Nasza Loteria

Poznań: Będzie kontrola w DPS Ugory

Krzysztof M. Kaźmierczak
Będzie kontrola w Domu Pomocy Społecznej na Ugorach
Będzie kontrola w Domu Pomocy Społecznej na Ugorach Grzegorz Dembiński
Wielkopolski Urząd Wojewódzki przeprowadzi kontrolę w Domu Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu w związku z ujawnionym przez nas nieprawidłowościami. Interwencję w sprawie podjęła posłanka Krystyna Łybacka, zapowiadają je także poznańscy radni. Tymczasem w Internecie trwa pełna niewybrednych określeń nagonka na seniorów, którzy odważyli się opowiedzieć o sytuacji w placówce na Ugorach.

Pierwszy zareagował WUW, który nadzoruje placówki opieki społecznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Poznań: Seniorzy w DPS-ie na Ugorach czują się bezsilni

- Uważam, że działalność DPS-ów powinna być podporządkowana potrzebom mieszkających w nich seniorów. Rozumiem ich poczucie bezsilności, gdy są zdani w wielu życiowych sprawach na personel, a nie czują się odpowiedni traktowani - stwierdził wicewojewoda wielkopolski, Przemysław Pacia. - Do nas także zaczęły docierać ostatnio sygnały, że na Ugorach nie dzieje się dobrze. Jako urząd wojewódzki, korzystając z uprawnień nadzorczych, podejmiemy działania kontrolne dotyczące sytuacji w tym DPS-ie - dodał wicewojewoda.

Magistrat wiedział, że na Ugorach dzieje się coraz ostatnio coraz gorzej

Kontrola WUW na Ugorach rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu. Nie wiadomo jakie działania podejmie Urząd Miasta Poznania, któremu bezpośrednio polega DPS. Swoje interwencje zapowiedziały już radne , które w 2009 roku zaangażowały się w starania o poprawę sytuacji seniorów.

- Przecież wtedy DPS dostał pieniądze na system przyzywowo-alarmowy. Jak może on po dwóch latach nadal nie działać - dziwi się radna Lidia Dudziak.

- Poruszę sprawę DPS-u na Ugorach na najbliższej sesji Rady Miasta - zapowiada Katarzyna Kretkowska.

Sprawą zainteresowało się także kilku parlamentarzystów. Niektórzy z nich już wcześniej słyszeli, że sytuacjach na Ugorach się pogarsza.

- Wiele wskazuje na to, że w tym DPS-ie źle się dzieje. Zarówno jeśli chodzi o traktowanie seniorów jak i części pracowników. Wystąpiłam już z interwencją do prezydenta Poznania - poinformowała nas Krystyna Łybacka.

Jak dowiedzieliśmy się, sygnały o nieprawidłowościach trafiały także do magistratu i to już od kilku miesięcy. Nie podjęto jednak żadnej zdecydowanej interwencji.

W ubiegłym roku doszło nawet do swoistego buntu seniorów. Nie powołali oni samorządu mieszkańców.
- Nie chcemy, by rada mieszkańców była wykorzystywana przez dyrekcje jako parawan do tego, co tutaj się dzieje - wyjaśnia jeden z seniorów.

Szereg osób napisało o złej sytuacji na Ugorach na naszej stronie internetowej. Zarazem znalazły się tam wpisy atakujące seniorów, którzy mają odwagę mówić o nieprawidłowościach oraz niewybredne komentarze pod adresem starszych osób. Użyte sformułowania sugerują, że piszą je osoby związane z tą placówką.

W piątek informowaliśmy, że od ub. roku warunki na Ugorach zaczęły się pogarszać. Chodzi o wyżywienie i opiekę, szczególnie nad osobami niepełnosprawnymi. Nie działa system przyzywowy, chociaż wymagają tego przepisy, gdyż jest on niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa seniorów. Starsi ludzie martwią się, że ich skargi na pogarszająca się sytuacje są lekceważone. Niepokoją się też zastępowaniem pracowników, którzy dobrze nimi się opiekowali takimi, którzy są często zmęczeni, gdyż zatrudnieni są także w innych miejscach pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DPS
A ja znam dużego głęba,kumpla pani E.,pana K.Pozdrawiam serdecznie!!!
D
DPS
A ja znam dużego głęba,kumpla pani E.,pana K.Pozdrawiam serdecznie!!!
Z
Zielony groszek
Krem z zielonego groszku ze skórkami chleba jest "super",zwłaszcza dla starszych osób którzy jednak wolą tradycyjne jedzenie!!!
V
VI-FAN
Mamy worek świeżych głębów od kasusty włoskiej i białej. Zna, może ktoś jakiegoś głąba, co by mu podarować?
p
pestka
Ale tu fajnie :) A znacie może przepis na pazury z kury ?
Jeśli chodzi o budyniową, to ja specjanie za nią nie przepadam!!
Wolę owocową z kislu, tam przynajmniej mogę trafić na pestkę od wiśni. Czasami bywa to niebezpieczne dla mej protezki ale cóż, za trzy lata dostanę refundację na nową....
f
fasolka-zielona
.......a, ja uwielbiam krem z zielonego groszku i skórki od chleba! Po tej diecie jestem szybki jak Struś Pędziwiatr, a do tego mam kocie ruchy niczym Lemoniadwy Joe...
b
budyń
specjalność kuchni dps-u zupa budyniowa i zupa szczawiowa z ryżem,polecamy i zapraszamy
r
rex
Oczywiście ! Najlepiej kontrolować jeśli tę kontrolę się wcześniej zapowie. To czysta kpina! Kontrola przeminie, wydadzą zapewne jakieś tam zalecenia, którymi nikt się nie przejmie i wszystko wróci do "normy". Ci , którzy się skarżą, zostaną opluci a urzędasy będą mieć ważniejsze zajęcia niż dbałość
o starych i bezbronnych ludzi.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski