Nasza Loteria

Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa. Czego unikać, by się nie zakazić? Na jakie zajęcia posłać dziecko? Sprawdź!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, aby ocenić zagrożenia i zaproponować zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników ranking sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia wzrasta, a gdzie jest najniższe.
Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, aby ocenić zagrożenia i zaproponować zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników ranking sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia wzrasta, a gdzie jest najniższe. Przemyslaw Swiderski
Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, gdzie ocenili zagrożenia i zaproponowali rozwiązania zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania się choroby Covid-19, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników listę sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia koronawirusem wzrasta, a gdzie jest najniższe.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1 września ma zakończyć się nauka zdalna, a lekcje mają rozpocząć się na nowo w szkołach. Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że uczniowie wrócą do szkół i rok szkolny rozpocznie się w tradycyjny sposób. MEN przygotowało też szereg wytycznych dla dyrektorów szkół związanych z organizacją nauki. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów.

Czytaj: Powrót uczniów do szkół we wrześniu: Dyrektorzy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021. Jest wiele obaw i niepewności

Główną wytyczną dla szkół jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny:

  • częste mycie rąk,
  • zasłanianie się podczas kichania i kaszlu,
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki,
  • regularne czyszczenie pomieszczeń.

W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Jednak ostateczny wpływ na to, jak będzie wyglądać nauka, mają mieć samorządy.

Kiedy można otworzyć szkoły w czasie pandemii koronawirusa?

Mimo to wciąż jest wiele niewiadomych. Rodzice i uczniowie, a także sami nauczyciele nie wiedzą, jak unikać zagrożenia w szkolnych murach.

Amerykańcy naukowcy: prof. Ezekiel J. Emanuel z Uniwersytetu Pensylwanii, epidemiolog Saskia Popescu, prof. James Phillips ze Szkoły Medycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu George'a Waszyngtona opracowali szkolny indeks ryzyka zakażenia się koronawirusem. Oceniają zagrożenia i proponują zalecenia, jak zachować się w szkole, by ryzyko zakażenia zminimalizować.

- Tworzenie bezpiecznych szkół jest o wiele bardziej złożone niż zwykłe noszenie masek na twarzach przez uczniów i siedzenie w klasie w odpowiedniej odległości od siebie. Musimy być pewni, że wszystkie czynności, które wykonuje dziecko w szkole, łącznie z transportem i korzystaniem z toalety są bezpieczne

- twierdzą naukowcy.

Czytaj: Koronawirus w Wielkopolsce: Laboratoria sanepidu pracują pełną parą. Robią 4,5 tys. testów dziennie. W sezonie grypowym pracy przybędzie

Zdaniem epidemiologów szkoły powinny otwierać się tylko w miastach, które mają mniej niż 75 potwierdzonych przypadków na 100 000 mieszkańców i gdzie wskaźnik pozytywności testu wynosi poniżej 5 procent.

Zobacz, które czynności niosą za sobą najmniejsze i największe zagrożenie zakażenia:

Amerykańscy naukowcy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co możemy robić, jakie czynności możemy na co dzień wykonywać, by ryzyko zakażenia się koronawirusem nie wzrastało. Dzięki ich pracy powstał schemat ryzyka zakażenia się chorobą Covid-19: od czynności najmniej ryzykownych, do tych, których powinniśmy unikać, by nie zakazić się koronawirusem. Gdzie jest największe zagrożenie zakażenia koronawirusem? Sprawdź na kolejnych zdjęciach --->

Gdzie najłatwiej, najszybciej można się zakazić koronawiruse...

Bezpieczny transport do szkoły w czasie pandemii

Amerykańscy naukowcy ocenili ryzyko zakażenia w czasie: transportu, przerwy lekcyjnej, w tym podczas przerwy obiadowej, zajęć pozaszkolnych, a także udziału w zajęciach z wychowania-fizycznego czy dodatkowych lekcjach sportowych.

Na zielono zaznaczono czynności, które niosą za sobą najmniejsze ryzyko zakażenia, na czerwono - największe.

Jeśli chodzi o transport, to najbezpieczniejszy jest dojazd do szkoły rowerem, hulajnogą, pieszo, a także jeśli dziecko jest podwożone przez jednego z domowników. Ryzyko zakażenia wzrasta, gdy wybierzemy dojazd do szkoły niewielkim busikiem z innymi uczniami. Największe ryzyko zakażenia wystąpi wtedy, gdy wybierzemy transport publiczny lub gdy dojazd do szkoły będzie odbywał się szkolnym autobusem.

Jakie zajęcia szkolne i sporty są bezpieczne w czasie pandemii koronawirusa?

- Szkoły powinny unikać wysokiego ryzyka. Oznacza to brak sportów kontaktowych, ćwiczeń na siłowni, ani wspólnych zajęć w lekkoatletyce wyczynowej. Oznacza to również brak występów zespołów, chórów czy kółek teatralnych

- twierdzą naukowcy.

Czytaj: Szefowa wojewódzkiej stacji sanitarnej: We wrześniu zakażeń koronawirusem przybędzie. Możemy mylić Covid-19 z sezonową grypą. Szczepmy się!

Podczas jakich zajęć pozaszkolnych ryzyko zakażenia będzie najniższe?

  • zajęć plastycznych,
  • w klubach dyskusyjnych, gdzie można zachować odpowiednie odległości od siebie,
  • w czasie zabaw na placach zabaw,
  • podczas sportów bezkontaktowych, uprawianych na świeżym powietrzu: zajęć lekkoatletycznych, biegów, tenisa itd.

Zagrożenie wzrośnie, jeśli zajęcia sportowe, bezkontaktowe będą odbywały się w halach sportowych.

- Wiemy, że będzie to zarówno rozczarowujące, jak i trudne dla wielu uczniów. Jednak bliski kontakt przez dłuższy czas z drugą osobą, przyspieszony oddech zwiększa ryzyko przeniesienia się choroby Covid-19. Gra w piłkę nożną, koszykówkę i zapasy po prostu mogą nie być bezpieczne. Rozumiemy, że brak sezonu może prowadzić do utraty stypendiów dla uczniów-sportowców. Ale te działania będą musiały poczekać rok - uważają Ezekiel J. Emanuel, Saskia Popescu, James Phillips, twórcy szkolnego indeksu ryzyka.

Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii

Dzień w szkole. Czego unikać w czasie pandemii, czy jeść na szkolnej stołówce?

Szkoły musząc podejmować dodatkowe środki ostrożności, powinny zmniejszyć liczbę dzieci przebywających w jednej sali lekcyjnej do maksymalnie 15 osób, by można było zachować odpowiednie odległości. Uczniowie nie powinni też zmieniać sal lekcyjnych.

Jak wygląda praca diagnostów? Zobacz:

Gdy ostatni raz przypatrywaliśmy się pracy diagnostów w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w połowie kwietnia, ci nie mieli czasu nawet na krótką rozmowę, w ciężkich kombinezonach od rana po późnego wieczora, a czasem i w nocy badali niewielkie próbki pod kątem zakażenia koronawirusem.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Koronawirus w Wielkopolsce: Laboratoria sanepidu pracują peł...

Szkoły powinny unikać apeli i innych zgromadzeń. Zdaniem epidemiologów wiele też zależy od odpowiedniej wentylacji placówki i nocnej dezynfekcji obiektów.

Uczniowie nie powinni gromadzić się na stołówkach czy kafeteriach, gdzie tłok sprzyjałby rozprzestrzenianiu się wirusa. Najlepszą alternatywą jest pakowanie posiłków i dostarczanie ich do sal lekcyjnych, co również ograniczyłoby kontakt między pracownikami stołówki a uczniami, lub spożywanie ich na zewnątrz, jeśli jest taka możliwość.

Czytaj: Dr Ozorowski: "Kto w obecnej sytuacji nie chce się zaszczepić na grypę, jest osobą kompletnie nieodpowiedzialną"

Niskie zagrożenie jest podczas korzystania ze sklepiku szkolnego, o ile nie ma kolejki, a także przy korzystaniu ze szkolnej toalety.

- Szkoły powinny również zakazać używania szafek czy korzystania z szatni, gdzie często robi się tłoczno

- uważają eksperci.

- Czy opisane przez nas środki pozwolą na normalne funkcjonowanie w szkole? Nie. Jednak te zalecenia pozwolą na względnie bezpieczny powrót do szkoły, bezpieczną naukę i podtrzymywanie kontaktów towarzyskich - dodają.

Co zrobić, by powrót do szkoły był bezpieczny? Kliknij w galerię i sprawdź!

Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, aby ocenić zagrożenia i zaproponować zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników ranking sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia wzrasta, a gdzie jest najniższe.

Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa. ...

ZOBACZ TEŻ:

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski