Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poziom Warty przekroczył stan ostrzegawczy. Czy miasto jest przygotowane na każdą ewentualność?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W poniedziałek rano 19 lutego poziom Warty w Poznaniu wynosi 415 cm, tym samym przekroczył już stan ostrzegawczy, który szacuje się na 400 cm
W poniedziałek rano 19 lutego poziom Warty w Poznaniu wynosi 415 cm, tym samym przekroczył już stan ostrzegawczy, który szacuje się na 400 cm Adam Jastrzębowski
Poziom Warty od kilku dni coraz bardziej wzrasta i przekroczył już stan ostrzegawczy. Jak jednak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w kolejnych dniach nie powinno dojść do stanu alarmowego. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Poznaniu zapewniają, że są przygotowani na każdą ewentualność.

W poniedziałek rano poziom Warty w Poznaniu wynosi 415 cm, tym samym przekroczył już stan ostrzegawczy, który szacuje się na 400 cm. Obecnie obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia.

Choć do stanu alarmowego brakuje jeszcze ok. 85 cm, a IMGW zapowiada, że w najbliższych dniach poziom wody w rzece nie powinien rosnąć, to pojawiają się obawy, czy miasto jest odpowiednio przygotowane na każdą ewentualność.

- Miasto Poznań podjęło już kroki w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. Już w zeszłym tygodniu z użytku wyłączono fragmenty Wartostrady. Chodzi o części najniżej położone, znajdujące się po obu stronach rzeki, od okolic mostu Królowej Jadwigi po most Chrobrego, a także odcinek wzdłuż Cybiny w rejonie Bramy Poznania oraz fragmenty położone na wysokości os. Piastowskiego i w okolicach ulic Piastowskiej i Bielniki. Przy części zjazdów na Wartostradę oraz w kilkunastu punktach na trasie ustawione są barierki i znaki zakazu ruchu. Zdemontowano również część tzw. małej architektury w postaci ławek, oświetlenia i monitoringu wizyjnego - informują przedstawiciele miasta.

Urzędnicy miejscy apelują, by stosować się do komunikatów i zachowywać ostrożność, m.in. nie zbliżać się do zalanych terenów.

- Choć w Poznaniu nie ma zagrożenia powodziowego, miasto jest przygotowane na każdą ewentualność. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP prowadzi już przegląd stanu magazynu przeciwpowodziowego. Jest on wyposażony w odpowiednią liczbę worków, łopat, taczek, łodzi, rękawów przeciwpowodziowych oraz plandek do uszczelniania wałów i pomp. Współpracujący z miastem strażacy zawodowi i ochotnicy posiadają również łodzie i pontony. Nowoczesny magazyn, w którym znalazł się potrzebny sprzęt, powstał przy okazji budowy nowej strażnicy przy ul. Lotniczej na Woli. Obiekt został oddany do użytku w 2020 r. - przekazują urzędnicy.

Dodają, że jeśli poziom rzeki będzie zbliżał się do poziomu alarmowego, zwołany zostanie zespół zarządzania kryzysowego dla omówienia bieżącej sytuacji i rekomendowania prezydentowi podjęcia kolejnych działań.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takich wizji architektonicznych i planistycznych w obecnym magistracie jeszcze nie ma (może to i lepiej). Zapytaliśmy sztuczną inteligencję: jak według niej będzie wyglądać centrum Poznania w 2123 roku i jak będzie wyglądać poznańskie Stare Miasto z okolicami za 100 lat? A także: jak zmieni się Poznań za sto lat?Podoba Ci się taka wizja? Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia sztuczna inteligencja --->

Poznań nie do poznania! Zapytaliśmy sztuczną inteligencję (A...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski