MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pod ul. Solną w Poznaniu śledzą ślady budynków. Co znaleźli podczas budowy drogi rowerowej?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W czasie budowy drogi rowerowej w rejonie Solnej i Garbar prowadzono nadzór archeologiczny - zbadano pozostałości dawnych kamienic i bruków.
W czasie budowy drogi rowerowej w rejonie Solnej i Garbar prowadzono nadzór archeologiczny - zbadano pozostałości dawnych kamienic i bruków. PIM
Prace nad budową drogi rowerowej wzdłuż ul. Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej trwają i Poznańskie Inwestycje Miejskie zapowiadają, że planowany termin ich zakończenia wiosną tego roku jest niezagrożony. Co ciekawe – towarzyszą im odkrycia historyczne.

Jak informują PIM, w marcu ułożona została ostatnia warstwa nawierzchni na prawym pasie ul. Małe Garbary, Wolnica i Solnej, którym poruszają się już kierowcy – przylegającym do drogi rowerowej, natomiast od ubiegłego tygodnia prace bitumiczne prowadzone są na wjazdach i drogach dojazdowych na odcinku ul. Małe Garbary i Wolnica od ul. Garbary do Ogródka Jordanowskiego, rozpoczynając od drogi do biurowca u zbiegu ulic Garbary i Małe Garbary, a także prawoskrętu z ul. Małe Garbary w ul. Garbary, aż do dróg ul. Bóżniczej, Św. Wojciech i Działowej.

- Naszym celem jest zakończenie prac wiosną bieżącego roku i termin ten nie jest zagrożony – zapewnia Maja Chłopocka, dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Zobacz też: Budowa drogi rowerowej na ul. Solnej w Poznaniu. Uwaga na utrudnienia!

Ale oprócz nawierzchni drogowych i drogi rowerowej miasto zyskuje wiedzę dotyczącą swojej historii. Chociaż jak dotąd na terenie inwestycji nie odnotowano niespodziewanych odkryć archeologicznych, a historia powstania ul. Solnej jest znana, to prowadzono nadzór archeologiczny przy odkrywaniu fundamentów dawnych budynków.

- Były to pozostałości kamienic częściowo wyburzonych w trakcie budowy dwupasmowej Trasy Solnej, zwłaszcza pomiędzy ulicami Garbary i Al. Marcinkowskiego – mówi Maja Chłopocka. - Dawniej w tej przestrzeni miała swój przebieg ul. Magazynowa, północna strona obecnej Trasy Solnej była zabudowana. Na początku lat 70-tych XX w. część budynków wyburzono, by w ich miejscu wybudować dwupasmową drogę. Spodziewano się więc śladów tych kamienic na placu budowy nowej drogi rowerowej. Były okazją do odsłonięcia i zinwentaryzowania w kilku miejscach ścian wyburzonych budynków.

Archeolodzy zbadali nawet odkryte pozostałości piwnicy, która mogła należeć do Miejskiej Powszechnej Szkoły Specjalnej u zbiegu ulic Estkowskiego i Garbary.

- Wśród ciekawszych odkryć należy wymienić fragmenty ścian w ulicy Solnej, przy przebudowywanym obecnie hotelu Ikar – dodaje Maja Chłopocka. - Stanowiły one część kompleksu tzw. Białych Koszar, tj. wybudowanych w połowie XIX w. koszar 2 Pułku Huzarów. Oznacza to, że poszerzona obecnie ul. Solna (dawna Magazynowa) wybudowana została częściowo na dawnym budynku koszarowym.

Inną ciekawostką są odkrycia starych bruków: pod dzisiejszą ulicą Św. Wojciech i ul. Działową, w wąskich wykopach instalacyjnych, natrafiono bezpośrednio pod asfaltem na XX-wieczny bruk uliczny z kostki szlakowej, a pod nim na XIX-wieczne bruki uliczne z nieobrobionego kamienia polnego (tzw. kocie łby).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Tak Internauci śmieją się z Wielkopolski! Oto najciekawsze memy i demotywatory! Zobacz więcej ---->

Wielkopolska na memach. Tak internauci żartują z województwa...

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski