Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 2,5 miliona złotych za wlanie do kanalizacji betonu

Andrzej Janas
Z rur pod płytą Starego Rynku wyciągnięto głównie beton
Z rur pod płytą Starego Rynku wyciągnięto głównie beton Paweł Miecznik
Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że naprawa sieci kanalizacyjnej na Starym Rynku zamknie się sumą około 200.000 zł. Dzisiaj już wiadomo, że rachunek, jaki wystawi Aquanet firmie, która wlała do kanalizacji kilkanaście metrów sześciennych betonu będzie znacznie wyższy. Może wynieść nawet 2,5 mln zł.

- Mamy już bardzo dokładnie zbadany cały system kanalizacyjny pod Starym Rynkiem - mówi Robert Adamczak, kierownik Wydziału Sieci Kanalizacyjnej Aquanetu. - Okazuje się, że beton jest w około 600 metrach rur kanalizacyjnych, czyli praktycznie połowa rur pod płytą Starego Rynku wymaga naprawy. W niektórych odcinkach przepustowość zmniejszyła się o kilka procent, w innych nawet o 80 procent.

Przypomnijmy, że kłopoty z kanalizacją na poznańskiej Starówce zaczęły się 6 stycznia, kiedy to nagle nieczystości zaczęły wybijać w piwnicach budynków w pobliżu ulicy Zamkowej. Szybko okazało się, że zator w sieci spowodował beton, który spłynął do sieci kanalizacyjnej z terenu budowy zamku na Górze Przemysła.

Całkowicie zaczopowany został odcinek 90-metrowy między ulicą Zamkową a Franciszkańską. Na początku lutego sytuacja znacznie się pogorszyła. W kilku kamienicach fekalia zaczęły przemakać przez ściany piwnic uniemożliwiając prowadzenie działalności gospodarczej. - Mieszkańcy kamienicy, którą zarządzamy są mocno zaniepokojeni tą sytuacją. W budynku niedawno wymieniane były instalacje, czyszczone studzienki - tłumaczy Maria Wellenger, rzecznik prasowy MPGM. - Od ubiegłego tygodnia w piwnicy budynku pracuje pompa. Dodatkowe koszty związane będą z wywozem nieczystości stałych i dezynfekcją.

- Gdy w ubiegłym tygodniu weszliśmy do piwnic fekalia sięgały do wysokości około 40 centymetrów - opowiada Łukasz Buliński z Zakładu Instalacji Sanitarnej, którego pracownicy starają się pomóc lokatorom. - By mogli w budynku mieszkać i jakoś funkcjonować, pompa pracuje po 10 godzin dziennie.

Odór unosi się w całej kamienicy. Niszczeją zabytkowe mury budynków, o których wzmianki pojawiały się już w XV wieku. Jak ocenia Aquanet - prace przy wymianie "zabetonowanego" odcinka rury potrwają do końca lutego.

Jak długo i jaką metodą będą naprawiane inne odcinki kanalizacji jeszcze nie wiadomo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski