, dopóki nie będzie takiej konieczności, choć mamy przygotowany plan lekcji na taką ewentualność. Chcemy jednak zorganizować "studio dwójki", czyli możliwość zdalnego uczestniczenia w lekcji uczniów, którzy są np. przeziębieni lub chorzy i z tego powodu nie mogą pojawić się w szkole. Być może wykorzystamy w tym celu np. messengera. Ponadto w miarę możliwości klasy będą odbywały lekcje w tych samych pomieszczeniach - wyjaśnia Małgorzata Dembska, dyrektor II LO w Poznaniu.

Polecamy też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski