Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie: Po świętach 94. rocznica. Będzie czołg?

PILAR
Plan zdjęciowy "Hiszpanki"
Plan zdjęciowy "Hiszpanki"
W oczekiwaniu na 2013 rok i okrągłą, huczną 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w tym roku czekają nas skromniejsze obchody. Ich głównym bohaterem będzie kolejny z dowódców powstania - generał Józef Dowbor-Muśnicki. W ubiegłym roku wspominano postać generała Stanisława Taczaka.

Tradycyjnie 26 grudnia na Dworcu Letnim w Poznaniu o godzinie 16.00 zainscenizowany zostanie uroczysty przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego. W postać polityka i wybitnego pianisty, od którego przemówienia rozpoczęło się Powstanie wcieli się Edmund Dudziński.

Już w środę w "Głosie Wielkopolskim" dodatek podsumowujący dotychczasowe obchody Powstania Wielkopolskiego.

Przy placu Wolności powieszony zostanie billboard przedstawiający sylwetkę generała Dowbor-Muśnickiego. Złożony on będzie z tysiąca zdjęć profilowych użytkowników facebooka. Odpowiednio zmienione fotografie będę na tyle duże, że każdy ma być w stanie rozpoznać się na mozaice. Billboard zawiśnie na fasadzie budynku nr 18 (koło Biblioteki Raczyńskich).

Jak zwykle najwięcej atrakcji zaplanowano na 27 grudnia - dzień wybuchu powstania zakończonego zwycięstwem.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PLANU "HISZPANKI". TŁEM WYDARZEŃ W FILMIE JEST POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

O 10.15 złożone zostaną kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka na cmentarzu zasłużonych Wielkopolan.

O 11.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Po nich tradycyjnie odbędzie się przemarsz do kościoła Farnego. Pochód zatrzyma się pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka - pierwszej ofiary powstania, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O 12.45 w poznańskiej Farze rozpocznie się msza w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Na godzinę 14.30 zaplanowany jest początek wspomnienia generała Józefa Dowbor-Muśnickiego na placu Wolności. Jak przed rokiem możemy spodziewać się pokazów grup rekonstrukcyjnych, a atrakcją ma być oryginalny czołg Renault FT-17 z okresu I Wojny Światowej.

Należący do Polski i stacjonujący kiedyś w Poznaniu czołg odnalazł się w Afganistanie. Znajduje się obecnie w poznańskim Muzeum Broni Pancernej. FT-17 11. listopada był pokazywany w Warszawie, poznaniacy musieli się zadowolić jego kopią. Oryginalny czołg ma być jednak pokazany w trakcie obchodów Powstania Wielkopolskiego.

- Mamy ustne zapewnienia, że czołg pojawi się na skwerze przed Muzeum Narodowym. Czekamy na pisemne potwierdzenie z dowództwa sił lądowych - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

- Może to być ostatnia szansa, aby czołg zobaczyć w Poznaniu ponieważ ma on trafić do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - dodaje marszałek.

Atrakcje zaplanowano również na Starym Rynku. Od godziny 10.00 - 19.00 bezpłatnie będzie można zwiedzać Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Muzeum wraz ze stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zorganizują inscenizacje i lekcje żywej historii. Z kolei po ulicach Poznania ma jeździć zabytkowy tramwaj.

Również 27 grudnia o godzinie 11.00 w całej Wielkopolsce zabrzmią syreny.

Następnego dnia marszałek Marek Woźniak wraz z delegacją pojedzie do Warszawy na grób Nieznanego Żołnierza oraz złożyć kwiaty na mogiłach Powstańców Wielkopolskich na Powązkach.

Już w środę w "Głosie Wielkopolskim" dodatek podsumowujący dotychczasowe obchody Powstania Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski