Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała Poznańska Mapa Barier: 350 miejsc do poprawki!

Katarzyna Dobroń
Słup na środku chodnika lub ścieżki rowerowej, schody nie do pokonania z wózkiem, zbyt wysokie krawężniki przy przystankach MPK, ale przede wszystkim fatalna nawierzchnia – z takimi barierami na swojej drodze muszą codziennie zmagać się poznaniacy. Studenci z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej UAM przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inwestycje dla Poznania znaleźli 350 miejsc do poprawki. I to tylko na terenie samego Starego Miasta z wyłączeniem Starego Rynku.

– Nad tą częścią mapy, która obejmuje 260 ha pracowało 13 osób. Jest to część Starego Miasta bez Starego Rynku. Podzieliliśmy się na zespoły i razem przemierzaliśmy miasto poszukując barier, robiąc zdjęcia, zapisując uwagi – mówi Magdalena Karcewicz, prezes Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej UAM. – Chcieliśmy przygotować projekt, który wpłynie na jakość życia mieszkańców, a nie tylko trafi do szuflady.

Premiera Mapy Barier w Poznaniu odbyła się przy okazji VIII Dnia Urbanistyki zorganizowanego przy okazji tegorocznych targów Budma.

Bariery zostały podzielone na sześć kategorii: niedostosowane schody, nieodpowiednie przejście dla pieszych, nieodpowiednia nawierzchnia, nieodpowiednia kładka lub przejście, przeszkoda na drodze oraz nieodpowiedni przystanek.

Z badań studentów wynika, że 40 proc. problemów dotyczy zniszczonej nawierzchni, czyli najczęściej dziur w ulicach. Prawie 30 proc. kolejnych barier to kłopotliwe przejścia dla pieszych.

– Do końca roku akademickiego chcemy opracować jeszcze trzy dzielnice: Wildę, Jeżyce, i Piątkowo – mówi Magdalena Karcewicz. – Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować spotkanie z włodarzami miast. Przygotowujemy mapę po to, aby miasto mogło je pokonywać.

Taką nadzieję ma też Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. – Chcielibyśmy, aby ta mapa przyda się urzędnikom do wprowadzania konkretnych zmian. Jeśli będą prowadzone kolejne inwestycje, to bez bezmyślnych barier – mówi Paweł Sowa.

Poznańscy studenci zainspirowali się Mapą Barier w stolicy. – Warszawska mapa obejmuje już całe miasto – mówi studentka. – Mieszkańcy mogą wprowadzać tam swoje uwagi. Chcielibyśmy, aby nasza mapa też działała w internecie, i każdy poznaniak mógł zgłosić swoje uwagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski